Dnes je 13.07.2020, Svátek má Markéta, zítra Karolína

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Jak se stárne doma?

Publikováno: 24.08.10
Počet zobrazení: 1810
Autorka článku: ELENA
V České republice žije téměř 2 miliony osob starších šedesáti let. Většina z nich nebydlí v žádném sociálním zařízení, ale doma, ve svém bytě, případně v nájmu. Aniž si to uvědomují, číhá tam na ně spoustu nebezpečí a překážek, které si vůbec neuvědomují, protože jsou na ně zvyklí.

Tyto prostory nejsou bezbariérové a ani v současné době ( když víme, že populace bude rychle stárnout) to s bezbariérovým bydlením není snadné. Narostlo nám hojně půdních bytů ( do posledního, půdního prostoru nejede výtah), mezonetových bytů, několik schodů vede už ke vstupním dveřím, do sklepa výtah nejede.

A co teprve byt! Dveře jsou úzké a projít jimi s chodítkem je problém. O projetí na invalidním vozíku ani nemluvě.

Bezbariérová koupelně je jedině taková, kterou si nájemník nechá sám přebudovat, při původních projektech se na ni rozhodně nemyslí. Podlahy v bytech jsou většinou hladké a studené ( dlažba), důchodci si pomohou různými předložkami nebo koberečky. Ty ovšem nejsou příliš bezpečné, uklouznout na nich můžete velmi rychle a hlavně nebezpečně.

Senioři se neradi vzdávají svých věcí, ke kterým je váží vzpomínky. Výsledkem jsou přeplněné byty plné ostrých rohů a hran.

Poněkud lepší situace je s telefonním spojením případně s internetem. Více než 70% seniorů vlastní mobilní telefon, internet využívá průměrně 20% domácností ( ve městech je to více, na vesnicích méně).

Dnešní čtyřicátníci nebo padesátníci by se měli zamýšlet nad tím, jak budou ve vyšším věku bydlet.
Pokud jim odrostly děti a uvažují o menším bydlení, rozhodně by to mělo být bydlení bez schodů, nejlépe takové, kde bez schodu můžete vejít z garáže až do koupelny, na toaletu , do chladničky nebo do postele. Pokud to situace umožní, tak i na zahradu, na balkon nebo terasu nebo jiný „čerstvý vzduch“. Uvážit dvoukřídlé dveře místo jednokřídlých také nemusí být od věci.

Budoucnost přeje připraveným, mějte náskok. V budoucnu mohou chybět síly i prostředky.

Zdroj: ELENA, Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

27.12.2010 05:02  Jak stárnout důstojně 4 « Třetí věk - stránky pro důchodce a seniory ()

[...] www.tretivek.cz/201008/jak-se-starne-doma/ [...]
http://www.tretivek.cz/201012/jak-starnout-dustojne-4/

24.08.2010 14:56  Zdeněk Vohradník (vohradnik@hlinecko.cz)

Dobrý den paní Eleno, jsem autor 3V a specializuji se také na články pro seniory. Vybrala jste důležité téma. Na bezpečné a kulturní bydlení v důchodu hodně seniorů zapomíná. Děkuji, že jste to připoměla.
http://www.vohradnik.webnode.cz

Zanechte komentář: