Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Retro naší babičky

Publikováno: 30.07.13
Počet zobrazení: 2719
Autor: Františka Navrátilová
Při vyklízení pozůstalosti jsem se začetla do starých knížek pro hospodyňky. Leckteré rady mi vyvolaly úsměv na rtech, ale některé jsou zajímavé i dnes. Vzpomínáte si na ně také?

VÝBAVA základního ložního prádla je nutná v každé začínající domácnosti. Skládá se z nejnutnějšího prádla k okamžitému používání. Na uložení většího množství prádla není obvykle ani místo. Tato základní výbava se během doby doplňuje. V základní výbavě pro dvě osoby je čtvero povlečení na postele, aby se mohlo vyprat najednou prádlo z obou postelí. Doporučuje se tuto zásobu doplnit ještě jedním povlečením rezervním (host, nemoc). Toto rezervní povlečení nemusí být vždy nové. Je možno použít i starší z domova.

Tak tato rada o výbavě patří k těm úsměvným. Kdo dnes myslí na výbavu, že? Mladí skáknou do IKEA a problém je vyřešen.

K použitelným „retro radám“ by mohly patřit třeba tyto:

KVĚTINY S KŘEHKÝMI STONKY, např. brambořík, propichujeme před vložením do vody ve váze po celé délce stonku ve vodě, čímž se zvětšuje přístup vody a květ vydrží ve váze mnohem déle.

VÁZY NA KVĚTINY volíme nenápadné, chceme-li, aby květina vynikla. Čím barevnější je kytice, tím méně výrazná má být váza.

VÁZY NA KVĚTINY vymýváme důkladně v horké vody se saponátem. Úzké vázy, do nichž se nedostaneme, naplníme útržky novinového papíru, přilijeme horkou vodu a protřepáváním je od nánosu umyjeme i uvnitř. Do vody také mžeme přidat trochu soli.

KOŽENÝ NÁBYTEK vytíráme směsí jedné lžičky oleje a jedné lžičky octa. Leštíme měkkým flanelem.

LEŠTĚNÝ ZAŠLÝ NÁBYTEK získá opět lesk, když na měkký hadřík ovinutý kolem pěsti nakápneme lněný nebo olivový olej a dvě kapky denaturovaného lihu a povrch nábytku třeme lehce krouživými pohyby.

PROUTĚNÝ NÁBYTEK nebo KOŠÍKY čistíme vytíráním slanou vodou.

JÍDELNÍ STŮL má mít takové rozměry, aby každá osoba měla pro sebe místo široké 45 až 55 cm.

ZÁSUVKY NÁBYTKU, které se těžko vytahují, potřeme zespodu na lištách mýdlem.

KOUŘ Z CIGARET odstraňujeme tak, že v místnosti pověsíme molitanovou houbu namočenou v octě nebo ji dáme na skříň. Houba kouř pohlcuje.

SMETÁKY KOŠŤATA promyjeme vždy po velkém úklidu v saponátové pěně. Pak je necháme zavěšené dobře proschnout. Ukládáme je zavěšené, aby se jejich vlas neslehl.

STĚNY malujeme světlými barvami. Syté barvy pohlcují mnoho světla.

PLÍSEŇ na stěnách ošetříme nátěrem směsí 1/2l lihu a 10g kyseliny salicylové. Nejdřív ji ale odstraníme kartáčem a omyjeme hadrem namočeným v octě.

Autor: Františka Navrátilová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: