Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Mistrovská díla Monet – Warhol

Publikováno: 18.10.10
Počet zobrazení: 6429
Autorka: Olga Uhrová
13. října 2010 – 7. ledna 2011 ve Veletržním paláci
Jedna z nejvýznamnějších evropských sbírek manželů Rity a Herberta Batlinerových společně s díly z Museum Albertina představí v Národní galerii v Praze soubor 80 děl moderního světového umění zahrnující výběr stěžejních děl od počátku 20. století až po tvorbu prvého desetiletí 21. století.

Sbírka manželů Batlinerových vznikala téměř půl století, kdy v počátcích jejich zájmu byla tvorba současných umělců, následně obohacená o cenná díla mistrů klasického moderního umění. V posledních desetiletích se zájem sběratelů výrazněji orientoval k aktivitám současného umění. Pro Herberta Batlinera není další vytváření podoby sbírky uměleckých děl pouze cílem, ale má se stát cestou k lepšímu porozumění umění. Od roku 2007 je tato sbírka, která obsahuje 300 uměleckých děl, prezentována ve výstavních prostorách Albertina Museum ve Vídni.
U nás představený soubor děl z Batlinerovy sbírky a Albertina Museum zahrnuje tak slavná díla jako jsou Lekníny C. Moneta, hlavního představitele impresionismu, obrazy fauvistů H. Matisse, P. Bonnarda, práce německých expresionistů E. L. Kirchnera, A. Javlenského, představitelů ruské avantgardy a abstrakce El Lisického, K. Maleviče, V. Kandinského, i surrealismu R. Magritta a M. Ernsta. Z poválečného období pak představuje velké osobnosti evropského i amerického umění díly J. Dubuffeta, Y. Kleina, L. Fontany F. Bacona, M. Louise, R. Lichtensteina, J. Dina, A. Warhola a ze zcela současných A. Kiefera, A. Katze, A. Rainera, G. Richtera, Sol LeWitta a dalších. Do pražského výběru nebyla zahrnuta díla P. Picassa a Františka Kupky vzhledem k jejich relativně četnému zastoupení ve sbírkách Národní galerie v Praze.

Skutečnost, že výstava „Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky“ se v Praze představuje, je z jedné strany výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Albertinou a Národní galerií v Praze, z druhé strany je projekt i projevem znovunavázání na tradici intelektuálního regionu Rakouska-Uherska, ze kterého vycházeli takové osobnosti jako byl G. Mahler, A. Loos, S. Freud, F. Kafka a mnozí další.

C. Monet: Jezero s lekníny
C. Monet: Jezero s lekníny

Výstava „Monet – Warhol Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky v Praze“ je významnou událostí v českém kulturním prostředí vzhledem ke skutečnosti, že prezentování obsáhlých sbírek moderního světového umění v Československu v letech 1948–1989 bylo značně obtížné, pouze s výjimkou krátkého období Pražského jara a několika málo výstav na přelomu 60. a 70. let a v 80. letech („Poklady moderního umění ze sbírek Guggenheimovy Nadace“- 1988). Změněná situace pak umožnila v řadě českých galerií a muzeí, mnohdy ve spolupráci se zahraničními kulturními institucemi, uspořádat důležité monografické a skupinové výstavy. Dnešní výstava v Národní galerii chce toto úsilí obohatit a umožnit české i zahraniční veřejnosti v tomto souboru mistrovských děl sledovat proces vývoje světového moderního umění 20. a 21. století.

SOUTĚŽTE S NÁMI O VSTUPENKY NA TUTO VÝSTAVU ZDE.

DOPROVODNÉ AKCE
Komentované prohlídky krátkodobých výstav

 • 7.11. NE 16.00 Monet – Warhol (Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky): Klasikové moderny ve sbírce Batliner
 • 28.11. NE 16.00 Monet – Warhol (Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky): Moderna: Utopie, ideál a realita – Vasilij Kandinsky, Kazimir Malevič, El Lissitzky
 • 12.12. NE 16.00 Monet – Warhol (Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky): Gesto a výraz – Gabriele Münter, Ernst Ludwig Kirchner, Alexej von Jawlensky, Georg Baselitz, Karel Appel

Cena: základní 80 Kč / snížená 50 Kč (vstupné a poplatek za lektorský výklad) / Doba trvání: 45–60 min. / Místo setkání: u pokladny Veletržního paláce

Komentované prohlídky výstavy Monet – Warhol (Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky) s kurátory a odborníky Čas: čtvrtek, 16.00 / Cena: základní 80 Kč / snížená 50 Kč (vstupné a poplatek za lektorský výklad) / Doba trvání: 45–60 min. / Místo setkání: u pokladny Veletržního paláce
Termíny:

 • 21. 10. Prohlídka výstavy s prof. PhDr. V. Lahodou
 • 25. 11. Prohlídka s prof. M. Knížákem, Dr.A.
 • 2. 12. Prohlídka výstavy s prof. PhDr. P. Wittlichem
 • 9. 12. Prohlídka výstavy s její kurátorkou PhDr. O. Uhrovou
 • 6. 1. Prohlídka výstavy s její kurátorkou PhDr. O. Uhrovou

ABC moderního umění 20. století
Cyklus komentovaných prohlídek výstavy Monet – Warhol (Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky), na kterém návštěvníci kurzu mohou poznávat moderní umění přímo před originály. Kurz probíhá jednou týdně vždy ve středu od 16.00. Kurz začíná 13. října 2010. Rezervace nutná. Změna programu vyhrazena.

 • 20.10. ST 16.00 Abstraktní malba, ruská avantgarda a surrealismus (V. Kandinskij, K. Malevič, R. Magritte, J. Miró)
 • 10.11. ST 16.00 Art brut, abstraktní expresionismus, Nová figura, body art a akcionismus (J. Dubuffet, F. Bacon, A. Giacometti, Y. Klein, A. Rainer)
 • 24.11. ST 16.00 Op art, pop art a postmoderna (A. Warhol, R. Lichtenstein, A. Katz)
 • 8.12. ST 16.00 Minimalismus, konceptuální umění a arte povera (R. Serra, Sol Lewitt, L. Fontana, M. Merz)
 • 15.12. ST 16.00 Současná malba (A. Kiefer, G. Richter, G. Baselitz)

Cena: (předplatné 6 komentovaných prohlídek) základní 800 Kč, pro pedagogy 600 Kč a 500 Kč pro studenty a důchodce, jednotlivé vstupné 150 Kč, pedagogové 120 Kč, studenti a důchodci 100 Kč / Doba trvání: 90 min. / Rezervace nutná.

Výtvarné dílny pro studenty a dospělé
Zajímá vás výtvarné umění a rádi sami tvoříte? Přijďte se inspirovat uměleckými díly 19. a 20. století. Předchozích znalostí ani zkušeností není třeba.

 • 23.10. SO 14.00–17.00 Barevná kompozice v prostoru – Jak spolu mohou komunikovat barevné geometrické tvary v ploše a v prostoru? Vyjdeme z uměleckých teorií doby zrodu abstraktního umění (K. Malevič, El Lissitzky, W. Kandinsky) a společně se ocitneme uvnitř vlastnoručně zkonstruované instalace.
 • 11.12. SO 14.00–17.00 Umělecká kuchařka – akvarelová dílna k výstavě Monet – Warhol (Mistrovska dila z Albertina Museum a Batlinerovy sbirky). Inspirací nám bude soubor G. Baselitze: Kochbuch.
  Výtvarnou dílnu povede Josef Hájek.

Cena: základní cena jednotlivé dílny je 150 Kč / snížená 130 Kč / Doba trvání: 180 min. / Místo setkání: pokladny Veletržního paláce / Rezervace: nutná

SPECIÁLNÍ AKCE
Otevřená výtvarná dílna pro všechny návštěvníky (od 7 let výše) k výstavě Monet – Warhol (Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky)
5. 12. NE 14.00–16.30 Toolbox – Přijďte si vytvořit vlastní sadu fantaskního nářadí ze zlomků věcí pomocí frotáže, koláže a asambláže. Inspirací nám bude dílo Jima Dinea.
Cena: zdarma k platné vstupence či 80 Kč / 1 osoba od 4 let (v ceně je vstupné, lektorské služby a výtvarný materiál) / Doba trvání: kdykoli od 15.30 do 18.30 14.00 do 16.30

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

http://www.ngprague.cz/
respirium 1. patra / Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha 7

Zdroj: Petra Jungwirthová,tisková mluvčí Národní galerie v Praze

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: