Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Výhody hubnutí

Publikováno: 8.01.08
Počet zobrazení: 7382


      Proč hubnout? Toť otázka. Někomu z estetického hlediska nemusí vadit, že je obézní a nevidí tudíž důvod, proč by se měl ˝trápit˝ s dietami a hubnutím. Pokud máte opravdu jen pár kilo navíc, skutečně se nemusíte trápit. Pokud se ale Vaše BMI pohybuje v oblasti obezity, není problém jen estetický, ale rozhodně také zdravotní.

Není totiž pravda, že kdo je tlustý (na Moravě se říká, ˝že se spravil˝), je také zdravý. Opak je pravdou. Ty, které zažily 2. světovou válku a s ní spojený nedostatek potravy se potom snažily každého vykrmit. Kdo má dostatek tukových zásob, přežije všechno. Tato skutečnost nám opravdu pomáhala v dobách hladomoru, v dnešní době je nám však spíše na obtíž. Organismus totiž stále ukládá přebytečnou energii do tukových zásob.

˝Zejména muži se často odhodlají k hubnutí až tehdy, když je lékař varuje před nějakou zdravotní komplikací,˝ potvrdila nedávno obezitoložka Erika Matějková.
Na potíže se zdravím si přitom člověk zadělává mnohem dříve, vlastně už třeba obezitou ve dvaceti, nebo dokonce v dětství. Nemá proto pravdu dvaatřicetiletá Andrea, která sice váží přes 100 kilo, ale tvrdí, že ji to nijak neomezuje. ˝Trochu hůř se mi chodí do schodů, zadýchávám se, ale jinak mi nic není,˝ říká.

Cukrovka nechodí sama
Přitom je pravděpodobné, že kdyby podstoupila důkladnější vyšetření než jen letmou prohlídku u lékaře, ukázalo by se toho podstatně víc. ˝Třeba to, že člověku pomalu začíná cukrovka, se může při vyšetření ukázat už deset let předtím, než u něj doopravdy propukne,˝ řekl diabetolog Milan Kvapil z fakultní nemocnice v pražském Motole.
Cukrovka je jedním z typických a přitom častých důsledků obezity, byť ji mnoho lidí považuje za dědičnou nemoc, případně ji spojují s nadměrnou konzumací cukru.
Cukrovka sama o sobě sice souvisí se špatnou produkcí hormonu inzulinu, který pomáhá tělu zpracovat přijaté cukry, ale ve skutečnosti jde spíš o celý souhrn zdravotních problémů, které jsou důsledkem nesprávného stravování. Vadí málo pohybu a příliš mnoho kalorického jídla s množstvím tuků.
K potížím provázejícím cukrovku patří ucpané cévy, vysoký krevní tlak, riziko vzniku infarktu či mozkové mrtvice. Lékaři souhrnně mluví o metabolickém syndromu a vidí jasného viníka – mizernou životosprávu. Je sice pravda, že někteří lidé se rodí se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky a dalších výše jmenovaných potíží, což se jim může sice zdát nespravedlivé, ale pokud chtějí být zdraví, měli by si o to víc hlídat váhu. Je totiž pravděpodobné, že by si díky tomu mohli výrazně prodloužit život, který jim jinak cukrovka zkrátí o 10 či 15 let. Jen v Česku jí přitom trpí tři čtvrtě milionu lidí.

Trpí i klouby, hrozí rakovina
Nadváha či dokonce obezita s sebou nesou i další zdravotní problémy – stoupá riziko vzniku rakoviny různých orgánů, a to i takových, kde se souvislost s obezitou nemusí zdát na první pohled patrná – řeč je třeba o nádorech prsu.
Kila navíc také zatěžují klouby, které proto bolí. Přičemž přirozenou reakcí je další vyhýbání se pohybu a tím další zvyšování váhy. Podobnému koloběhu je rozhodně lepší předejít.

Zdravotní prospěšnost
Snížení tělesné hmotnosti může zlepšit Váš zdravotní stav. Již váhový úbytek 5 – 10 % z Vaší původní hmotnosti ovlivňuje:
- Snižuje riziko rozvoje cukrovky 2. typu a zlepšuje hladinu cukru u diabetiků
- Snižuje hladinu cholesterolu
- Snižuje hodnoty krevního tlaku
- Zvyšuje pohyblivost tím, že se zlepšují problémy pohybového aparátu
- Zlepšuje dýchání
- Zlepšuje nespavost

Proč je dobré hubnout pod dohledem odborníka

Řada předsevzetí typu ˝Zhubnu 20 kilo˝ daná s Novým rokem již vzala za své. Nereálnost stanoveného cíle či způsobu hubnutí velice často vedou pouze k dalšímu zklamání a často i rezignaci. Mezi lidmi se rozšířila řada tzv. diet, výživových směrů, které slibují úbytek na váze prostřednictvím až drastických metod, které ve většině případů naprosto neodpovídají zásadám zdravé výživy či odporují i zdravému rozumu. Odborníci varují, že tyto pokusy o radikální zhubnutí vedou ve většině případů pouze k odvodnění organismu, k nedostatečnému přísunu některých důležitých živin nebo ke snížení imunity organismu. Konečným výsledkem takového snažení je tzv. jojo efekt, kdy lidé po tom, co se opětovně navrátí k běžnému stravování, znovu přibírají a často ještě více než ztratili.

Poradna snižování hmotnosti Merrylinka (tel.: 800 116 116) poskytuje bezplatné odborné poradenství v oblasti výživy, pohybové aktivity a nekuřáctví. Zaměřuje se na úpravu všech složek komplexní léčby nadváhy s přihlédnutím ke konkrétním požadavkům klienta. Poradna nabízí kromě návrhu úpravy stravovacích návyků také doporučení zařazení vhodné pohybové aktivity do všedního života i psychologickou podporu v průběhu hubnutí. V případě potřeby podpory hubnoucího režimu lze využít i další možnost, kterou je objednání k některému z lékařů, kteří se na snižování hmotnosti v regionech specializují. Jejich seznam je uveřejněn i na internetových stránkách http://www.merrylinka.cz.

Každý dlouhodobě ztracený kilogram automaticky přináší zlepšení fyzické i duševní kondice. Pod odborným dohledem a s rozumnou radou to jde vše snáz. Po určité době, kdy si člověk osvojí požadované změny v životním stylu, vše připadá zcela přirozené, a nové návyky se stávají nedílnou součástí života.

AKCE: Den zdraví v Přerově

Kdy: 12. ledna 2008 od 8.45 – 12. 00 hod.
Kde: Základní škola a školní jídelna, Trávník 27, Přerov,
vchod přes školní hřiště z ulice Kozlovská (vedle MŠ Radost)

Bude Vám představena společnost Stop obezitě (STOB) a Poradna podpory zdraví Státního zdravotního ústavu – pomůcky pro rozumné hubnutí, kurzy snižování nadváhy pro děti i dospělé v Přerově, měření tělesného tuku, krevního tlaku, výpočet BMI – indexu tělesné hmotnosti, odvykání kouření, problematika stresu apod.

V prostoru školní jídelny můžete také shlédnout prezentaci výrobků a služeb pro zdravý životní styl – proběhnou ukázky, ochutnávky a prodej (např. proteinový plátek Šmakoun, FAN sladidla, bezmasé paštiky a nářezy SIVO, čaje, výživové doplňky Nutrilite, nádobí pro uchovávání potravin, filtr na vodu E – spring, dále značky Artistry, Tolsom, Satinik atd.). Novinkou bude ukázka počítačového programu AURA VIDEO STATION pro vyhodnocování aury nebo ukázka přístroje SAM na analýzu pleti. Také se představí firma CHRISTIN CZ zabývající se dodáváním potravin při redukci váhy až do domu nebo zaměstnání.
Pro prvních 100 návštěvníků je připraven malý dárek od firmy FAN, v 11 hodin proběhne slosování vstupenek, 10 vylosovaných návštěvníků získá slevovou poukázku na analýzu pleti.
V průběhu celého dopoledne si můžete vyzkoušet různé druhy cvičení (aerobic, bodystyling, schwinn cycling). Novinkou je cvičení pro děti nejen s nadváhou ve věku 5 – 11 let.

Program:

 • Velká tělocvična:
  9,30 – 12,00 schwinn cycling – Veronika Hrušková (Sportovní centrum Mlýn), ukázky sportu, který vám zaručeně pomůže zhubnout a udržet se v kondici
  prezentace společnosti NUTREND Olomouc – potravinové doplňky, výživa pro sportovce
 • Malá tělocvična:
  9.00 test zdatnosti (chůze na místě po dobu 2 minut)
  9.00 – 10.00 aerobic s jednoduchou choreografií, cvičení s overbally – Táňa Smolková
  10.00 – 11.00 cvičení pro děti Lenka Tomková, Poradna podpory zdraví SZÚ
  11.00 – 12.00 bodystyling, Renata Horáková – Fit klub Přerov

S sebou: sportovní oděv a obuv, karimatku (ručník), pití a chuť vyzkoušet něco nového

Vstupné: 60,- Kč/ os. (vstupenky v prodeji na místě), děti a mládež do 15 let v doprovodu dospělé osoby mají vstup zdarma

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Radka Wallerová, Merrylinka.cz – autorka: Mgr. Iva Belasová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: