Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

˝Polepšovna˝ pro důchodce?

Publikováno: 19.09.07
Počet zobrazení: 3706

Penzisty, kteří mají problémy s alkoholem, odmítají platit za pobyt a služby nebo jinak znepříjemňují život spolubydlících a personálu v pražských domovech důchodců, plánuje radní Jiří Janeček sestěhovat do vily na konci Dobřichovic.

˝Nechceme z nich dělat bezdomovce, ale dáme jim šanci v Dobřichovicích,˝ zdůvodnil svůj nápad radní Janeček, který má na starosti sociální a bytovou politiku.
V domově důchodců, který stojí v Krajníkově ulici, by mělo vzniknout šestapadesát míst. Vila byla pro problémové seniory vybrána záměrně: místní domov totiž nesplňuje požadavky na standardní sociální péči obvyklou ve většině městských domovů. ˝V této budově není možné zřídit malé jedno- až dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. Pokoje jsou tady tří- až čtyřlůžkové se společným sociálním zařízením,˝ řekl Janeček a odhadl, že první staří lidé by se na pomezí Dobřichovic a Všenor měli přestěhovat už koncem letošního nebo na začátku příštího roku.
Má to však velký háček – Janečkův nápad má velké množství kritiků mezi místními, na radnicích v okolí i mezi některými politiky.
˝Navíc nás o tom ještě nikdo oficiálně neinformoval. Vše víme jenom z tisku,˝ postěžoval si starosta Dobřichovic Michael Pánek a připomněl argument, proč by měli pražští radní takový nápad s místními starosty konzultovat: ˝Nikdo nám totiž nedal vědět, co by takový domov pro nás znamenal.˝ Společně se všenorským starostou Zdeňkem Seidlerem se teď Pánek snaží zjistit, kdo o domově přesně rozhodl a v jakém stadiu záměr je.

Navíc se na stole starostů Dobřichovic a Všenor kupí stížnosti místních. Chtějí, aby jejich radnice otevření domova důchodců se zpřísněným režimem zabránila. Lidem se nelíbí, že by ve vilové čtvrti žili pohromadě s několika desítkami problémových penzistů.
Podle starosty Michaela Pánka ani není dobré takové lidi soustředit na jedno místo.
˝Buď v něm budou jako ve vězení, nebo se budou potulovat po městě,˝ vysvětlil Pánek, jak by domov ovlivnil život obce.

Námitky proti otevření ˝polepšovny˝ pro důchodce má také například bývalý ministr zdravotnictví David Rath.
˝Tito lidé na sklonku života platí magistrátu prakticky celý důchod, aby mohli obývat místnůstku v magistrátním baráku, který byl postaven z daní, tedy i z jejich peněz. Tito lidé na sklonku života budou personálem tříděni na přizpůsobivé a zlobivé,˝ vyčetl vedení města v blogu na serveru iDNES.cz David Rath, podle kterého si radní Jiří Janeček představuje spořádaného obyvatele domova důchodců jako toho, který ˝by měl sedět doma, štrikovat punčochy nebo drát alespoň peří˝.
Zatímco pražští radní přemýšlejí o stěhování nepřizpůsobivých důchodců do Dobřichovic, s těmi, kteří ve vile v Krajníkově ulici žijí dnes, nikdo nemluvil. Ředitelka domova Olga Janýrová je zatím bez informací. ˝O té možnosti jsem sice slyšela. Oficiálně o tom budu poprvé jednat na magistrátu až v pondělí 10. září,˝ uvedla Janýrová, která nechtěla celou věc blíž komentovat.
Důchodci, kteří žijí v Dobřichovicích, by se měli zřejmě přestěhovat do budovy v Sulické ulici v Krči. Jejich budoucí domov se nyní opravuje. Přestavbou se zvýší i jeho kapacita.

Zdroj: ČTK, MFDNES archiv – autorka: Pavla Švédová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: