Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

První buddhistická stúpa v Česku

Publikováno: 14.09.14
Počet zobrazení: 1515
Autorka článku: Renata Hladká
První buddhistická stúpa v Česku byla dnes inaugurována v Těnovicích u Plzně. Postavili ji čeští buddhisté pod vedením Šeraba Gjalcchena rinpočheho z Nepálu. Tradičního obřadu se zúčastnil také lama Ole Nydahl a tisíce návštěvníků z Česka a celého světa.

Stúpa osvícení je nyní přístupná široké veřejnosti bez ohledu na vyznání. Slouží jako inspirativní místo pro meditaci, zklidnění a dobrá přání.

Buddhistická stúpa svým tvarem symbolizuje dokonalou podstatu mysli a je symbolem klidu a míru. Tradičně existuje osm druhů stúpy, které připomínají důležité události v životě historického Buddhy Šákjamuniho. V Těnovicích stojí Stúpa osvícení.

Sedm metrů vysoká stavba ze žuly nemá vnitřní prostory a je celá naplněna srolovanými mantrami a odlitky buddhů. V Asii se tyto stavby staví již více než 2500 let, protože pozitivně ovlivňují své okolí. Lidé ke stúpě přicházejí, aby u ní dělali přání pro dobro ostatních.

Stúpa je dárkem pro všechny, kteří ji navštíví. Je veřejně přístupná a šíří do svého okolí štěstí a harmonii. „Stúpy silně ovlivňují naši mysl na vědomé i nevědomé úrovni. Soustředí naši pozornost na všechno, co je skutečně dobré a co přináší opravdový rozvoj,“ řekl k významu a funkci buddhistických stúp lama Ole Nydahl.

Stúpu osvícení může v Těnovicích navštívit kdokoli

Buddhisté vnímají mysl každého člověka jako přirozený zdroj dokonalých vlastností, jako jsou soucit, neohroženost a radost. Aby se tyto vlastnosti naplno projevily, je třeba je rozvinout. Stúpa je místem, kde je možné se zastavit a získat inspiraci a důvěru, že plný rozvoj, dosažení trvalého štěstí, je možné.

Stúpa stojí v areálu meditačního centra buddhismu Diamantové cesty a na její stavbě se podílely stovky buddhistů z celé republiky. „Přípravám jsme věnovali rok, vyráběli jsme například odlitky buddhů a rolovali mantry, jimiž je stúpa nyní naplněna,“ přiblížil proces výstavby Roman Virt, jeden ze zakladatelů meditačního centra v Těnovicích.

Návštěvníci mohou přijet do Těnovic kdykoli. Mohou u stúpy dělat přání, meditovat a obcházet ji po směru hodinových ručiček, což má pozitivní vliv na mysl.

Stúpa jako dárek k výročí 20 let buddhismu Diamantové cesty

„Jsme rádi, že jsme se dočkali vlastní stúpy právě letos, kdy slavíme výročí 20 let buddhismu Diamantové cesty v Česku. Stúpa je tím nejlepším dárkem, který jsme mohli nadělit nejen sobě, ale především svému okolí. Přímo nebo nepřímo bude mít pozitivní vliv na řadu bytostí,“ komentoval Virt.

Stúpy se staví všude tam, kde se praktikuje buddhismus. Nejznámější stúpy stojí v nepálském Káthmándú. V Evropě je největší stúpa osvícení ve španělské Benalmádeně a dosud nejbližší stúpy najdeme v rakouském Linzi a Grazu.

Buddhismus Diamantové cesty

Buddhismus Diamantové cesty je nejoblíbenější směr buddhismu v Česku, je registrován jako náboženská společnost a má padesát meditačních center po celé republice. Tři a půl tisíce českých buddhistů se věnuje meditaci ve svém volném čase. Buddhistická praxe je pro ně metodou osobního rozvoje a nepřináší do jejich života žádná omezení – nadále chodí do práce nebo do školy, mají partnery a rodiny.

Autor: Renata Hladká, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: