Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Poskytování dávek v hmotné nouzi

Publikováno: 8.12.11
Počet zobrazení: 6562
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Tento článek pojednává o postupu při žádosti na sociální dávku v hmotné nouzi. Pod článkem je umístěn kontakt na veškeré formuláře, kterými o příslušnou dávku můžete požádat. Tyto formuláře vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Na dotaz: Jaká je částka životní minimum pro jednotlivce a jaká částka pomoci hmotné nouze bude přiznána? Je odpověď: Životní minimum pro jednotlivce je dle zák.č.110/2006 Sb. o životním a existenčním minimu ve znění pozdějších předpisů je 3126,- Kč.
Výši dávky vyhodnocuje systém MPSV v aplikaci programu OK nouze na základě doložených dokladů.

Dávkou v hmotné nouzi rozumíme jednorázové a opakované peněžité nebo věcné dávky.

Tyto dávky jsou určeny k zajištění základních životních podmínek fyzickým osobám, jejichž majetkové a sociální poměry jim nemohou po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení zaručit dostatečné zajištění jejich výživy a ostatních základních životních potřeb.

Kdo je oprávněn v této věci podat žádost

Občané s trvalým pobytem na území ČR a občané EU, kteří nemají v péči nezaopatřené dítě.

Podmínky a postup pro řešení životní situace

Žadatel a společně posuzované osoby musí být osobami nacházejícími se v hmotné nouzi, tj. jestliže jejich majetkové a sociální poměry jim nemohou po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení zaručit dostatečné zajištění jejich výživy a ostatních základních potřeb. Osoby postižené vážnou mimořádnou událostí, kterým s ohledem na nedostatek finančních prostředků hrozí vážná újma na zdraví. Žadatel musí být hlášen k trvalému pobytu v působnosti obce nebo městské části.

Zahájení řešení životní situace

Nejprve musíte vyplnit Žádost. Řádně vyplněnou a podanou žádostí o dávku hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádné okamžité pomoci) na předepsaném tiskopise Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Posuzované osoby

Společně posuzované osoby dle zákona č.110/2006 Sb. o životním a existenčním minimu a zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi vše ve znění pozdějších předpisů. Jedná se především o rodiny ( manžele, rodiče a děti , osoby žijící v jednom bytě a vedoucí společnou domácnost).

Doklady k žádosti

Příslušné pracoviště, u kterého budetet žádost podávat si od vás vyžádá občanský průkaz a dále si vyžádá doložení požadovaných dokladů potřebných k vyřízení dávky hmotné nouze souvisejících s individuálním posouzením žadatele a písemný souhlas žadatele k umožnění sociálního šetření v místě jeho bydliště.

Právní předpisy, podle kterých se postupuje

zákon č.110/2006 Sb. o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů

zákon č.111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů

zákon č.500/2004 Sb. správní řád ve znění pozdějších předpisů

Související předpis

Zákon č.117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.

Uplatnění opravných prostředků

Podání námitky proti oznámení do 15 dnů od převzetí oznámení o dávce. Na to správní orgán vydá bezodkladně nejpozději do 30 dnů rozhodnutí, proti kterému je možno podat odvolání do 15 dnů po jeho doručení odboru sociální péče Magistrátu. V případě nedodržení podmínek nastane sankce: snížení, zastavení, odejmutí, vrácení neoprávněně přijaté dávky

Příspěvek na dietní stravování

U osob jejichž zdravotní stav podle doporučení příslušného odborného lékaře vyžaduje zvýšené náklady na dietní stravování, lze požádat o příspěvek na dietní stravování. S přiznáním dávky hmotné nouze doplatek na bydlení souvisí přiznání dávky státní sociální podpory příspěvek na bydlení, nebo jedná li se o případ hodný zvláštního zřetele (dlouhodobé ubytování na ubytovně).

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 6 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

19.03.2021 23:05  Dana Dobosiova

Dobrý den,chci se zeptat, mám invalidní důchod 6500Kc. Nemám v současné době bydlení, ale našla jsem si pronájem, kde celkové náklady činí 11000Kc. Mám nárok na peněžitou pomoc? Děkuji za odpověď.

24.09.2018 11:43  Horacek emil

Dojizdim denne na ozarovani a financne to nezvladam na sanitku nemam narok mam narok na nejaky prispevek?

28.10.2012 12:43  Dagmar

Dobry den, chci se zeptat ma mamka je na duchode a ma ja 5200kc. a stoho musi zaplatit najem ktery je 3000kc a inkaso 2000kc takze ji zbyva jen 200kc na zivobyti. to je strasne malo na dalsi mesic. A tak se neda zit. prosim tak ma narok na soc.uradu o penezni pomoci? v jake vysi. Moc Dekuji za pochopeni a odpoved.

10.10.2012 17:33  Vávra Zdeněk

Dobrý den,rozvedl jsem se, v zápětí na to mi sebrali částečný invalidní důchod.Tím jsem přišel i oráci.Musel jsem opusti i byt,protože jsem nemněl jak prokázat zaplacení třech najmů,/původní nájem byl 8420,-kč i s inkasem a platil se přes učet bývalé manželky,tak že mne z Ůřadu vyhnali že nemám na nic nárok./.Nyní mi příznali životní minimum a když sem požádal o příspěvek na bydlení, tak mi ten samý úřad práce v České Třebové řekl že na tento příspěvek nemám nárok protože na uvedené adrese nemám trvalí pobyt,/bydlím teď v podnájmu/. Trvalé bydliště mám zatím stále na staré adrese v tomtež městě.Tak jsem tedy požádal o doplatek na bydlení a bylo mně řečeno že nemám nárok ani na tento příspěvek že samostatně žijící osoby se nepodporují.I když sem doložil zaplacení podnájmu zpětně za tři mněsíce a obě úřednice osobně skontrovali jestli v uvedeném podnajmu bydlím.PROSÍm POMOZTE mi někdo, nikdy jsem socialku nepotřeboval,Stát už mne pohřbil jednou když mně sebral důchod,teť místo důchodu mam dost brutálně sníženou pracovní schopnost a nikdo na mne nedostane dotace protože už nejsem ivalidní!!!Jestli nedám dohromady 6000,-kčza mněsíc na nájem, TAK JSEM OD1,LISTOPADU BEZDOMOVEC!!!! Prosím ještě jednou pomožte-poraďte jsem uplně na dně. je mně padesát a nikdy jsem od státu nic nechtěl,až teť.Děkuji za případnou pomoc.Vávra Zdeněk tel.723988775.

01.04.2012 15:40  Šéfredaktorka

Dobrý den, ohledně příspěvků na živobytí a dalších najdete informace na stránkcách http://portal.mpsv.cz. a další možné příspěvky třeba na stránkách http://socialni-davky-2012.cz/prispevek-na-bydleni-2012/.Vhodnější ale bude si na svou pobočku zajít osobně, určitě Vám tam poradí.

01.04.2012 08:18  irenka

Dobrý den,chci se zeptat:šla jsem do duchodu o 3roky dříve(chemoterapie,operace nohy..)prostě už jsem to nezvládla.Vyměřili mi duchod 6700kc,z toho mi 500kc strhávají na exekuci,takže do ruky mám 6200kc.Po zaplacení nájmu,elektřiny mě zbyde měsíčně 700kc.Doslova bojuji z hladem.Prosím mám nárok na soc.uřadu o peněžní pomoc?a v jaké výši? Moc děkuji za odpověd irena

Zanechte komentář: