Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Za buddhismem do Holešovic

Publikováno: 29.05.14
Počet zobrazení: 1562
  Tisková zpráva
Buddhisté otevřeli největší české meditační centrum v bývalé továrně.

Největší buddhistické centrum v České republice se otevřelo veřejnosti. Objekt s celkovou rozlohou dvou tisíc metrů čtverečních stál buddhisty necelých 37 milionů korun. Jedná se o prostory bývalé továrny v pražských Holešovicích. V centru již nyní probíhají pravidelné meditace pro veřejnost a několikrát do měsíce také kurzy a přednášky. Zván je kdokoliv, koho zajímají buddhistické metody a jejich používání v každodenním životě.  

 

Bývalou továrnu v ulici Na Maninách odkoupili buddhisté od soukromého vlastníka v prosinci 2012 za 28 milionů korun. Více než rok pak trvala rekonstrukce dvou hlavních objektů, zejména pak uliční budovy, ze které vznikl meditační sál s kapacitou 250 lidí. Celková rekonstrukce stála 9 milionů korun. „Původní představa směřovala pouze k využití vnitřní budovy. Později jsme se rozhodli oddělit od sebe společenskou a meditační část,“ uvádí Jan Matuška, mluvčí projektu, který nese oficiální název Gompa Praha.

 

V novém pražském buddhistickém centru Diamantové cesty tak naleznete již zmíněný meditační sál, výstavní prostory, zázemí pro nakladatelství a obchod s buddhistickou literaturou. V České republice se k této odnoži tradičního tibetského buddhismu hlásí více jak 3500 lidí.

 

Projekt nového centra nese jméno Gompa Praha. Toto pojmenování vzniklo z tibetského slova gompa, kdy „gom“ znamená v tibetštině meditaci. „Obyvatelé Holešovic se nemusejí obávat, že bude centrum příliš exotické. Evropští buddhisté totiž praktikují takzvaný laický buddhismus, to znamená, že nejsou mnichy, ale mají rodiny, práci, běžný život, a navíc ještě meditují,“ dodává Matuška.

 

 

Dvacet let buddhismu v Čechách

 

Je to právě dvacet let, kdy vznikla první česká meditační skupina. V roce 1994 měl buddhismus Diamantové cesty jen několik jednotlivců, kteří se scházeli v pronajatých prostorách v Praze. „Dlouhodobě jsme fungovali v pronájmu a hledali vhodný objekt, který bychom odkoupili do soukromého vlastnictví. Bývalá továrna s dvorem na Maninách byla nejvhodnější volbou. Co se týče architektury, i do budoucna bychom chtěli zachovat industriální atmosféru,“ vysvětluje záměr Karel Trachta, jeden z architektů projektu. „Na koupi a rekonstrukci jsme neměli žádnou půjčku od banky. Finanční prostředky pocházejí především od našich členů v Česku, malou část jsme obdrželi ze zahraničí. Někteří na projekt přispívají pravidelně již několik let,“ říká Jan Matuška.

K buddhistickému směru Diamantové cesty se hlásí přes 3500 lidí, z toho přes 200 lidí v Praze. V současné době funguje po celé republice zhruba 50 center. Mezi další větší evropská centra patří také centrum v Brně, Hamburku, Budapešti, Varšavě či Londýně. „Buddhismus se v Evropě rozšířil
a zájemců o buddhistické metody stále přibývá. Naše centrum je veřejnosti otevřeno a každý se zde může dozvědět, jak pracovat s vlastní myslí v každodenních situacích,“ 
dodává Matuška.

 

 

Fungování centra a den otevřených dveří

Každé druhé pondělí v měsíci pořádají pražští buddhisté Diamantové cesty přednášku některého z učitelů tohoto směru. Od pondělí do neděle probíhá od 20 hodin veřejná meditace přístupná všem zájemcům. Součástí centra je také knihovna s unikátními buddhistickými texty, převážně v češtině, ale také angličtině a němčině. Buddhisté sami uvádějí, že chtějí nadále fungovat na sousedské bázi a nikterak nenarušovat běžný život v okolí. Sousedi i široká veřejnost jsou zváni na den otevřených dveří centra, který se bude konat 19. června od 15:00 do 22:00 hodin.

U nás, stejně jako v Evropě a v Americe, se buddhismus rozvíjí zejména díky aktivitě lamy Oleho Nydahla, dánského buddhistického učitele, který byl jako jeden z mála Evropanů pověřen významnými představiteli tibetského buddhismu, aby přenesl učení buddhismu Diamantové cesty na Západ. V roce 2007 byl tento směr zaregistrován jako oficiální náboženství.

 

Více informací najdete na www.bdc.cz nebo na stránkách projektu www.gompapraha.cz.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: