Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Otužování – prevence proti nemocním

Publikováno: 12.02.08
Počet zobrazení: 10535

Proto je pro obranu našeho imunitního systému k plavání vhodné přidat i otužování. V bazéně je k tomu vynikající příležitost. V dnešních chladných a sychravých dnech, kdy slunce už jen občas vykoukne zpoza mraků a teploty se pohybují kolem nuly, je třeba se o své zdraví dobře starat.

Otužování slouží jako nejlepší způsob prevence nejen proti nemocem z nachlazení, chřipce nebo angíně, ale také pomáhá proti bolestem zad, vředové chorobě, vysokému krevnímu tlaku, psychickým poruchám nebo třeba alergiím. V podstatě se jedná o způsob jak se lépe přizpůsobit teplotním výkyvům okolí. Otužování zvyšuje toleranci těla proti extrémním podmínkám tím, že organismus vystavíme stejným, jen mírnějším podmínkám.

Otužování není jenom ledová sprcha

Mnoho lidí se nesprávně domnívá, že otužování spočívá pouze v ranním sprchování ledovou vodou nebo zimním koupání v řekách nebo vodních nádržích. Otužování však nabízí mnohem širší záběr. Otužovat se můžete nejen ve vodě, ale také třeba čerstvým studeným vzduchem. Studený vzduch také pozitivně působí na obranyschopnost člověka. Proto ranní cvičení při otevřeném okně, lehčí oblečení při procházce venku nebo pobyt na čerstvém vzduchu působí přímo zázračně na tělo i psychiku.

Při plavání dáme našemu tělu potřebnou dávku aerobní zátěže, která je důležitá pro fyzickou i psychickou kondici. Když už ale v bazéně jsme, můžeme si dopřát ještě i něco navíc. Dobrý účinek posílení imunity nabízí také saunování, které má podobný efekt, pokud se mu však věnujete alespoň jednou týdně. Ve většině bazénů jsou sauny nebo parní komory, kde si můžeme odpočinout. Saunování je založeno na střídání pobytu v horkém suchém vzduchu (až 100 °C), s prudkým zchlazováním ve studené lázni. Výsledkem je příjemná únava a celkové uvolnění.

Otužování má vedle zvyšování odolnosti proti nákazám i další výhody: stimuluje látkovou výměnu, aktivizuje organismus, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje pohodu tělesnou i duševní. Ovšem, aby otužování mělo kladný efekt, je důležitá pravidelnost a postupnost, tedy pozvolné zvyšování otužovacích procedur. Na prudké změny tedy pozor. Netrénovaný organismus může dostat šok. Otužování a saunování má smysl jen při vytrvalém tréninku. Do sauny by například neměli chodit lidé s vysokým tlakem, se srdečními a kožními chorobami. Kdo se chce otužovat, měl by nejprve své rozhodnutí konzultovat lékařem.

Jak se správně otužovat?

U otužování, více než jinde, platí zásada postupnosti, vytrvalosti a dlouhodobosti. Pokud s otužováním začínáte, je dobré se poradit s odborníkem. První otužování by se nemělo přehnat, jinak si ˝koledujte˝ o pořádné prochladnutí. Starší lidé nebo děti by měli začínat s omýváním studenou žínkou. Teprve pozvolna zařazujte studenější vodu. Podle odborníků na otužování se doporučuje nejdříve omývání studenou vodou po dobu 3-4 minut, později polévání studenou vodou 1-2 minuty a až jako poslední stupeň by mělo následovat sprchování studenou případně ledovou vodou. Doba studené sprchy by u začátečníků neměla překročit dvě minuty. Jeden ze způsobů, jak postupně tělo na chlad připravit, je sprchování s postupným snižováním teplé vody v intervalu po dvaceti sekundách, až do doby, kdy bude téct pouze voda studená. Jestli zvládáte ranní sprchování bez problémů, můžete přidat i večerní otužování.

Tipy pro otužování

Kromě otužování je vodě je vhodné ještě zařadit i „přirozené“ otužování. Tedy:
- Udržování teploty v obytných místnostech kolem 20 °C, ne však nad 22 °C.
- Každodenní pobyt na čerstvém vzduchu a to při každém počasí.
- Přiměřené oblékání v místnostech i venku podle aktuálních podmínek tak, aby chránilo před chladem, nikoli však nadměrně.
- Spánek při otevřeném okně, který vedle otuživého působení odporuje i hloubku spánku a vydatnost spánkového odpočinku.
- Ranní rozcvičky v minimálním oblečení při otevřeném okně.

Otužování – čemu se vyvarovat

- Pokud nejste na otužování zvyklí a osprchujete se ne studenou, ale ledovou vodou, výsledkem nebude utužení vaší imunity, ale pořádné nachlazení.
- Předtím, než vlezete do vody, byste měli být rozehřátí.
- Neotužujte se krátce po sportovním výkonu.
- Nadměrné oblékání a přetápění místnosti vaši otužilost snižuje, proto se obojímu vyvarujte.
- Ihned po otužování se pořádně osušte (třením ručníku podpoříte prokrvení organismu) a oblečte.
- Nepostupujte otužování ve vaně naplněné vodou, kde máte omezený rozsah pohybu.
- Sprchování studenou vodou by zpočátku nemělo trvat déle než 2 minuty.
- Jakmile se otužovat přestanete, otužilost během několika týdnů poklesne. Proto je důležité otužovat se pravidelně. Po delším přerušení otužování je třeba začít od začátku.

Zdroj: Mineralfit.cz, Velkaepocha.sk, Zdravi4u.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

29.10.2020 13:10  Michaela Jambrichová

Dobrý den, chtěla bych se optat,uda otužování pomáhá i při občasných migrénách. Děkuji. Jambrichová

28.05.2013 13:27  Karla Ottová

Mám taky to samé, začala jsem také kvůli tomu s otužiováním. Od září se sprchuju studenou vodou, 1,5 měsíce chodím 1x týdně do sauny, trochu se snažím i dlůe knihy Malachova změnit stravu a minulý pátek jsem začala chodit plavat do nádrží venkovních. Poprvé 3 minuty, 21. den 4 minuty, další den 6 min ut. Není to vůbec problém, líbí se m i to. Cítím se výborně. co to udělá s artirtidou, to uvidím za deldší čas, ale věřím, že to bude lepší( sice se stahují vnější tepny, ale rozšiřují nse a prokrvují vnitřní tepny, někde jsem četla, že se i zvyšuje počet bílých krvinek na obranu těla. zkuste to také....ahoj Kája

06.03.2009 08:23  Petra

Nemám komentář, ale dotaz. Pokud mi můžete odpovědět, budu ráda. Trpím revmatoidní artritidou 1.stupně (nejnižší). Léky mi nezabírají a lékaři nejsou ochotni hovořit o alternativních léčbách. Ráda bych se zeptala, zda nemá někdo zkušenosti s touto nemocí v souvislosti s otužováním. Děkuji. Petra

Zanechte komentář: