Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

˝Jdi, ale nezapomínej˝

Publikováno: 18.01.08
Počet zobrazení: 3654

Němečtí a čeští dobrovolníci představí české veřejnosti mírovou službu a připomenou si společně Den památky obětí holocaustu.
25. – 27. ledna 2008 se v Praze uskuteční setkání bývalých a současných dobrovolníků organizace Servitus, které do České republiky vyslala německá organizace Aktion SĂźhnezeichen Friedensdienste (ASF). Ta v roce 2008 oslaví 50. výročí svého vzniku.

Název akce je hra se slovy. Heslo ˝Geh denken˝ znamená v češtině jak ˝Jdi a mysli!˝ tak i ˝Vzpomínání˝ (Gedenken). Český název parafrázuje obě varianty, protože chceme nejen vzpomínat, ale zároveň jít dále; poučit se z minulosti pro vytváření lepší a spravedlivější budoucnosti.
˝My Němci jsme zavinili druhou světovou válku a více než ostatní způsobili nesmírné utrpení lidstvu. Kdo z nás přeživších to nechtěl, neučinil dost pro to, aby tomu zabránil.˝ To jsou slova zakladatelů ASF z roku 1958. Komunismus zabránil německým dobrovolníkům konat službu smíření v ČR (kromě krátkodobých letních táborů). Až v roce 1993 přichází první dlouhodobý dobrovolník do Židovské obce v Praze a získává si srdce dědečků a babiček, kteří přežili holocaust.

Poslední lednový víkend se v Praze v Českém centru sejdou dobrovolníci všech generací od roku 1993, aby si připomněli nejen svou službu smíření, ale i Den památky holocaustu.
Sobotní dopoledne bude věnováno pohledu zpět a hledání nových cest dobrovolné služby v ČR a Německu, odpoledne se představí plody práce dobrovolníků jako např. ukázka z rozhovorů, které za své služby v Terezíně natočil s tamními pamětníky Rudolf Grimm. V době jeho služby mu bylo 67 let a válku má sám v dobré paměti. Sobotní večer zpestří svou hudbou klezmerová skupina Trombenik.
V neděli 27. ledna proběhne vzpomínková bohoslužba v kostele U Martina ve Zdi. Návštěvníci akce se mohou nechat inspirovat k dobrovolnické práci v zahraničí. Tak jako zahraniční dobrovolníci pracují u nás například s dětmi, mládeží, seniory, národnostními menšinami, uprchlíky nebo s hendikepovanými, mohou čeští občané pomáhat v zahraničí.

Dobrovolnická práce je nejen výrazem určitého životního postoje k důležitým lidským hodnotám a pomocí. Je to také příležitost jak získat cenné zkušenosti z dlouhodobého zahraničního pobytu, jazykové znalosti, poznat své vlastní hranice, silné a slabé stránky. Servitus nabízí možnost pracovat ve 13 zemích Evropy, V Arménii, Rusku nebo ve Spojených státech. Délka pobytu je 10 až 12 měsíců, největší zájem je o Velkou Británii, Francii a Německo. Ale stranou nezůstávají ani sociální projekty ve Východní a Jihovýchodní Evropě. V současné době pracuje v Evropě kolem stovky českých dobrovolníků, obdobný počet zahraničních dobrovolníků působí i u nás.

K akci proběhne tisková konference. Bude se konat dne 24. 1. 2007 v 11. hod. v Českém centru, Rytířská ul. 539/31, Praha 1.

Více informací získáte na stránkách Servitus.

Zdroj: Servitus -pí Šimuniová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: