Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Plavuň vidlačka

Publikováno: 29.07.08
Počet zobrazení: 2844


      Autorka: JUDr. Irena Novotná, 2008
Nyní vás zvu na malý výlet do podhorských a horských oblastí, kde ve světlých sušších lesích, na vřesovištích, pastvinách, v porostech kosodřeviny a na kyselejších křemičitých půdách najdete plavuň vidlačku, z čeledi plavuňovitých.

Její lodyha je plazivá, až 1 m dlouhá. Má měkké listy s dlouhým bezbarvým chlupem. Známe ji také pod lidovými názvy: vlčí chvost, vlčí noha, zaječí opratě, mech, vidlačky
A právě český lidový název ˝vlčí noha˝ dobře vystihuje huňatý listnatý povrch lodyh plavuně. Výtrusonosné lístky nesou naspodu ledvinovité výtrusnice, jsou široce vejčité a protažené v dlouhou, bezbarvou osinu. Jsou směstnány obvykle do dvou válcovitých výtrusných klasů, stojících na konci lodyh na tenkých a dlouhých stopkách, krytých přitisknutými, drobnými lístečky.
Koncem léta výtrusnice pukají a při slabém doteku nebo závanu větru se z nich sype žlutý prášek – plavuňové výtrusy. Z výtrusů vyklíčí drobný prvoklíček s pohlavními orgány a po oplození v kapce vody vznikne nová rostlinka, která potřebuje 15 až 30 let, než úplně doroste a je schopna vytvářet výtrusné klasy. Výtrusy obsahují až 50 % oleje, pryskyřici, stopy alkaloidů a mimo jiné látky také sporonin, vysokomolekulární terpen, který je hlavní příčinou nesmočitelnosti ve vodě.

Tato podivuhodná rostlina je rozšířena téměř po celém světě s výjimkou Středozemí a stepních oblastí. Roste v celé Evropě a Asii, v afrických horách i v Americe.

Plavuň je prostředníkem zábavy. Nevěříte? Plavuňový prášek prudce a s prskáním vzplane, dostane-li se do styku s ohněm. Této vlastnosti se využívá u některých divadelních efektů nebo bengálských ohňů. Plavuň se podílí i na odhalování zločinu. Práškem z plavuní se totiž vysypávají formy při odlévání kovů a ve směsi s karmínem slouží kriminalistům ke zjišťování otisků prstů.
Ale má i jiná, příjemná využití, které znají hlavně lidé na severu. Tam se používá k barvení látek na zeleno a na modro, v Norsku se z její nati kdysi pletly běhouny a v Pobaltí se plavuňové věchýtky používají k tření pokožky v saunách.
Takže vidíte, že tato nenápadná rostlinka slouží znamenitě.
Plavuň je také využitelná v lidovém léčitelství. Plavuňové výtrusy jsou oficinální drogou, která se v lékárnách používá k obalování pilulek proti slepování. Osvědčila se i jako zásypový prášek při svědivých vyrážkách a mokvavých ekzémech, poněvadž nedráždí pokožku a dobře ji vysušuje.

Autor: JUDr: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

29.08.2017 11:31  Tomiczková Marta

Dobrý den, prosím vás, nevíte někdo, kde se dá sehnat zásypový prášek z plavuně vidlačky (plavuňové výtrusy se používají na chronické nehojící se rány). Děkuji za radu. Tomiczková, Třinec

Zanechte komentář: