Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Ničitel našich zahrádek – plzák španělský

Publikováno: 30.05.14
Počet zobrazení: 3072
  Autorka článku: František Navrátil
A jsou zase tady. Přežili mírnou zimu ( ale oni by přežili i tu ledovou) a likvidují vše, co jste zasadili na zahrádce. Nejaktivnější jsou po dešti. Ven z jejich skrýší je láká vlhko, teplo a tma.
 

Nejvíce agresivní je plzák španělský, který se k nám dostal teprve nedávno. Žravostí a rychlosti množení překonal naše domácí slimáky a pro naši úrodu je škůdcem číslo jedna.

1. Posbírejte je
Nejjednodušší způsob, jak slimáky dostat ze záhonů, je ruční sběr. Vypravte se na ně po dešti. V noci byste sice měli větší úspěch, ale to je jen pro nespavce se silnou baterkou. Pokud jste ekologové, můžete je zkusit odnést daleko od své zahrádky, ale je velká pravděpodobnost, že se vrátí zpátky.

2. Bylinky je odradí
Na kraje záhonů vysaďte bylinky, které plže odpuzují. Může to být třeba hořčice, tymián, řeřicha zahradní, šalvěj, levandule, kerblík, měsíček, kostival, pelyněk, hortenzie, okrasné traviny a udává se i kopr, ale na ten si už zvykli a sežerou ho také..

3. Kofein rádi nemají
Bariera z deseti centimetrového pruhu z pilin politá lógrem nebo kofeinovým nápojem (instantní káva) je odradí.
Zkusit můžete i postřik. Kofein (rostlinný alkaloid) na ně působí jako smrtelný nervový jed.

4. Utopte je
Pivo se vyskytuje obvykle v každé domácnost, vyberte nějaké levnější, nalijte do misky nebo kelímku a zapusťte do země. Jednou za tři dny pivo vyměňte. Pokud je vám piva líto, zapusťte do země roztok vody a kvasnic.

5. Nakrmte je ovesnými vločkami
Ovesnými vločky jsou také vhodnou pochoutkou pro plže. V jejich organismu se vločky spojí s vodou, nabobtnají a plži „ explodují“.

6. Potrava pro drůbežPlži jsou velkou dobrotou pro slepice, kachny a husy. Vynikajícím strávníkem likvidaci je p kachna zvaná „Indický běžec“. Zabijete dvě mouchy jednou ranou – nakrmíte drůbež a ještě budete mít výborná vajíčka.

7. Záhony ohraďte ohrádkou
Slimáci potřebují pro plazení vlhko, suchý povrch je zastaví. Postavte kolem záhonů zátarasy z prken nebo plechu

8. Nastražte jim pastičky
Do země zasaďte konzervu se psím nebo kočičím žrádlem. Slimáci se do ní sami chytí. Neméně lákavé jsou pro ně i navlhčené granule.

9. Použijte chemii
Velice dobré výsledky v boji proti slimákům mají různé chemické prostředky na bázi fosforečnanu železitého. Není nebezpečný pro domácí zvířata a slimáky bezpečně hubí.

10. Postříkejte je čpavkem
Stříkací pistoli naplňte směsí čpavku a vody v poměru 1:3. Potom se v noci vydejte na lov a na každého slimáka stříkněte. Jejich konec bude rychlý.

11. Otravte je
Tuhý podpalovač nebo suchý líh rozdrťte na prášek a rozhoďte na prkna nebo dlaždice. Slimáci ho sní a pojdou. Důvodem je obsah metaldehydu, který působí na jejich nervovou soustavu.

12. Sůl nad zlato
Tento postup je možná drastický, ale vysoce spolehlivý. Posypte plže kuchyňskou solí. Tělo slimáka se po kontaktu s chloridem sodným rozpadá. Můžete je dát také do vody s rozpuštěnou solí.

Autor: František Navrátil, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

05.06.2014 07:04  Jana

Dobrý den.Po přečtení tohoto návodu jak na slimáky, jsem si vzpomněla na přítelkyni mé dcery.Ekoložka, která denně chodila po zahradě, sbírala vše živé co tam nepatřilo a odnášela k nedalekému lesíku,včetně těchto nenažraných plzáků.Na můj dotaz, proč je něčím nezničí,byla tak rozhořčená, žejsem se už dál neptala.Ovšem soused na vedlejší zahradě z toho byl na mrtvici, protože všechna ta havěť lezla zákonitě i k němu.Z těchto variant by pro ni připadla vhodná snad jen ta s bylinkami.Pravda ale je, že o výši její úrody nevím nic.

Zanechte komentář: