Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Čchi kung – cvičení a meditace

Publikováno: 17.07.08
Počet zobrazení: 15234


      Čchi kung jsou tradiční čínská cvičení pro zdraví a dlouhověkost. Zahrnují v sobě obě základní stránky zdravotního působení, tj. léčení a prevenci nemocí. Čchi kung je součást tradiční čínské medicíny. Moudří říkají, že prevence, tedy předcházení nemocem, je důležitější než medicína.

Význam a cíl cvičení směřují k udržení zdraví, práceschopnosti a prodloužení věku lidí. Aktivní a cílevědomé provádění čchi-kung harmonizuje člověka a jeho vztah k okolí.
V kombinaci s dalšími tradičními prvky jako je akupresura a masáž se využívá v prevenci proti řadě nemocí, ale také zejména ve spojení s fytoterapií k jejich přirozené léčbě.
V překladu znamená čchi-kung: „práce s vnitřní energií„. Právě vědomá práce s vnitřní energií je společným bodem pro další klasické čínské léčebné metody, jako např. akupunkturu, atd. Je zde i těsný vztah na bojové umění Wu-shu (známější pod pojmem kung-fu) a především na Taijiquan (taiči), které je také někdy považováno za formu čchi-kung i když je spjato s bojovou technikou.

Podle zkušeností těch, kteří praktikují čchi-kung, lze čchi nejlépe vysvětlit jako druh energie, velmi podobný elektřině, která protéká tělem lidí a zvířat. Když tato cirkulace stagnuje nebo se zastaví, osoba či zvíře onemocní nebo zemře. Čchi lze také vysvětlit jako médium vnímání nebo cítění. Když je např. zraněna něčí paže, tok čchi v nervech paže je narušen a povzbuzen do vyššího stavu energie. Tento vyšší energetický potenciál způsobí, že čchi poteče do oblasti nižší energie, zejména do mozku, což vyvolá pocit bolesti. Navíc rozdíl energetického potenciálu způsobí, že se zvětší průtok krve té oblasti, aby se poškození začalo opravovat.

Všechna cvičení čchi-kungu mohou být v zásadě rozdělena do dvou obecných kategorií.

* Waj-tan (touto praxí se zvyšuje cirkulace čchi, stimulací jedné oblasti těla – končetin – natolik, aby se zde vytvořil velký potenciál energie a přetekl systémem kanálu čchi do míst s nižším potenciálem).
* Nej-tan (znamená hromadění čchi vnitřně, zatímco při waj-tanu se čchi hromadí v končetinách a pak se pohybuje do těla, nej-tan hromadí čchi v těle a vede ji ven do končetin).

Čchi-kung můžeme také rozdělit podle účelu nebo konečného cíle na cvičení k:
* udržení zdraví (Zhan Zhuang Gong, Pa tuan ťin, atd.)
* léčení chorob (Wu-čchin-si, Pa tuan ťin, atd.)
* pro bojová umění (Tchaj-ťi, Sing-i, Pa-kua-čang, atd.)
* pro osvícení nebo dosažení budhovství (I-ťin ťing, Si-suej ťing, atd.)

Klíčem ke cvičení čchi-kungu je mimo odstraňováni odporu z kanálu čchi (zlepšení cirkulace) také udržení nebo zvýšení hladiny čchi v organismu. Jaké jsou zdroje energie v našem denním životě, které zásobují energií naše tělo? Jsou čtyři hlavní zdroje – přírodní energie, potrava a vzduch, myšlení a cvičení.

Přírodní energie
Protože vaše tělo je z elektricky vodivého materiálu, jeho elektromagnetické pole je vždy ovlivňováno sluncem, měsícem, mraky, zemským magnetickým polem a jinou energií kolem vás. Hlavními vlivy jsou sluneční radiace, měsíční přitažlivost a zemské magnetické pole. Tyto ovlivňují významně váš oběh čchi, nyní jsme však také velmi ovlivňováni elektromagnetickými vlnami vytvářenými televizí, mobilními telefony, mikrovlnnými troubami, počítačovými monitory, rozhlasovými přístroji a mnoha dalšími věcmi.

Potrava a vzduch
Abychom si udrželi život, bereme si z potravy a vzduchu ústy a nosem esence. Tyto jsou pak přetvářeny biochemickou reakcí v hrudi a trávicím systému na čchi. Hlavní část čchi-kungu je věnována získání správných druhů potravy a čerstvého vzduchu.

Myšlení
Lidská mysl je nejdůležitějším a nejúčinnějším zdrojem biolelektrické energie. Kdykoli se pohnete, musíte nejprve generovat myšlenku. Tato myšlenka generuje a vede čchi, aby nabudila příslušné svaly k vykonání zamýšleného pohybu. Čím více se můžete soustředit, tím silněji můžete tok čchi vést. Přirozeně, čím silnější tok čchi vedete ke svalům, tím více budou nabuzeny. Kvůli tomu je mysl považována za nejdůležitější faktor při tréninku čchi-kungu.

Cvičení
Cvičení mění potravní esenci (tuk) skladovanou ve vašem těle na čchi. Bylo vytvořeno mnoho stylů čchi-kungu, které využívají pohyb pro tento účel. Při čchi-kungu jsou mysl a pohyb dvěma hlavními zdroji čchi. Ačkoliv ostatní dva zdroje jsou také zahrnuty. Například když cvičíte brzo ráno, můžete absorbovat energii ze slunce. Když meditujete večer tváří k jihu, srovnáváte se se zemským magnetickým polem. Je také na nejvýš žádoucí, vyloučit tučnou a jinou nevhodnou potravu ze své diety. A jestliže je to možné, cvičit v horách, kde je vzduch čerstvý a čistý.

Při všech níže uvedených cvičeních je třeba dále dodržovat (jestli není uvedeno jinak) následující pravidla :
* před cvičením je třeba tak 45-60 minut nejíst
* cvičte ve volném oděvu – hlavně v okolí pasu
* místo, kde cvičíte, by mělo být vzdušné, vhodné je cvičit v přírodě (pokud to však není možné, není třeba se znepokojovat, nejdůležitější je cvičit pravidelně)
* mysl je klidná a vyrovnaná, bez myšlenek a emocí, soustředěná jen na prováděné pohyby a dýchání (když mysl bloudí, naslouchejte svému rytmickému dechu)
* nikdy necvičte pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek
* cvičte pravidelně alespoň 10-15 minut denně, je to lepší než cvičit např. 2 x týdně 1 hodinu
* nejlepší doba na cvičení je ráno po probuzení nebo za svítání, odpoledne kolem 12 hodin a večer před spaním, při západu slunce nebo o půlnoci
* po cvičení si lehněte a relaxujte nebo se pomalu projděte kolem místa, kde jste cvičili
* pro ty, kteří již mají nějakou zkušenost s vnitřním cvičením, by bylo dobré, aby soustředili svoji mysl do bodu spodního tan-tchienu (bod cca 2,5 cm pod pupkem) pokud není uvedeno jinak
* v průběhu mestruace by ženy neměly cvičit žádná cvičení s koncentrací na spodní tan-tchien (mentální síla zaměřená na tento bod přímo stimuluje dělohu). Dále by měly zmírnit intenzitu cvičení – jestliže je menstruace stále velmi silná je lépe cvičení na několik dní přerušit. Avšak některá vybraná cvičení Ba Duan Jin a další mohou zmírnit nebo úplně odstranit menstruační bolesti, bolesti hlavy, nevolnost, nepravidelnost cyklu apod. viz speciální cvičení pro ženy.
* pamatujte si, že nejdůležitějším požadavkem při cvičení je absolutní uvolněnost tělesná i duševní.

CVIČENÍ

1. Metody vylučování znečištěné čchi a přijímání čchi z okolí

Třesení tělem
Uvolněte tělo , chodidla na šířku ramen , uvolněte ramena a ruce.
Třeste celým tělem houpáním na špičkách nohou ( paty se zvedají asi 1 – 1,5 cm nad zem ).
S každým dopadem na paty si představte jak je znečištěná čchi vyklepávána z vašeho těla do země.
Procvičujte 1 – 3 minuty.

Vypuzení znečištěné čchi
Pomalu zvedněte paže do stran s dlaněmi nahoru a představujte si, že ruce dosahují vysoko do nekonečna. Nadýchněte se a naberte okolní čchi do míče mezi pažemi a ten držte nad hlavou.
Představte si své tělo jako prázdnou trubku- a míč čchi přeneste do bodu paj-chuej a spusťte jej do trubky. Cítíte jak míč čerstvé čchi vytlačuje váznoucí čchi z vašeho těla. Vydechněte a plnou silou zatlačte špatnou čchi do země a seberte dobrou čchi do dolního tan-tchienu. Několikrát opakujte.

2. Čchi – kung za pohybu

Uvolněte tělo, napřimte páteř, pozornost a myšlení soustřeďte do nitra.
Představte si, že vaše hlava je zavěšena na struně v nebi. Váš pohled je klidný a směřuje kupředu.
Nejprve lehkým cuknutím snižte boky a potom se kolébejte na chodidle a prstech.
Toto aktivuje body na chodidle a oživuje čchi v kanálech nohou a také zlepšuje funkci ledvin a močového systému.
Jděte rovnoměrným a pozvolným krokem. Také můžete běžet. Představujte si jak energie proudí nohama vzhůru do páteře až na vrchol hlavy a pak se vrací dolů obloukem před tělem do prstů nohou při nárazu paty do země.

3. Čchi – kung vleže

Toto cvičení vyrovnává krevní tlak. Lehněte si na záda, zavřete oči, uvolněte se.

Pro lidi s vysokým krevním tlakem
Natáhněte ruce podél těla dlaněmi dolů. Nadechujte se přes bod paj-chuej. Potom vydechujte a představujte si jak čchi protéká z bodu paj-chuej do bodů jung-čchĂźan [ Yongquan ] na chodidlech. Usínejte.

Pro lidi s nízkým krevním tlakem
Natáhněte ruce podél těla dlaněmi nahoru. Nadechujte se přes body jung-čchĂźan na chodidlech a vydechujte přes bod paj-chuej . Nesoustřeďte se na bod paj-chuej příliš usilovně. Použijte metodu ˝je tam – není tam˝. Usínejte.

Pro všechny
Položte dlaně na dolní tan-tchien. Představujte si v něm teplou zářivou červenou kuličku a usínejte.

Nebo si lehněte na bok, hlavu si podepřete rukou a druhou paži položte podél těla. Také můžete položit hlavu na paži jako na polštář a druhou ruku na dolní tan-tchien. Usínejte.

Ukázky cvičení, návody a další informace si můžete přečíst na následujících odkazech:
- http://www.mujweb.cz/www/cchi-kung
- http://www.arcoiris.cz/qigong.html

Zdroj: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

24.08.2010 16:51  Marta

Díky za přehledný článek a také za to, že nezapomínáte na seniory. S pozdravem Marta D.

Zanechte komentář: