Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Na penzi se bude spořit jinak

Publikováno: 25.06.08
Počet zobrazení: 4860


      Autor článku: Jaroslav Mašek, MF DNES
Vláda chce nastartovat zájem lidí o penzijní připojištění, aby stát nemusel tolik vydávat na penze. MFDNES získala materiál, na němž chce vláda postavit nový zákon o penzijním připojištění, jenž by měl platit od roku 2010. Co se podle něj změní? Přinášíme odpovědi na základní otázky.

1. Jaká je největší změna v systému spoření na penzi?
Vedle stávajících penzijních fondů vzniknou nové, takzvané účastnické fondy. Ty se budou více podobat běžným podílovým fondům. Bude oddělený majetek majitelů fondů a vklady lidí, což by mělo přinést průhlednější hospodaření – bude například jasné, kolik si majitel fondu (banky) účtuje za správu peněz.
Počítá se i s tím, že by byla stanovena maximální možná odměna pro správce. Do hospodaření už by neměly jít schovat náklady, které penzijní fondy platí například za reklamu pro jiné firmy svého majitele.
Pokud bude majetek akcionářů a lidí spořících na důchod oddělen, nebude také možné úspory v případě problémů fondu zahrnout do konkurzní podstaty. To by mělo zvýšit bezpečnost uložených peněz.

2. Budu moci spořit jako dosud?
Zřejmě ano. Do nově vzniklých fondů bude možné ze starých přestoupit, ale nebude to povinné. Oba systémy budou fungovat vedle sebe. Lidé, kteří se rozhodnou spořit na důchod od roku 2010, kdy by měl začít zákon platit, však budou muset vstoupit do nových fondů.

3. Proč bych měl přestupovat do nové ho systému?
Lákadlem bude vidina většího zhodnocení spořených peněz. Fondy by měly nabízet různé investiční plány podle toho, jak velké riziko bude chtít klient podstoupit. To záleží také na době, která mu zbývá do důchodu. V rizikovějším penzijním plánu, který bude spočívat třeba v částečném investování svěřených prostředků do akcií, se očekávají větší výnosy než v současném systému. Ročně mohou takové fondy reálně vydělávat i přes 10 %, dnes zhodnocení nepokrývá ani inflaci.

4. Změní se nějak podpora penzijního připojištění od státu?

Více si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: MF DNES archiv – J. Mašek, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: