Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Plavuň vidlačka

Publikováno: 29.07.08
Počet zobrazení: 2601


      Autorka: JUDr. Irena Novotná, 2008
Nyní vás zvu na malý výlet do podhorských a horských oblastí, kde ve světlých sušších lesích, na vřesovištích, pastvinách, v porostech kosodřeviny a na kyselejších křemičitých půdách najdete plavuň vidlačku, z čeledi plavuňovitých.

Její lodyha je plazivá, až 1 m dlouhá. Má měkké listy s dlouhým bezbarvým chlupem. Známe ji také pod lidovými názvy: vlčí chvost, vlčí noha, zaječí opratě, mech, vidlačky
A právě český lidový název ˝vlčí noha˝ dobře vystihuje huňatý listnatý povrch lodyh plavuně. Výtrusonosné lístky nesou naspodu ledvinovité výtrusnice, jsou široce vejčité a protažené v dlouhou, bezbarvou osinu. Jsou směstnány obvykle do dvou válcovitých výtrusných klasů, stojících na konci lodyh na tenkých a dlouhých stopkách, krytých přitisknutými, drobnými lístečky.
Koncem léta výtrusnice pukají a při slabém doteku nebo závanu větru se z nich sype žlutý prášek – plavuňové výtrusy. Z výtrusů vyklíčí drobný prvoklíček s pohlavními orgány a po oplození v kapce vody vznikne nová rostlinka, která potřebuje 15 až 30 let, než úplně doroste a je schopna vytvářet výtrusné klasy. Výtrusy obsahují až 50 % oleje, pryskyřici, stopy alkaloidů a mimo jiné látky také sporonin, vysokomolekulární terpen, který je hlavní příčinou nesmočitelnosti ve vodě.

Tato podivuhodná rostlina je rozšířena téměř po celém světě s výjimkou Středozemí a stepních oblastí. Roste v celé Evropě a Asii, v afrických horách i v Americe.

Plavuň je prostředníkem zábavy. Nevěříte? Plavuňový prášek prudce a s prskáním vzplane, dostane-li se do styku s ohněm. Této vlastnosti se využívá u některých divadelních efektů nebo bengálských ohňů. Plavuň se podílí i na odhalování zločinu. Práškem z plavuní se totiž vysypávají formy při odlévání kovů a ve směsi s karmínem slouží kriminalistům ke zjišťování otisků prstů.
Ale má i jiná, příjemná využití, které znají hlavně lidé na severu. Tam se používá k barvení látek na zeleno a na modro, v Norsku se z její nati kdysi pletly běhouny a v Pobaltí se plavuňové věchýtky používají k tření pokožky v saunách.
Takže vidíte, že tato nenápadná rostlinka slouží znamenitě.
Plavuň je také využitelná v lidovém léčitelství. Plavuňové výtrusy jsou oficinální drogou, která se v lékárnách používá k obalování pilulek proti slepování. Osvědčila se i jako zásypový prášek při svědivých vyrážkách a mokvavých ekzémech, poněvadž nedráždí pokožku a dobře ji vysušuje.

Autor: JUDr: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

29.08.2017 11:31  Tomiczková Marta

Dobrý den, prosím vás, nevíte někdo, kde se dá sehnat zásypový prášek z plavuně vidlačky (plavuňové výtrusy se používají na chronické nehojící se rány). Děkuji za radu. Tomiczková, Třinec

Zanechte komentář: