Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Farmářské trhy

Publikováno: 3.10.13
Počet zobrazení: 2302
  Autorka článku: Lucie Šebestová
NÁVRAT KE KOŘENŮM, BABIČKÁM KOŘENÁŘKÁM A SEDLÁKŮM.
Co si člověk dříve nevypěstoval, to neměl! V dnešní době všemožné supermarkety přetékají ve švech a to někdy právě na úkor kvality zboží (když se zde prezentuje především jeho kvantita!).
 

V dnešní době se ale začínáme opět vracet zpět ke kořenům. Zní to jako klišé, ale tzv. farmářské trhy, které se konají již po celé České republice, představují velmi jednoduchou možnost nakoupení potravin, které neprocházejí nákupními řetězci a jsou tedy o to kvalitnější, čerstvější a chutnější.

Například v Praze se snaží i rozmístění prodejních stánků na těchto trzích kopírovat, jak se dříve koncipovaly staropražské jarmarky. Bonus navíc – milý návrat nejen k lokálním výrobkům (na kterých jsou trhy postaveny), ale také pomyslný návrat do historie. Vše toto může napomoci k atmosféře přirozené směny, prodeje a nákupu surovin, která nám zde byla odjakživa vlastní.
A co můžete na farmářských trzích koupit? Zpravidla je zde k dostání čerstvé ovoce, zelenina, pečivo (ano; rohlíčky dozlatova…však to dál znáte), ale také mléčné a uzenářské výrobky nebo též čerstvé ryby. Vše je postaveno na principu klasických trhů. Není tedy ani výjimkou, že zde můžete najít orientální koření (které se i dříve k nám dováželo jako vzácnost), nebo naopak zcela klasické výrobky jak košíky i drobná bižuterie.
Když se opět vrátíme k onomu pražskému farmářskému trhu, tak právě zde si návštěvníci pochvalovali dostupnost kvalitních (rozumějme potravinářskými řetězci dále nedegradovaných) surovin. Naopak tyto farmářské trhy, stejně jako tomu bývalo dříve, představují výraznou podporu místních českých farmářů. Farmářské trhy tedy lze označit za setkání farmářů, pěstitelů a zemědělců, kteří u nás stále hospodaří (a můžete se přesvědčit sami – že jich není málo) a kteří mohou nabídnout výdobytky své práce. První farmářský trh se konal v roce 2010 a obnovil tak onu nám tak dobře známou tradici trhovectví.
Ač se může zdát, že léto končí a s ním i farmářská sezona, nenechte se mýlit. Před námi je ještě mnoho příležitostí, kdy a kde farmářské trhy navštívit a podpořit tak tradici a (českou) kvalitu. Stačí se podívat na internet a zadat farmářské trhy (největší přehled v ČR).

Mapa připravovaných farmářských trhů: http://www.nalok.cz/farmarske-trhy

Autor: Lucie Šebestová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: