Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Jak člověk zůstane v duchu stále mladý 1

Publikováno: 25.12.08
Počet zobrazení: 2467


      Autor článku: Zdeněk Vohradník

Dobrým lékem proti stárnutí je rekreační jízda na kole. Nadpis této série článků jsem si vypůjčil z poslední kapitoly knihy Moc podvědomí od učitele pozitivního myšlení Dr. Josepha Murphyho. Tohoto autora jsem si vybral jako zakládající člen Klubu dr. Murphyho v ČR. Text je určen kolegům seniorům, kteří řeší otázku jak zůstat v duchu mladý i při odchodu do důchodu. Dr. Murphy k tomu říká: ˝Nikdy nepřipusťte, aby Váš duch odešel do důchodu. Buďte stále přístupni novým myšlenkám a nápadům. Právě teď máte příležitost dělat to, po čem jste toužili, když Vám zaměstnání nedopřávalo dost času.˝

Postupně zde budu uvádět některé náměty, které se mně nebo rodinným příslušníkům v tomto směru osvědčily. Mohly by mít také společné název: ˝Co dělat proti stárnutí v důchodovém věku.˝
Jednou z mých prvních příprav na důchod bylo, že jsem si koupil nové jízdní kolo. Protože jsem do důchodu šel později, začal jsem pravidelně jezdit až ve věku 65 let. Dnes v 74 letech stále jezdíme v tříčlenné skupině téměř každý týden na středně dlouhé výlety. Je pozoruhodné, kolik se za tu dobu objevilo nových cyklistických stezek a jak se zlepšilo značení cyklistických tras. Cestování na bicyklu je stále jednodušší. Na obrázcích jsou ukázky z našeho cestování.

Cyklistika pro naše účely však neznamená ˝honění˝ kilometrů až do fyzického vyčerpání. Při jízdě je třeba také aktivně vnímat okolní přírodu, zastavit se na pěkných vyhlídkách, vystoupit na rozhlednu, potěšit se nově upravenými vesnicemi a městečky atd. I v nejbližším okolí můžeme vidět krásná místa mimo hlavní silnice, která si pamatujeme jen z mládí nebo jsme je vůbec neznali. Již pěkné názvy vesniček, jako je Smrček, Studená voda, Vížky, Libáň a další, pohladí po duši. Cyklistika při rozumném tempu není ani tak namáhavá jako některé jiné sporty a lze ji uplatňovat i ve vyšším věku. Při prudším sjezdu z kopce do údolí se na roky zapomene úplně. Také odpočinek, v dnes převážně upravených hospůdkách, má svůj půvab. Vřele doporučuji!

Autor: Zdeněk Vohradník, Foto: Zdeněk Vohradník

Vaše komentáře

Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

27.12.2008 14:17  Jana

Svatá pravda.Je mi 69 a miluji cykloturistiku.Možná by neškodilo sem někdy popsat nějaké pěkné cyklostezky a po př. i kdy a kde se někteří z nás mohou na takovém cyklovýletě sejít.Přeji hodně šťastných kilometrů.

26.12.2008 18:40  E.ČERNÝ

Jsem po totální endoproteze,těší se na jaro kdy začnu jezdit

25.12.2008 21:14  PAvel

Děkuji Vám za tento článek i jako věrný čtenář učitele pozitivního myšlení DR. Josepha Murphyho.

25.12.2008 21:12  Maura ()

Článek se mi moc líbí a věřím, že celý seriál bude poutavý. Myslím, že bude mnoho lidí inspirovat, protože naše země je krásná a stojí za to ji poznat. Díky za zážitek.
http://www.nocturno.webnode.cz

Zanechte komentář: