Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Projekt Jsem senior

Publikováno: 18.02.08
Počet zobrazení: 7815


      Najít práci místním seniorům se už za několik týdnů pokusí sedlčanská knihovna. Díky projektu Jsem senior na Sedlčansku a mám zkušenosti. Zn. Chcete je využít? by mohli lidé v důchodu najít práci v oboru, který je nejvíc zajímá.

Nemusí jít přitom o plnohodnotné zaměstnání, šanci dostanou i ti, kteří chtějí jen na několik hodin týdně vypomoci. K tomu, aby si mohli obor vybrat jak senioři, tak i jejich případní zaměstnavatelé, poslouží speciální databáze aktivních seniorů. ˝U nás každého zájemce zapíšeme do databáze podle toho, co ho zajímá. Zaměstnavatel si pak může zjistit, zda v oboru, v němž hledá zaměstnance nebo brigádníka, v databázi někoho máme,˝ popsala zástupkyně ředitelky knihovny v Sedlčanech Květoslava Vlachová.
Databáze je objemná, každá rubrika má několik podrubrik v mnoha oborech. Zaregistrovat se mohu třeba senioři, kteří chtějí doučovat školáky, firmy zase mohou najít lektora cizího jazyka. Pomoc seniorů mohou přivítat i rodiny, které mají zájem o hlídání dětí, úklid, žehlení nebo třeba venčení či krmení domácích zvířat.
Své zaměstnance si v databázi bude hledat i samotná knihovna. Zájem zde budou mít o pomocníky, kteří by mohli například pomáhat zařazovat knihy, balit je nebo opravovat. Zvlášť potom sedlčanská knihovna bude hledat seniora na zahradnické práce. O tom, jak se do databáze knihovny zaregistrovat, se senioři už brzy dozvědí díky speciálně vytištěným letákům, které budou na veřejných místech na Sedlčansku.

Zkušenost s hůře zaměstnatelnými lidmi v Sedlčanech mají. Knihovna totiž spolupracuje s ústavemsociální péče v Svatém Janu pod Skalou, kde žijí mentálně postižení muži. ˝Momentálně u nás dva pánové z ústavu pomáhají. Zejména s úklidem, zahradnickými pracemi nebo i lehčí administrativou,˝ doplnila Květoslava Vlachová. I senioři ale už v knihovně delší dobu pomáhají. Jedna místní žena totiž s balením knih a rovnáním knih nebo obnovou etiket v Sedlčanech už před několika lety začala.
Knihovna se do projektu vytvoření databáze aktivních seniorů pouští jako první v republice. ˝Dřív to byl problém hlavně velkoměst. Ale i na malých městech přibývá rodičů, kteří potřebují, aby jim kvůli pracovnímu zaneprázdnění někdo spolehlivý vyzvedl dítě z družiny a postaral se o něj. Pro seniory je to úžasná parketa, kde mohou suplovat babičky a dědečky,˝ podotkla ředitelka knihovny Blanka Tauberová. Na projekt knihovna získala grant Nadací Open Society Fund a České spořitelny.

Reagovat na výzvu ˝Jsem senior na Sedlčansku a mám zkušenosti. Zn.: Chcete je využít?˝ může každý – rodiny i podnikatelé.
˝Zaměstnají třeba seniora na dobu zástupu za chybějícího pracovníka,˝ řekla Květoslava Vlachová z knihovny.
Senioři se například spojí s rodinou, která přivítá hlídání dětí, doučování nebo vyzvedávání z kroužků, pomoci budou moci i dlouhodobě nemocným. Nevidomí třeba přivítají předčítání, lidé trvale upoutaní na lůžko společnost nebo dohled.
Kdo ze seniorů má rád psy, ale nemá vlastního, vybere si nejspíš v databázi kolonku domácí mazlíčci. Jiné rodině může zvíře nakrmit, vyvenčit nebo jen pohlídat. ˝I na malých městech přibývá rodičů, kteří potřebují, aby jim někdo spolehlivý vyzvedl dítě z družiny.˝ ředitelka knihovny.
Nemusí jen pomáhat, ale také aktivně pracovat. Cílem sedlčanské knihovny je najít práci třeba uklízečkám nebo učitelům v důchodu, bývalí lékaři mohou mít v knihovně přednášky, šanci dostanou i jazykově zdatní důchodci jako překladatelé. Kuchaři a kuchařky pro změnu dostanou šanci dokázat své kulinářské umění i jinde než ve vlastní rodině. Pokud při registraci zatrhnou kolonku výroba domácích dobrot, mohou už jen čekat, zda si je nějaká místní firma vybere například pro přípravu pohoštění.

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Zuzana Čechová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 8 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

07.03.2010 18:12  Kapounová

Prosím o informaci, zda se podařilo váš projekt realizovat a s jakým úspěchem? Podobnou aktivitu jsme se také pokoušeli rozjet v Plzni , bohužel zatím se nezdařilo. Děkuji.

08.05.2008 18:21  Aleš

Dobrý den, našla by se mezi čtenáři samostatná a hodná paní, která by chtěla a mohla vařit dětem na nevelkém rodinném ranči alternativního zaměření? Jednalo by se o cca 20 strávníků na celý červenec 2008, část dětí je z partnerského dětského domova, zbytek z rodin. Pokud si porozumíme, nabízíme samostatné bydlení ve srubu, stravování, menší fin. odměnu a možnost strávit u nás i další část léta. Děkujeme za zavolání na tel. 608222133, 317721621, rodina Nejedlých z Ranče Sluníčko, Bučovice u Votic, BN

01.05.2008 17:47  goska

Velmi chvályhodná aktivita. Jaké máte zkušenosti s projektem po několika týdnech? Osvědčila se tato aktivita? Jsem mladší důchodkyně, ještě poměrně zdravá a moc mě trápí, že jsme považováni za zbytečné. Těžší práci dělat nesmím, ale moc bych chtěla být užitečná. Vnoučata už odrostla a nepotřebují mě.

26.02.2008 11:04  Libuše

Taky bych si přála, aby organizace takových aktivit pro důchodce se rošířila do více malých míst. Děti a vnoučata mám daleko, moc ráda jsem jim předčítala, chodila s nimi na procházky a pod. Taky výpomoc v knihovně by mě bavila.

23.02.2008 12:07  Jarda

Také bych se přimlouval, aby se tato iniciativa ze Sedlčanska rozšířila po republice. Seniorům by to velmi pomohlo a mohli by se o své uplatnění postarat sami. Stačí vzpomenout na většinu "staratelů" o seniory, kteří spíše pomáhají sami sobě.

22.02.2008 12:55  

ano

20.02.2008 01:27  Karel

Škoda že něco podobného není i v jiných regionech,myslím že by dost seniorů podobné práce uvítalo,i s trochou pohybu při venčení psů nebo vyzvedávání dětí ze školy či družiny.Takhle na nás zbývají zase jen fyzické práce v supermarketech u překládání zboží z palet do regálů.Zkusil jsem to,ale to je nějakého ohýbýní....

19.02.2008 20:11  Zbyněk

Velice zajímavá aktivita. Být to v Mladé Boleslavi, hned bych šel vypomáhat do knihovny. Sám jsem přemýšlel třeba o tom, zda by nešlo doma dávat materiály do digitální podoby. Třeba knížky a pod.

Zanechte komentář: