Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Knihovny a knihovníci

Publikováno: 10.01.12
Počet zobrazení: 3138
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Myslím, že mnozí z nás chodí rádi do knihovny a vůbec rádi sbírají hodnotné, pravdivé, zasvěcené, zajímavé až šokující informace. Ty se mohou nakonec dozvědět i na internetu, ale nejlepší je sbírat je od pramene. Knihovník je člověk, který všechno ví a když neví, ví kam si pro to sáhnout nebo zajít.

Být knihovníkem je krásné povolání a i když zřejmě není zrovna horentně hodnocené a také využívané tak, jak by bylo třeba, přesto nikdy nezanikne. Protože knihovny jsou instituce, které shromažďují knihy a ty knihy musí někdo přijímat, zapisovat, kontrolovat, přečíst, zařadit do příslušného regálu a doporučovat čtenářům, kteří si „pro něco ke čtení“ přijdou. Knihovník musí být také psycholog, když si čtenář přeje něco a neví co. V duchu mu projede celý fond, který obhospodařuje a pokud udržuje železný pořádek a má přehled, není těžké si zapamatovat přítomné názvy knih, ani si vybavit jejich obsahy a čtenáři k jeho radosti úspěšně knihy doporučit. A pokud mu za pár dní čtenář řekne, že se mu ty knihy líbily, je mu, jako právníkovi, co vyhrál spor a nebo lékaři, co provedl úspěšnou operaci.

Knihovna je útočiště před hněvem, mrazem nebo vedrem

Ano, knihovna může fungovat i jako azyl, takový tichounký, kde jen občas zašustí listy knih, navoněný zvláštní směsicí vůně kávy, knížek a deodorantů návštěvníků. A pokud jsou v létě otevřená okna, pak dovnitř protéká letní vzduch v kterém šustí stromové listí a zpívají ptáci a slunce nakukuje do místnosti, kde v regálech stojí KNIHY. Pozdravíte pana knihovníka nebo knihovnici, tichounce s nimi rozmlouváte, co vás zajímá. A představte si, že vám poradí! Pak si sednete na volné místo a a otevřete knihu, kterou jste hledali. Anebo jen tak zajdete si do knihovny, abyste ze sebe dostali nějaké negativní pocity a budete pohlazeni, ukonejšeni a ještě tam na vás budou hodní, budou k vám pozorní a slušní. Knihovnu můžete navštívit i tehdy, když je venku zima a je vám doma smutno. Protože tam můžete nejen najít knihovníka, který se na vás usměje, ale své přátele, kteří šli jen tak kolem a nenapadlo je, aby na vás zazvonili.

Zajímavé akce

V některých knihovnách probíhají i zajímavé akce, třeba literární soutěže, autorská čtení, což je užitečné pro ty, kteří se zabývají poezií nebo prózou a buď jsou autory nebo se jimi chtějí stát. Knihovny pořádají i výstavy a vernisáže, takže se můžete i setkat se zajímavými uměleckými díly a lidmi, kteří se kolem umění pohybují.

Vzpomínáte na školní knihovny?

Paní knihovnice měla na sobě modrý pracovní plášť a pozorovala děti, jak se pohybují mezi regály, radila jim, jaké knihy by si měli přečíst anebo jim vybírala knihy k povinné četbě. Knihy byly baleny do modrého papíru, na hřbetě měli štítky s číslem. A pokud se někdo chytil hned od začátku a stal se pravidelným návštěvníkem a čtenářem, třeba i díky dobrému knihovníkovi, pak se mu i lépe studovalo na středních i vysokých školách, protože se naučil nejen chápat text, nejen mít v oblibě uměleckou i odbornou literaturu, ale naučil se i zacházet s informacemi. A to je k nezaplacení!

Dnes jsou z knihoven i informační centra

V té záplavě knih, bulletinů, časopisů by se dnes čert vyznal! Ale pokud se zajímáte o nějaký obor anebo si chcete jen hromadit informace, či si prohlížet obrázky nebo si číst, pak se můžete zkontaktovat s knihovnami, které vám poskytnou materiály a bibliografie. Internet je dobrá věc, ale já ho spíše používám jako základní krok k získání informací, které si pak ověřuji a nebo doplňuji literaturou. Zajímavé jsou také sborníky, které knihovny vydávají a shromažďují, protože obsahují zajímavé stati, které jinde neseženete.

Tvorba blogů a článků

Pokud se vám stal váš blog příjemným koníčkem, pak se vám určitě i shromažďované informace a setříděné podle témat, hodí k psaní článků, které si čtenáři rádi přečtou. Mám takovou osobní zkušenost, že když se začnu soustředit na něco jiného, než práci, mám hned po zábavu, co mne obohatí a uklidní. Materiály, které si z knihovny seženu, si roztřídím a prostuduji. A třeba i něco napíšu, abych potěšila druhé lidi. Je stále co studovat, číst a čemu se divit. A věřte, že zejména historických pramenů přibývá, ale i z jiných oblastí. A tak si člověk může, i s rodinou, naplánovat aktivní život, v kterém nebude chybět sebevzdělávání, do kterého patří návštěva kulturních akcí, setkávání se zajímavými lidmi a příjemné zážitky.

Milostný život knihovníka
Knihovny a knihovníci patří neodmyslitelně do naší české tradiční kultury a proto si jich vážím a cením si jejich práce. Není jednoduchá, protože se musí celý život vzdělávat. Ale je to krásná práce, i když nepatří mezi ty oceňované profese. Ale lidé takových profesí je chodí navštěvovat, dotazovat se a oni vždycky ví, jak poradit, pomoci a ještě se na vás vlídně dívají. Oni svou práci milují a také mnohým z nich je současně i koníčkem.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

12.01.2012 12:29  Montrealer

Zavírají nám knihovnu, do které jsem léta chodil, Městskou knihovnu Praha, pobočku Pankrác, prý kvůli úspoře nákladů...

Zanechte komentář: