Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Okno do bytu oko

Publikováno: 7.06.13
Počet zobrazení: 2788
Autor: Františka Navrátilová
Záclony jsou nemoderní. V moderních interiérech je vytlačují žaluzie, ať už svislé nebo vodorovné, rolety klasické nebo římské. Starší generace si ale okna bez záclon a závěsů neumí představit.

V případě, že máte blízko okno sousedů, je pro uchování soukromí lepší záclona než žaluzie. Jejich hlavní úkol je ochrana před sluncem, což ale u okna na východ není důležité.

Záclony dodají obydlí útulnost a přívětivost.

Pokud uvažujete, že se přece jen trochu modernizujete a záclony vyměníte, vynechejte květinové vzory, ty už nejsou moderní. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása. Zvolte hladkou polyesterovou záclonu. Polyesterové záclony nešednou a nežloutnou, jejich údržba je velice jednouchá.

Vybrat si můžete i z kusových záclon, které jsou už ušité, stačí si vybrat správný rozměr.

Na malá okna se nehodí velké zdobné záclony, vhodnější je záclonou nebo závěsem jen „orámovat“.

Pokud se rozhodnete si záclony ušít sami, pamatujte na rčení: Dvakrát měř a jednou řež. To samozřejmě platí už při nákupu. Nejdříve byste měli změřit okno a teprve potom jít nakupovat záclony. To se ale dobře říká, hůř provádí. Obvyklejší je, že se Vám v obchodě líbí záclona a rozhodnete se ji koupit, i když okno nemáte změřeno

Rozumější bude se vrátit domů a okno ( nebo spíš konzoli) přeměřit než riskovat, že vám bude záclona chybět. Nezapomeňte si rozmyslet délku záclony – obvykle to je k parapetu, do poloviny zdi mezi parapetem a podlahou nebo až k podlaze. Změřenou šířku vynásobte dvěma nebo přidejte polovinu, záleží na tom, jaké chcete mít nařasení.

Nezapomeňte měřit na více místech, nespoléhejte na rovné stropy, podlahy ani pravé úhly.

Lákavé je kupovat záclony na tržnici, dejte ale pozor na kvalitu. Pečlivě si prohlédněte spodní lem, jestli je pevný a netřepí se.
Důležitý na zácloně je také pevnost, nesmí se natahovat, aby brzy neztratila tvar. Dejte pozor, aby Vám prodávající záclonu dobře nastříhal, to může být u stánku problém. Správné je stříhat okénko po okénku, abyste nepřišla o kus šířky záclony.

Pokud chystáte šít záclony doma, určitě je nahoře i dole obšijte. Nahoru můžete rovnou našít řasící pásku.

Záclony musíte i dobře udržovat, klidně je můžete prát v pračce, ale jen na 30 stupňů. Záclony vložte do pračky poskládané.

Pokud přece jen kupujete vzorované záclony, mohou být minimálně nařasené, u hladkých záclon je vhodné nařasení větší.

Ať se vám tedy líbí a dobře vypadají i zvenčí.

Autor: Františka Navrátilová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: