Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Devět věcí, které byste měli dělat, pokud trpíte bolestmi zad

Publikováno: 30.12.09
Počet zobrazení: 4944
oldman_backpain1 Stačí několik malých změn ve vašem životě a můžete si opravdu ulevit od bolesti zad. Přečtěte si o devíti věcech, které byste měli dělat, pokud trpíte bolestmi zad.

1. Na bolest a její prokázané příčiny by vám měla být poskytnuta okamžitá léčba.
Pokud nedojde k okamžité léčbě, mohla by se z vaší akutní bolesti zad stát bolest chronická. To ovlivní nejen váš život – to znamená spánek, sex, aktivity ve volném čase, hladiny energie, výkonnost v práci, ale zároveň se vám zjizví tkáň, což přispěje k dalším bolestem zad. Dostanete se tak do začarovaného kruhu stálé bolesti zad.

2. Pokud každý den hodně sedíte, měli byste si pořídit pohodlnou, dobře nastavitelnou židli. Sezení oslabuje spodní část zad, proto budete muset dělat dvě věci:
a) každou hodinu si budete muset udělat přestávku, abyste se mohli zvednou a projít se po dobu deseti minut;
b) budete muset posilovat záda, aby byly vaše zádové/břišní svaly velmi silné. Cvičením poněkud vykompenzujete každodenní sezení.

3. Pokud máte matraci déle než pět let, vyhoďte ji a kupte si novou, pevnou matraci.
V některých případech odstraní nová matrace vaše bolesti zad a váš život se změní, protože docílíte hlubokého, klidného spánku. NIKDY, NIKDY nespěte na břiše. Nedělá to dobře vašemu krku ani vašim zádům.

4. Každý den byste měli minimálně 30 minut chodit pěšky.
Chůze procvičuje a uvolňuje vaše zádové svaly. Chůze je jedinou činností, která obnovuje normální pohyb mezi vaším posledním obratlem – L5 a křížovou kostí, na které sedí. To je pro záda velmi dobré a navíc se tak některých bolestí zad zbavíte.

5. Nenoste těžké kufry.
Dojde kvůli tomu k pokřivení vašich zad a zhoršení bolestí. Už jen tím, že se ohnete a zdvihnete těžký kufr, přepnete svá záda, což povede k dalším menším zraněním a k bolesti. Stejně tak, pokud máte malé dítě, buďte velmi opatrní, když se ohýbáte, abyste své „zlatíčko“ zvedli. Místo toho si podřepněte, ohněte kolena a dítě zdvihněte za pomoci silných stehenních svalů.

obrazek bolest zad

6. Ať už děláte cokoliv, ohýbejte kolena.
Tím se vyvarujete toho, že byste přepínali svá záda. Když si čistíte zuby, zvedáte své dítě, zvedáte čisté prádlo, nákupy, atd. – pokaždé stůjte s mírně pokrčenými koleny. Pokrčením kolen snížíte napětí v kolenních šlachách – zadní části stehenních svalů – a snížíte se tak i napětí ve vašich zádech. Pokud máte například pocit, že kýchnete, ohněte kolena, protože tím snížíte napětí v zádech. Nemůže vám pak vyhřeznout ploténka.

7. S jakýmkoliv akutním zraněním byste se měli obrátit na odborného lékaře/terapeuta, který má zkušenosti s muskuloskeletárními zraněními. Pokud vám doporučí operaci, obraťte se na dalšího lékaře, abyste získali druhý názor.
Měl by vám být udělán rentgen, aby se vyloučily případné fraktury, a mělo by vám být jasně řečeno o jaký se jedná problém, co je třeba udělat, co sami zvládnete a čeho byste se měli vyvarovat.

8. Pokud trpíte chronickými bolestmi zad, měli byste také postupovat podle výše uvedené rady číslo 1.

9. Milujte se!
Měli byste se milovat nebo ne? Ano, měli! To je pro oba partnery vždy dobré. Nicméně, člověk, který trpí bolestmi zad, by měl VŽDY ležet na zádech a mít pod koleny polštář(e). Poloha na straně je také přijatelná. Tím se vyvarujete přílišnému zakřivení zad v kritický okamžik. Milování udržuje blízkost a jeho „dozvuky“ uvolňují tělo. Uvolnění zvyšuje oběh v těle, včetně oběhu v zádových svalech, tím se do svalů dostává více živin, které je pomáhají léčit. Uvolnění dále vyvolává klidný spánek, který je také velmi léčebný. To není špatné za trochu hlubokého dechu!! A mimochodem i ten hluboký dech vám dělá dobře, protože vám do systému přivádí více kyslíku.

Více o bolesti zad na www.kosmodisk.cz.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: