Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Ani diabetes není překážkou

Publikováno: 20.06.08
Počet zobrazení: 3206


      Na lidskou sexualitu má vliv mnoho faktorů: psychických, tělesných i ze zevního prostředí. Mezi nejčastější příčiny sexuálních obtíží patří i různá chronická onemocnění. Diabetes je v rozvinutých zemích velmi častým onemocněním a bohužel mnoho diabetiků má obtíže i v sexuálním životě. Většinu těchto problémů způsobuje vlastní onemocnění cukrovkou, některé souvisejí spíše s doprovodnými zdravotními riziky jako je např. arteriosklerosa, hypertenze, obezita apod.

Pacienti, ale i lékaři mají často tendenci se hovorům o pohlavním životě vyhýbat. Je to pro obě strany citlivé téma, ale stud není jistě na místě. Včasná sexuologická léčba by mnoha diabetickým mužům i ženám prodloužila spokojený sexuální život. Je všeobecně známo, že spokojený sexuální život pozitivně ovlivňuje celkovou spokojenost člověka a pomáhá lépe snášet i vleklá onemocnění, jako je např. diabetes. Pravidelný a uspokojivý sexuální život je i stabilizačním a tmelícím prvkem partnerského soužití.
Je třeba si uvědomit, že sexuální problémy se mohou týkat všech věkových kategorií pacientů. I mladí lidé mohou mít velké potíže v této oblasti, nejsou asexuální a vyšší věk přináší různá onemocnění, které mohou mít negativní vliv na sexuální funkce.
Diabetes se může objevit jak u mladých, tak i starších lidí. Výskyt a intenzita sexuálních obtíží úzce souvisí s typem diabetu, délkou jeho trvání a kvalitou diabetologické léčby, tedy kompenzací onemocnění. U starších mužů se navíc setkáváme s tzv. andropauzou, čili mužským přechodem, která vede ke snížení tvorby mužského hormonu testosteronu, což se většinou projevuje snížením libida. Snížený zájem o sex mohou mít i ženy po klimakteriu. Pro obě pohlaví je pak společný výskyt depresivních stavů v pokročilejším věku. Depresivitu může u diabetiků zvyšovat přítomnost chronického onemocnění s ne vždy pozitivními vyhlídkami do budoucnosti.
Cukrovka ovlivňuje negativně činnost mnoha orgánů a systémů, pohlavní orgány nevyjímaje. Udává se, že asi 70% mužů a 30% žen s diabetem má potíže v pohlavním životě.
U mužů se setkáváme nejčastěji s poruchou erekce, zpětným výronem semene do močového měchýře a předčasným výronem semene.
Ženy trpí často gynekologickými záněty, které mohou vyvolat bolesti při pohlavním styku a snížené zvlhčení pochvy. Diabetičky mají také častěji poruchy menstruačního cyklu.
Obě pohlaví jsou ohroženy častým výskytem zánětů genitálií. Muži mívají kvasinkové záněty předkožkového vaku a močové trubice, ženy záněty pochvy. Infekce bývají velmi úporné s častými recidivami. Léčba musí být nejen lokální, ale i celková.
Částečnou ochranou před záněty může být používání kondomu či pesaru a spermicidních látek, které mají slabé dezinfekční účinky. Málo se zdůrazňuje, že užívání hormonální antikoncepce neobyčejně snižuje výskyt zánětů rodidel, zejména vnitřních. Pro ženy s cukrovkou naopak nejsou vhodná nitroděložní tělíska. Pro ženy, které již neplánují děti je nejvhodnější sterilizace.

Pokračování článku si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: Autor: MUDr. Luděk Daneš, CSc., CelostníMedicína.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

11.05.2015 17:59  Milada

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat na jednu docela "ožehavou věc". Před 4 lety jsem se seznámila s mým nynějším přítelem. Už na začátku mi řekl - opakuji jeho slova - mám cukrovku - JSEM NEŠKODNÝ. A skutečně se nám za celou dobu nepodařilo, aby jeho úd ztopořel na delší dobu. Ze začátku říkal, že musí překonat "blok". Ale stále se nedaří. Ráda bych mu i pomohla, ale nevím, zda to není marný. Ať se snažím jak chci - stále se topoření nedaří. Poradíte mi prosím, zda mám vytrvat??Píchá si několikrát denně inzulín a krom toho užívá i další léky a to metformin teva XR a telmisartan-retiopharm Děkuji Vám Milada

Zanechte komentář: