Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Může za to krční páteř

Publikováno: 5.10.07
Počet zobrazení: 33500


      Prudká bolest hlavy, závratě, mravenčení v prstech, slabé paže. Stačí jeden prudký pohyb, chlad, průvan, větší námaha nebo zkroucená poloha ve spánku. Ráno se probudíte a nemůžete otočit hlavou. To všechno může mít společného jmenovatele – krční páteř.

Většina lidí sáhne po nejjednodušším řešení a vezme si tabletu proti bolesti. Ztuhlá, nepohyblivá, zablokovaná šíje však signalizuje, že v našem organismu něco není v pořádku. A při nejbližší příležitosti se bolest vrátí.

Jeden celek

Páteř má za úkol ochraňovat míchu a kořeny míšních nervů. Umožňuje nám hýbat hlavou, tělem a končetinami a také nese hmotnost hlavy. Snad pro její výjimečné postavení vnímáme těžkosti spojené s krční páteří mnohem citlivěji. Krční páteř je však jen jednou částí páteře. Spolu s hrudní, bederní, křížovou a kostrční páteří tvoří jeden celek a jako takovou je třeba ji vnímat i léčit.

Zablokovaný krk

Někdy nás bolí šíje tak, že vůbec nemůžeme otočit hlavou. Máme prostě zablokovaný krk. Pokud to netrvá déle než jeden dva dny, může vám pomoci odborná manipulace, takzvané napravení. Chiropraktik dokáže krk uvolnit jedním šikovným pohybem. Od bolesti pomůže jednorázový obstřik, infuze nebo lék proti bolesti. Podle neuroložky a rehabilitační lékařky Ivety Valachovičové však není vhodné zasahovat za každou cenu: ˝Zejména když bolest trvá déle než dva dny, může už mít obrannou funkci. Změní se totiž pohybové návyky a své udělá i slabost svalového korzetu. Za bolest může často i poškozená ploténka nebo jiné degenerativní onemocnění páteře.˝

Bolest hlavy

Zablokovaná krční páteř může kromě bolesti v šíji a omezeného pohybu vyvolat i prudkou, záchvatovitou bolest hlavy. Mnoho lidí si ji plete s migrénou. Někdy ji provázejí závratě, pískání v uších, nevolnost, a dokonce zvracení. Každý pohyb hlavy potíže ještě zhoršuje. Tyto stavy se dostavují náhle, ale vhodné léky a rehabilitace přinášejí rychlou úlevu.

Mravenčení v prstech

Potíže s krční páteří se ale mohou projevit i příznaky, které jako by nemají se základním problémem nic společného. Například mravenčením v prstech nebo pocitem slabosti v rukou. Pacient může pociťovat také bolest v ramenou, loktech a předloktích, která připomíná tenisový loket nebo syndrom karpálního tunelu. Mohou mu dokonce vypadávat předměty z ruky. Doktorka Valachovičová to vysvětluje: ˝Páteř tvoří obratle, meziobratlové ploténky, klouby a vazy, což jí ve spojení se zádovými svaly dodává pevnost i ohebnost. Poškozená ploténka může tlačit na příslušný vystupující míšní nerv, ze kterého vedou nervová vlákna až do ramene či ke konečkům prstů. Důsledkem jsou zmíněné příznaky.˝

Cviky k procvičení krční páteře najdete zde.

Zdroj: Měsíčník zdraví – autorka: Adriana FÁBRYOVÁ, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

11.10.2011 21:47  Irena

Pomáhá i pytlík s obilím strčit asi tak na 3 minutky do mikrovlnky nahřát, a to si pak přiložím na krk . Ušila jsem si takovej delší válec. Přeji nám všem krčařům hodně optimismu.

29.04.2010 16:21  JIŘÍ MAŠEK

Dobrý den, právě jsem dočetl tento článek a můžu Vám sdělit mé zkušenosti. Když mě chytne krční páteř, tak co nejvíce klidu a tepla, pomůže hodně fénování teplým vzduchem postižené místo, no a v noci když mě probudí bolest, tak si zabalím hlavu, krk a ramena do vlněné deky, lehnu a za takovou 1.hodinu bolest povolí, ale držím si krk v teple co nejdéle do vstávání.No a poslední fígl:je horko? máte skleník? Tak se vyslečte, vlezte do skleníku ,hezky na čtyři (tím myslim na kolena a lokte) a jděte vytrhávat rostlinky které jsou přebytečné.Tímto docílíte krásného kočičího hřbetu, hlavu moc nepředklánět- radši zaklánět, teplo Vám prohřeje svalovinu a ta se uvolní a bolest pomine. Tato procedura platí pro celou páteř. Mnoho zdraví všem přeje JIM.

Zanechte komentář: