Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Králík doma

Publikováno: 18.08.08
Počet zobrazení: 8093


      Všichni si pod pojmem králík představí jen maso a zvíře k jídlu. Zkusme se na králíky podívat z jiné strany. Můžou to být naši přátelé a pomocníci stejně jako pes či kočka. Králík je velice inteligentní a citlivé zvíře a zacházení s ním bývá nedůstojné.

Ano, i já patřím mezi vlastníky králíka. V listopadu jsem si domů přivezla malou bílou chlupatou kuličku. Pětihodinovou cestu autobusem se mnou zvládl levou zadní. Byl naprosto klidný a hodný. Doma mě hned mile překvapil. Bez jakýchkoliv problémů sám od sebe začal chodit na kočičí záchod. Také se rychle naučil své jméno. Nechávám ho běhat volně po bytě a kdykoliv řeknu: domů; králík okamžitě ví, že má přiběhnout do mého pokoje. Stejně tak když vezmu do ruky pytel s krmením a on to uslyší, okamžitě si stoupne k misce a čeká.

Zároveň je to neuvěřitelně čistotné zvíře. Loužičku nebo bobek neudělá jinam než do záchodu. Neustále sám sebe umývá. Někdy mám i dojem, že je čistota pro něj tím nejdůleitějším v životě.

Nejvhodnější je pro králíka klec minimálně o rozměrech 100×50. Králík potřebuje dostatek prostoru k protáhnutí se a pár krokům. Výbava klece není nijak složitá. Potřebuje misku s krmením, napaječku s vodou, kočičí záchod s podestýlkou, jesličky se senem a na dno klece nějaký malý kobereček. Takže vás to nepřijde ani moc draho. Seno je možné si v létě nasušit, voda teče z kohoutku a půl litru vystačí na týden až dva, směska k jídlu přijde cca na 100Kč za měsíc a podestýlka také cca na 100Kč za měsíc.

Samozřejmě i králík je zvíře, které má občas „své dny“. Hlavně v případě, že ho naštvete. V tom případě obrovskou silou dupne do země a zaleze buď do klece nebo do nějaké skrýše. Pár minutek mu potrvá než vyleze, ale nikdy se nezlobí dlouho.

V případě, že chcete králíka volně poštět po bytě, je nutné, aby pro něj byl byt bezpečný. Takže, všechny elektrické kabely schovat do lišt a zabránit králíkovi přístup ke kabelům i zásuvkám. Nezapomeňte ale, že králík se protáhne i poměrně malou skulinkou.

Králíkovi ke hraní stačí velmi málo. Jeho nejoblíbenější hrou bývá krabice. Obyčejná krabice z obchodu, do ní vložit trochu sena, podestýlky, nějaké papíry a je šťastný, že může hrabat a kousat. Dále oblíbeným předmětem bývá obyčejná rolička od toaletního papíru.

Nicméně, jak jsem psala, králík je citlivý a je nutné mu denně nějaký ten čas věnovat. Nechat ho proběhnout a pomazlit se s ním. Je to velice přítulné a věrné zvířátko, které nechce víc, než vaši lásku. To, že vás má rád, projevuje tak, že vám např. olizuje ruku. Miluje, když je hlazen po hlavičce a je na něj klidně mluveno.

Rozhodně se nevyplácí králíky jakkoliv trestat. Jediná věc, které docílíte je, že se vás bude bát, bude neustále ve střehu a agresivní.

Než ale pořídíte králíka, zakupte si v jakémkoliv zverimexu malou knížečku o králicích nebo se podívejte třeba na http://www.kralici.cz , kde najdete veškeré potřebné informace.

Autor: Lamáčková Gabriela, Foto: Lamáčková Gabriela

Vaše komentáře

Celkem 5 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

08.11.2012 16:52  monika

facinoval mě je náádherný...chtěla bych k vánocům taky králíčka ale máme už menšího psíka (rasa shih-tzu) a nevím jestli by se snesly?nemáte někdo skušenosti?...a taky mě dojal ten králičí pelíšek ještě sem něco takového neviděla.kde se dá sehna a jaká je jeho cena?...predem děkuju :-)

09.09.2008 18:39  webmaster (info@tretivek.cz)

Kralicek je fajn, ja ted po smrti Mrnouska porizuji dalsiho, v patek si pro nej jedu, je to holcicka a moc se na ni tesim. Kraliky urcite doporucuji ale predem upozornuji, pejsek to neni.
http://

09.09.2008 14:10  hana

Fotky i povídání je moc hezký! Už tomu budou dva roky co nám zemřel milovaný pejsek Beník na rakovinu močového měchýře. Dožil se necelých 11 let. Pak asi za 3 týdny nato přinesl syn od své známé starší jezevčíkovou, abychom ji 14 dnů pohlídali. No a Ťapinka u nás zůstala ,protože její bývalá panička se jí takto "elegantně zbavila", Ťapince je 13 let a tak uvažuji, že až přijde její čas, tak vím, že mi bude bez zvířátka smutno a myslím si, že králíček nadělá taky hodně radosti, že si ho asi pak pořídím.

31.08.2008 09:48  webmaster (info@tretivek.cz)

Ano, je to miláček. Bohužel minulý pátek nečekaně zemřel. Tak teď tady je hodně smutno, když mě nic neolizuje a neťapká za mnou.
http://

31.08.2008 08:45  Irena Novotná ()

Ten je tak nádherný a mírný! Moc se mi líbí, taky bych ho chtěla. Ale chce to čas, aby se čloěk svým zvířátkům mohl věnovat. Já mám andulky a kanárky. A neumím si představit svítání bez jejich zpěvu.
http://www.nocturno.webnode.cz

Zanechte komentář: