Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Jak člověk zůstane v duchu stále mladý 1

Publikováno: 25.12.08
Počet zobrazení: 2350


      Autor článku: Zdeněk Vohradník

Dobrým lékem proti stárnutí je rekreační jízda na kole. Nadpis této série článků jsem si vypůjčil z poslední kapitoly knihy Moc podvědomí od učitele pozitivního myšlení Dr. Josepha Murphyho. Tohoto autora jsem si vybral jako zakládající člen Klubu dr. Murphyho v ČR. Text je určen kolegům seniorům, kteří řeší otázku jak zůstat v duchu mladý i při odchodu do důchodu. Dr. Murphy k tomu říká: ˝Nikdy nepřipusťte, aby Váš duch odešel do důchodu. Buďte stále přístupni novým myšlenkám a nápadům. Právě teď máte příležitost dělat to, po čem jste toužili, když Vám zaměstnání nedopřávalo dost času.˝

Postupně zde budu uvádět některé náměty, které se mně nebo rodinným příslušníkům v tomto směru osvědčily. Mohly by mít také společné název: ˝Co dělat proti stárnutí v důchodovém věku.˝
Jednou z mých prvních příprav na důchod bylo, že jsem si koupil nové jízdní kolo. Protože jsem do důchodu šel později, začal jsem pravidelně jezdit až ve věku 65 let. Dnes v 74 letech stále jezdíme v tříčlenné skupině téměř každý týden na středně dlouhé výlety. Je pozoruhodné, kolik se za tu dobu objevilo nových cyklistických stezek a jak se zlepšilo značení cyklistických tras. Cestování na bicyklu je stále jednodušší. Na obrázcích jsou ukázky z našeho cestování.

Cyklistika pro naše účely však neznamená ˝honění˝ kilometrů až do fyzického vyčerpání. Při jízdě je třeba také aktivně vnímat okolní přírodu, zastavit se na pěkných vyhlídkách, vystoupit na rozhlednu, potěšit se nově upravenými vesnicemi a městečky atd. I v nejbližším okolí můžeme vidět krásná místa mimo hlavní silnice, která si pamatujeme jen z mládí nebo jsme je vůbec neznali. Již pěkné názvy vesniček, jako je Smrček, Studená voda, Vížky, Libáň a další, pohladí po duši. Cyklistika při rozumném tempu není ani tak namáhavá jako některé jiné sporty a lze ji uplatňovat i ve vyšším věku. Při prudším sjezdu z kopce do údolí se na roky zapomene úplně. Také odpočinek, v dnes převážně upravených hospůdkách, má svůj půvab. Vřele doporučuji!

Autor: Zdeněk Vohradník, Foto: Zdeněk Vohradník

Vaše komentáře

Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

27.12.2008 14:17  Jana

Svatá pravda.Je mi 69 a miluji cykloturistiku.Možná by neškodilo sem někdy popsat nějaké pěkné cyklostezky a po př. i kdy a kde se někteří z nás mohou na takovém cyklovýletě sejít.Přeji hodně šťastných kilometrů.

26.12.2008 18:40  E.ČERNÝ

Jsem po totální endoproteze,těší se na jaro kdy začnu jezdit

25.12.2008 21:14  PAvel

Děkuji Vám za tento článek i jako věrný čtenář učitele pozitivního myšlení DR. Josepha Murphyho.

25.12.2008 21:12  Maura ()

Článek se mi moc líbí a věřím, že celý seriál bude poutavý. Myslím, že bude mnoho lidí inspirovat, protože naše země je krásná a stojí za to ji poznat. Díky za zážitek.
http://www.nocturno.webnode.cz

Zanechte komentář: