Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

˝Polepšovna˝ pro důchodce?

Publikováno: 19.09.07
Počet zobrazení: 3930

Penzisty, kteří mají problémy s alkoholem, odmítají platit za pobyt a služby nebo jinak znepříjemňují život spolubydlících a personálu v pražských domovech důchodců, plánuje radní Jiří Janeček sestěhovat do vily na konci Dobřichovic.

˝Nechceme z nich dělat bezdomovce, ale dáme jim šanci v Dobřichovicích,˝ zdůvodnil svůj nápad radní Janeček, který má na starosti sociální a bytovou politiku.
V domově důchodců, který stojí v Krajníkově ulici, by mělo vzniknout šestapadesát míst. Vila byla pro problémové seniory vybrána záměrně: místní domov totiž nesplňuje požadavky na standardní sociální péči obvyklou ve většině městských domovů. ˝V této budově není možné zřídit malé jedno- až dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. Pokoje jsou tady tří- až čtyřlůžkové se společným sociálním zařízením,˝ řekl Janeček a odhadl, že první staří lidé by se na pomezí Dobřichovic a Všenor měli přestěhovat už koncem letošního nebo na začátku příštího roku.
Má to však velký háček – Janečkův nápad má velké množství kritiků mezi místními, na radnicích v okolí i mezi některými politiky.
˝Navíc nás o tom ještě nikdo oficiálně neinformoval. Vše víme jenom z tisku,˝ postěžoval si starosta Dobřichovic Michael Pánek a připomněl argument, proč by měli pražští radní takový nápad s místními starosty konzultovat: ˝Nikdo nám totiž nedal vědět, co by takový domov pro nás znamenal.˝ Společně se všenorským starostou Zdeňkem Seidlerem se teď Pánek snaží zjistit, kdo o domově přesně rozhodl a v jakém stadiu záměr je.

Navíc se na stole starostů Dobřichovic a Všenor kupí stížnosti místních. Chtějí, aby jejich radnice otevření domova důchodců se zpřísněným režimem zabránila. Lidem se nelíbí, že by ve vilové čtvrti žili pohromadě s několika desítkami problémových penzistů.
Podle starosty Michaela Pánka ani není dobré takové lidi soustředit na jedno místo.
˝Buď v něm budou jako ve vězení, nebo se budou potulovat po městě,˝ vysvětlil Pánek, jak by domov ovlivnil život obce.

Námitky proti otevření ˝polepšovny˝ pro důchodce má také například bývalý ministr zdravotnictví David Rath.
˝Tito lidé na sklonku života platí magistrátu prakticky celý důchod, aby mohli obývat místnůstku v magistrátním baráku, který byl postaven z daní, tedy i z jejich peněz. Tito lidé na sklonku života budou personálem tříděni na přizpůsobivé a zlobivé,˝ vyčetl vedení města v blogu na serveru iDNES.cz David Rath, podle kterého si radní Jiří Janeček představuje spořádaného obyvatele domova důchodců jako toho, který ˝by měl sedět doma, štrikovat punčochy nebo drát alespoň peří˝.
Zatímco pražští radní přemýšlejí o stěhování nepřizpůsobivých důchodců do Dobřichovic, s těmi, kteří ve vile v Krajníkově ulici žijí dnes, nikdo nemluvil. Ředitelka domova Olga Janýrová je zatím bez informací. ˝O té možnosti jsem sice slyšela. Oficiálně o tom budu poprvé jednat na magistrátu až v pondělí 10. září,˝ uvedla Janýrová, která nechtěla celou věc blíž komentovat.
Důchodci, kteří žijí v Dobřichovicích, by se měli zřejmě přestěhovat do budovy v Sulické ulici v Krči. Jejich budoucí domov se nyní opravuje. Přestavbou se zvýší i jeho kapacita.

Zdroj: ČTK, MFDNES archiv – autorka: Pavla Švédová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: