Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Ani diabetes není překážkou

Publikováno: 20.06.08
Počet zobrazení: 3525


      Na lidskou sexualitu má vliv mnoho faktorů: psychických, tělesných i ze zevního prostředí. Mezi nejčastější příčiny sexuálních obtíží patří i různá chronická onemocnění. Diabetes je v rozvinutých zemích velmi častým onemocněním a bohužel mnoho diabetiků má obtíže i v sexuálním životě. Většinu těchto problémů způsobuje vlastní onemocnění cukrovkou, některé souvisejí spíše s doprovodnými zdravotními riziky jako je např. arteriosklerosa, hypertenze, obezita apod.

Pacienti, ale i lékaři mají často tendenci se hovorům o pohlavním životě vyhýbat. Je to pro obě strany citlivé téma, ale stud není jistě na místě. Včasná sexuologická léčba by mnoha diabetickým mužům i ženám prodloužila spokojený sexuální život. Je všeobecně známo, že spokojený sexuální život pozitivně ovlivňuje celkovou spokojenost člověka a pomáhá lépe snášet i vleklá onemocnění, jako je např. diabetes. Pravidelný a uspokojivý sexuální život je i stabilizačním a tmelícím prvkem partnerského soužití.
Je třeba si uvědomit, že sexuální problémy se mohou týkat všech věkových kategorií pacientů. I mladí lidé mohou mít velké potíže v této oblasti, nejsou asexuální a vyšší věk přináší různá onemocnění, které mohou mít negativní vliv na sexuální funkce.
Diabetes se může objevit jak u mladých, tak i starších lidí. Výskyt a intenzita sexuálních obtíží úzce souvisí s typem diabetu, délkou jeho trvání a kvalitou diabetologické léčby, tedy kompenzací onemocnění. U starších mužů se navíc setkáváme s tzv. andropauzou, čili mužským přechodem, která vede ke snížení tvorby mužského hormonu testosteronu, což se většinou projevuje snížením libida. Snížený zájem o sex mohou mít i ženy po klimakteriu. Pro obě pohlaví je pak společný výskyt depresivních stavů v pokročilejším věku. Depresivitu může u diabetiků zvyšovat přítomnost chronického onemocnění s ne vždy pozitivními vyhlídkami do budoucnosti.
Cukrovka ovlivňuje negativně činnost mnoha orgánů a systémů, pohlavní orgány nevyjímaje. Udává se, že asi 70% mužů a 30% žen s diabetem má potíže v pohlavním životě.
U mužů se setkáváme nejčastěji s poruchou erekce, zpětným výronem semene do močového měchýře a předčasným výronem semene.
Ženy trpí často gynekologickými záněty, které mohou vyvolat bolesti při pohlavním styku a snížené zvlhčení pochvy. Diabetičky mají také častěji poruchy menstruačního cyklu.
Obě pohlaví jsou ohroženy častým výskytem zánětů genitálií. Muži mívají kvasinkové záněty předkožkového vaku a močové trubice, ženy záněty pochvy. Infekce bývají velmi úporné s častými recidivami. Léčba musí být nejen lokální, ale i celková.
Částečnou ochranou před záněty může být používání kondomu či pesaru a spermicidních látek, které mají slabé dezinfekční účinky. Málo se zdůrazňuje, že užívání hormonální antikoncepce neobyčejně snižuje výskyt zánětů rodidel, zejména vnitřních. Pro ženy s cukrovkou naopak nejsou vhodná nitroděložní tělíska. Pro ženy, které již neplánují děti je nejvhodnější sterilizace.

Pokračování článku si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: Autor: MUDr. Luděk Daneš, CSc., CelostníMedicína.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

11.05.2015 17:59  Milada

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat na jednu docela "ožehavou věc". Před 4 lety jsem se seznámila s mým nynějším přítelem. Už na začátku mi řekl - opakuji jeho slova - mám cukrovku - JSEM NEŠKODNÝ. A skutečně se nám za celou dobu nepodařilo, aby jeho úd ztopořel na delší dobu. Ze začátku říkal, že musí překonat "blok". Ale stále se nedaří. Ráda bych mu i pomohla, ale nevím, zda to není marný. Ať se snažím jak chci - stále se topoření nedaří. Poradíte mi prosím, zda mám vytrvat??Píchá si několikrát denně inzulín a krom toho užívá i další léky a to metformin teva XR a telmisartan-retiopharm Děkuji Vám Milada

Zanechte komentář: