Dnes je 18.07.2019, Svátek má Drahomíra, zítra Čeněk

Poslední diskuse


Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, jmenuji se Martin Chalupa a...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde...

Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, ráda bych vám doporučila...

Jak a proč používat RSS – vysvětlení s návodem

Publikováno: 13.01.10
Počet zobrazení: 2146
iconRSS Autor článku: Pavla Sehnalová
Jelikož se nám neustále vrací dotazy, jak se používá RSS a co to vlastně je, napíši Vám rovnou článeček. Obsahuje vysvětlení k čemu je RSS dobré, jak urychlí prohlížení článků a jak si je ve Vašem prohlížeči nastavit.

Z anglického originálu má zkratka RSS několik významů, např. Rich Site Summary v překladu přibližně Bohaté shrnutí stránek, nebo Really Simple Syndication v překladu Opravdu jednoduché publikování atd. Velice zjednodušeně řečeno je RSS čtečka program, který dané stránky, pro kterou byl přihlášen k odebírání, kontroluje a automaticky Vám ukazuje nové články.
Zjednodušení v používání představuje to, že jakmile kliknete na ikonku RSS čtečky (obrázek č. 1) a uložíte si záložku na panel, nebo do oblíbených položek (návod bude následovat), hned vidíte, co na stránkách přibylo nového.

rss ctecka

Obrázek 1: Ikona RSS čtečky

Kdykoli se chcete podívat, jestli byly přidány nové články, nemusíte psát ručně celou adresu (viz. obrázek č. 2 číslo 1.), nebo vyhledávat záložku, klikat na ni a pak prohledávat web, jednoduše kliknete na záložku v panelu a zobrazí se Vám seznam aktuálních článků na webu (viz. obrázek č. 2 číslo 2.). Pokud se Vám nějaký název článku zalíbí, kliknete na něj a otevře se Vám přímo daný článek. Podobně si můžete v seznamu najít a otevřít hlavní stránku, nebo všechny články v seznamu v jednotlivých oknech (viz. obrázek č. 2 číslo 3.).

Obrázek č. 2a: Ovládání RSS čtečky v prohlížeči Internet Explorer

Obrázek č. 2a: Ovládání RSS čtečky v prohlížeči Internet Explorer

Obrázek č. 2b: Ovládání RSS čtečky v prohlížeči Mozilla Firefox

Obrázek č. 2b: Ovládání RSS čtečky v prohlížeči Mozilla Firefox

A nyní jednoduché návody, jak čtečky vložit do Vašeho prohlížeče:

Postup pro prohlížeč Internet Explorer:
(umístění odkazů na kliknutí nebo texty se může lišit podle verzí, ale hledejte, určitě to bude podobně)
 1. Do adresy prohlížeče zadejte adresu RSS čtečky, pro odebírání pro náš portál zadejte nebo klikněte na odkaz http://www.tretivek.cz/?feed=rss2.
 2. Po načtení stránky s aktuálními články se Vám na prvním místě objeví výzva k přihlášení: Přihlásit k odběru tohoto kanálu (obrázek č. 3). Klikneme na text k přihlášení.
 3. Obrázek 3

  Obrázek 3

 4. Poté se nám objeví možnost, kam chceme kanál odebírat. Můžeme nechat nastavení, které je navoleno, zaškrtnutím možnosti Přidat na panel Oblíbené položky se čtečka zobrazí přímo nad záložkami k jednoduchému kliknutí. Tento krok dokončíme kliknutím na tlačítko Přihlásit k odběru (obrázek 4).
 5. Obrázek 4

  Obrázek 4

 6. Nyní už máme čtečku nastavenou. Na Obrázku č. 5 vidíte, že na místě označeném 1. se nově zobrazily naše stránky, po kliknutí se rozbalí seznam se články a můžete vybírat, který si přečtete. Další nastavení si ještě před samotným používáním, můžete zvolit po kliknutí na textv pravém spodním rohu obrázku č. 5 označeném 2. Zobrazit vlastnosti. Objeví se Vám tabulka uprostřed: Vlastnosti informačního kanálu a u jednotlivých tlačítek Nastavení… (na obrázku 5 označeno číslem 3) si můžete zvolit četnost kontroly nových článků apod.
 7. Obrázek 5

  Obrázek 5

Postup pro prohlížeč Mozilla Firefox:
 1. Do adresy prohlížeče zadejte adresu RSS čtečky, pro odebírání pro náš portál zadejte nebo klikněte na odkaz http://www.tretivek.cz/?feed=rss2.
 2. Po načtení stránky s aktuálními články se Vám na prvním místě objeví výzva k přihlášení: Odebírat tento kanál… (obrázek č. 6). Klikneme na tlačítko Odebírat.
 3. Obrázek 6

  Obrázek 6

 4. Poté se nám objeví možnost, kam chceme kanál odebírat. Můžeme nechat nastavení, které je nastaveno, čtečka zobrazí přímo nad záložkami k jednoduchému kliknutí. Tento krok dokončíme kliknutím na tlačítko Přidat (obrázek 7).
 5. Obrázek 7

  Obrázek 7

Další tipy k záložkám:

 • chcete-li si přidat RSS dalších stránek, nemusíte znát odkaz, kam kliknout pro odebírání jako je v tomto návodu, stačí, když si stránku otevřete, například nějaké internetové noviny, a v Internet Exploreru si ve Vašem prohlížeči najdete ikonku RSS a kliknete na ni. RSS čtečka Vám automaticky najde odkaz pro přihlášení k odběru a můžete pokračovat v návodu od kroku č. 2 v tomto článku. U prohlížeče Mozilla Firefox kliknete na stránkách, které si chcete přidat, do hlavního menu prohlížeče na Záložky (případně na klávesnici stisknete Alt+o) a v seznamu vyberete druhou možnost shora Odebírat kanál této stránky. Opět budete přesměrováni na stránku, ze které se můžete přihlásit k odběru a pokračujete v návodu v tomto článku od kroku 2.
 • Někdy se stane, že RSS čtečka přestane načítat aktuální články. Pravděpodobně se na stránkách něco měnilo. Chybu tak spravíte tím, že kliknete na RSS čtečku v záložkách pravým tlačítkem myši a v nabídce vyberete Obnovit nebo Aktualizovat (záleží na typu prohlížeče). Stejný úkon můžete provést i během dne, když máte kontrolu nových článků jen jednou za den, ale jste zvědaví, zda-li nepřibylo něco během dne.

Máte-li nějaké další dotazy, je-li něco nepřesně popsáno, nebo najdete-li mi v textu chybu, prosím napište mi pod článek komentář, nebo mi pošlete email na administrator[zavináč]tretivek.cz.

Autor, obrázky: P. Sehnalová, pomocný zdroj: Wikipedie

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: