Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Jak člověk zůstane v duchu stále mladý 10

Publikováno: 26.02.09
Počet zobrazení: 2713


      Autor článku: Zdeněk Vohradník
Jak využívají počítač naši čtenáři
Častá odpověď seniorů na otázku proč nemají zájem o počítač zní: ˝K čemu by mi to bylo, na nic ho nepotřebuji.˝ Udělali jsme si proto doma malou inventuru toho, k čemu používáme počítač u nás, v domácnosti důchodců +- 70 let. V předchozím článku jsem uvedl první příklady. Dnes jsem do nich zahrnul i zkušenosti našich čtenářů. Poslali nám je po přečtení části 8 tohoto seriálu s názvem Počítače zvyšují duševní aktivitu seniorů.


V minulém článku byly probrány tyto náměty: Počítač pomáhá naší paměti. Na internetu najdeme důležité informace o nemocech, lécích a léčení. Cestujeme pomocí počítače. Nevíte si rady s množstvím fotografií z digitálního fotoaparátu. Domácí evidence na počítači. Další příklady využití počítačů:

Počítač se může starat o vaše finance.
Stačí k tomu zavést si internetové bankovnictví. Důchod a další příjmy si nechat posílat do banky, která vám zajistí podle pokynů úhradu všech opakovaných plateb. Sami pak můžete dávat přes počítač pokyn k jednorázovým platbám, dobíjení mobilů a pod, takže skoro odpadnou cesty do banky nebo na poštu. Když si ještě zvyknete platit vše co jde platební kartou, stačí Vám nosit sebou jen minimum peněz. Je to dobrá prevence proti ztrátě nebo krádeži. Po skočení měsíce se dozvíte z výpisu, za co jste tolik peněz utratili.

Pokud jste investovali do akcií nebo podílových fondů můžete si nechat na některém serveru sledovat vývoj vašeho portfolia. Někde jsou ochotni posílat Vám výsledky mailem v dohodnutých termínech. V poslední době však bohužel to není radostný pohled.

Počítač nám pomůže při modernizaci a obnově zařízení domácnosti.
Během deseti let v důchodu jsme téměř obnovili zařízení domácnosti a pořídili si některé nové přístroje. Technický pokrok postupuje mílovými kroky i v tomto oboru. Před zakoupením nového kuchyňského zařízení se proto vyplatí informovat se o nových funkcích a parametrech. Asi jste zjistili, že informace od známých jsou často protichůdné, nebo že prodavači domácích potřeb nemají tolik času na informace a více se řídí výší provize než vašimi potřebami. Spolehlivější je internet. Naleznete tam relativně nezávislé rady odborníků a hlavně nové funkce nakupovaných přístrojů. Pak zjistíte např., že elektrický sporák se sklokeramickou deskou a teplovzdučnou troubou je úplně něco jiného než starý sporák s pracně udržovatelnými litinovými plotnami a nedoléhajícími dvířky.

Nakupujeme na internetu.
Prodej na internetu meziročně roste o desítky procent. Nejde o vliv reklamy, ale o pohodlí, které tento prodej přináší. Naše rodina tomu zcela nepropadla, ale téměř každý nový výrobek si nejprve prostuduji na internetu a pak si ho jdeme ˝osahat˝ do prodejny. Tak jsme např. kupovali poslední auto – manželka si přijela jen upřesnit barvu karoserie a potahy. I ta odpovídala tomu, co jsme viděli na obrazovce. Na internetu si lze také ověřit cenové relace. U zásilkové služby jsme loni kupovali i sadbu jahod. Mohu potvrdit, že zásilka přišla nepoškozená hned druhý den.

Další příklady využití počítače uvedu již jen v heslech:
* e-mailová korespondence
* hledání synonym, cizích slov, citátů apod. pro křížovkáře a hádankáře i pro běžný život.
* inzeráty na nákup nebo prodej zdarma (na inzerát jsem loni např. prodal starý stanový přívěs, nadbytečné dřevo na topení a koupil dálkový ovládač pro starý televizor a krokoměr)
* objednávání fotografii pořízených v digitálním fotoaparátu
* roční rozpis týdenních služeb v paneláku
* sledování novinek pomocí RSS
* výběr a rezervace knih v knihovně
* výběr semen, vhodných odrůd sadby a dalších věcí pro zahrádkáře
* do wikipedie, což je internetová encyklopedie, kterou může každý upravovat, jsem vložil stručnou historii mé rodné vesničky, na kterou zapomněli
* koncem minulého roku jsem udělal již třetí pokus o vlastní webové stránky. Zatím je používám pro soustřeďování svých článků, citátů a dalších informací o dr. J. Murphym atd.

Naši čtenáři nám k článku 8 – Počítače zvyšují duševní aktivitu seniorů z 12.2. – napsali řadu rad, zkušeností a doporučení. Ty, které se týkaly počítačů, zveřejňujeme ( najít je můžete také v komentářích pod článkem z 12.2.2009):

Josef Klier:
Plně souhlasím. Já mám na krku 68 roků,vlastním již druhou řadu počítačové techniky a dnes mám již i LCD obrazovku 24 palců. Stále sháním další a další novinky. Někdy je mně líto peněz, ale po nákupu částky nelituji. Používám i webovou kameru a tím jsem i ve spojení s kamarádem, který je stovky kilometrů vzdálen.
Doporučuji všem starším – zapojte se a poznáte, že se jinak myslí, jinak vyplníte volný čas a člověk si tak nějak začne vážit sám sebe, že nečeká jen co je na talíři, co bolí a kdo zemřel. Věřte, stojí to za to.
No, bylo by toho dost a dost – mám internet, chuť hledat nové a nové, na prášky moc nemyslím a začínám žít – mládnout(mladí tomu říkají blbnout) – blbněme všichni.

Ivana Kocourková:
PC v domovech důchodců by byly asi také možností zvednout náladu i rozhled seniorů, že. Možná, že by poklesla i nemocnost, která je často psychosomatická.

Stanislav:
Je mi 70 let takže jsem už 10 let v důchodu, mám zahrádku, tak se v létě bavím tam. V roce 2007 na vánoce jsem si koupil notebook . Začátky byly dost stresující, ale pomáhali mi sousedé, hlavně při tvorbě hesel, e-mailu a webu. Po roce jsem se vypracoval tak, že internet používám denně, kde najdu veškeré noviny, počasí. Taky jsem našel vnukovi místo, kam pojede do školy v přírodě.

Dále mám nainstalovaný SKYPE tj.video telefon, mám rodinu v Rožnově pod Radhoštem, funguje to bezva. A také zdarma. Zapomněl jsem ještě dodat, že mám notebook a ten již má zabudovanou kameru, kde se musí nastavit software.

Dávám návod všem, kteří chtějí jednoduše zvětšit písmo: na klávesnici držíte prstem ˝Ctrl˝ a kolečkem na myši pohybujete dopředu a dozadu.

Josef Klier k tomu poznamenává:

Pane Stanislave, díky, to zvětšování je úžasné. Pomohl jste stovkám nás dříve narozeným. Na naše příspěvky reagoval i můj kamarád Honza z Plzeňska, který radí, abych sdělil jak se společně kontaktujeme přes webkameru. Není dne, kdy zapnu počítač a již se vidíme, pokecáme do té doby, než nás máma zavolá k dlabanci.

Vladimír :
Vřele bych doporučit vše seniorům, aby si pořídili PC a naučili se s ním pracovat. Možná je u některých na překážku jeho cena. Ale i to se dá řešit. Mnohé instituce jako jsou banky, pojišťovny, úřady a pod. každé tři roky obměňují počítače.
Využijte této možnosti a rozhodně si PC pořiďte.Otevře se vám nový svět a za nějakou dobu nebudete moci pochopit, jak jste mohli bez PC existovat.

Malá rada na závěr. Senioři žijící na Liberecku – obraťte se na Svaz důchodců ČR v Liberci, pan předseda vám rád poradí, jak se levně dostat k dobrému PC.

Seznam dosud probraných témat:
1. Dobrým lékem proti stárnutí je rekreační jízda na kole, 2. I při výletech na kole je třeba hledat něco nového, 3. Hádanky relaxují mozek i ducha, 4. Také hádanky oddalují stárnutí, 5. Pátrejte po svých předcích, 6. Řekni mi co čteš , 7. Vyhýbejte se bulváru, 8. Počítače zvyšují duševní aktivitu seniorů, 9. K čemu je užitečný počítač v rodině důchodců.

Uvítáme, když nám k tomuto tématu nebo i k předchozím článkům, napíšete.

Autor: Zdeněk Vohradník, Foto: Zdeněk Vohradník

Vaše komentáře

Celkem 7 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

01.03.2009 19:08  Ina

Touto cestou taky děkuji p.J.Klierovi,který mne potěšil opravdu krásným a hodnotným "materiálem"-virtuální cestování. Rada bych poradila "internet-mobil", avšak já jsem vlastně stále skoro začátečník,protože jsem dost bojácná -zkoušet větší experimenty,abych si PC nějak nerozházela a pod. Děti se mi směji,prý nic nezkazím...Ale já jsem přece jen v technic. věcech nejistá.Zatím,mi stačí ,co ovládám a ovládám to,co mne opravdu zajímá k přečtení,napsání ,diskutování i případné úřední vybavování a prohlížení zajímavých věcí.Dokonce mám 2 internet. adresy, na kterých jsem si zpočátku ověrovala,jestli opravdu ,to,co posílám dojde,a pod. Ještě jednou děkuji,mile jste mne překvapil,nečekala jsem tak rýchle kontakt. S přáteským pozdravem Ina.

01.03.2009 18:53  Jiří Jelínek

Zdravím pana Vladimíra. Počítač mám dlouho. Předlouho. Již třetí. Ten dnešní“ je už taky stařešina. Mám samozřejmě internet, skype, webkameru. Píšu si a posílám si různá videa se známými, se kterými jsme se nesetkali, ale komunikujeme spolu jako staří známí“. Poslední dobou se mě nedaří otevřít hodně stránek, popřípadě se objeví žlutý trojúhelník s vykřičníkem a napíše, že počítač má nedostatek virtuální paměti. Bodejť by neměl. Operační paměť má 256 MB. Až se to stydím napsat. Rozšířit ji prý už nejde, na nový počítač už peníze nemám. Zato mám 76 let a ještě bych rád několik desítek let brouzdal po netu. Tak mě zajíma co pan Vladimír píše: Mnohé instituce jako jsou banky, pojišťovny, úřady a pod. každé tři roky obměňují počítače. Využijte této možnosti a rozhodně si PC pořiďte.“ Slyším to, vlastně jen čtu, poprvé. Můžete mě pane Vladimíre poradit? Zatím se podařil husarský“ kousek. Net i TV mám od UPC. Za přenosovou rychlost 3 MB/s platím 570 Kč. Naskytla se příležitost přejít k firmě KKKnet, která má nabízí 5 MB/s s platnou pro důchodce za 100 Kč. Tak jsem zvědavý jak to dopadne. Hezký den a ať se daří. S pozdravem J. Jelínek, Jelda.Jiri@seznam.cz.

01.03.2009 16:32  Jana

Dobrý den všem.Mně je také letos 70 a s PC pracuji už pátým rokem.Na začátku to šlo dost těžko,nejsem technický typ,ale postupem času se vypracovávám.Používám internetbanking,chat,e-mail,teď si chci pořídit webkameru a Skype.Zatím nevím jak na to,ale snad na to přijdu.

01.03.2009 11:38  Josef Klier

Zdravím všechny příznivce internetu,přečetl jsem si příspěvek paní Iny,poslal jsem ji E-mail s tématikou poznej svůj kraj(je to krásná příloha).Dnes jsem u E-mailů našel v pravém rohu nahoře přílohu jak používat internet i v mobilním telefonu. m,seznam.cz.Zatim o tom nic nevím,ale v mobilu internet příjmat mohu.Prosím,kdo by mohl něco více sdělit pro úplného začátečníka. Zdravím Josef Klier

28.02.2009 22:57  Zdeněk Vohradník (vohradnik@hlinecko.cz)

Zdravím "starého" známého pana Kliera, který zde exceloval v minulé diskusi. Dnes mě však potěšila paní Ina, která se jako jediná žena svěřila se svými úspěchy při práci s počítačem a internetem. Potvrdila, že to stojí za tu námahu. Děkuji.
http://www.vohradnik.webnode.cz

28.02.2009 15:07  Ina

Bydlím sama,100 km od svých deti s rodinama.Jelikož oni maji internety doma možná 8-9 let,snažili se i mne přesvědčit,přijmout tuto "chytrou věcičku "domů.Odolávala jsem 2 roky,když mne honili u nich doma k internetu,abych si našla např. jízdní řád a pod.,neměla jsem chuť něčemu se učit.Na vánoce r.2007 jsem od svých děti pod stromeček(Vánoce trávím u nich)dostala nevelký balíček -PC Now-book! Je moderní výkonný a synovci mi jej závidí.Horší byli moje začátky,doma mi neměl kdo poradit po jeho napojení na internet.Byla jsem nucená zkoušet ,hledat,poradit se na dálku s dcerami,nebo zetěm,dokonce s tehdy 6-letou vnučkou,která jej taky ovládala...pak jsem si našla i internetové kamarády,když jsem poprosila, pomohli.Dnes jsem svým dětem vděčná,je pravda,že kratší dobu mám vyhrazenou na knihy-těm jsem propadla už v dětství,ale kdykoli se můžu spojit se světem,mám hromadu čerstvých informací o všem,co mne zajímá.Jsem spíše romantik a odpůrce složitých tecnických věcí,ale PC bych opravdu doporučila všem důchodcům,co žiji samotné.Internet je té samoty úplně zbaví a neomezí ani jejich koníčky a povinnosti.Ina (marizudo@seznam.cz )

27.02.2009 14:06  Josef Klier

Každý den po otevření stránek zavítám na tyto stránky,stávají se keždodenní součástí při práci s internetem.Je to hezké,hledat a nacházet,poznávat a stále se jen obdivovat tomu,tomu co lidstvo dokázalo.Pokud by si někdo byl ochoten zajet do Jindř.Hradce a chtěl monitor 16 palců,nebo tiskárku HP-Deskejt 3600 mohu ji dát zadarmo.Přidat mohu klávesnici i myš.Vy třeba začínáte a mohlo by se to hodit,já jdu dále a musím obměňovat techniku. Josef Klier

Zanechte komentář: