Poslední diskuse


Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, jmenuji se Martin Chalupa a...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde...

Právní okénko pro důchodce: Změny od 1. 1. 2016

Publikováno: 5.01.16
Počet zobrazení: 54296

Právní okénko pro důchodce: Změny od 1.1. 2016

Podívejme se, co se mění a bude měnit naší legislativě v průběhu roku 2016. Tento výhled na zákony, vyhlášky a nařízení je pouze informativní, pokud není účinnost zákona platná od 1. 1. 2016, nastane během roku 2016.

Měsíční minimální mzda, nařízení vlády č. 567/2006 Sb., v pl. znění

Měsíční minimální mzda stoupá z 9200 na 9900 Kč, základní hodinová sazba se zvyšuje z 55 na 58,70 Kč. Drobní podnikatelé, kteří hradí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, budou muset z kapsy vytáhnout o 660 korun za rok více. Kromě toho je pro více než půl milionu podnikatelů novou povinností podávat kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty.

Důchody se od ledna zvýší, Vyhláška č. 244/2015 Sb., v pl. znění

Důchody se od ledna zvýší o 40 korun. Inflace byla totiž nízká a citelné nebylo ani reálné zvýšení výdělků. Vláda se rozhodla vyplatit seniorům v únoru ještě mimořádný příspěvek, poslanci jeho výši schválili na 1200 korun.

Podání žádost o důchod, Zákon č. 582/1991 Sb., v pl. znění

Občané, kteří v roce 2016 dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 32 let, mohou podat žádost o starobní důchod. Důchodového věku dosahují v roce 2016 muži narození v roce 1953, bezdětné ženy narozené v lednu až srpnu 1954, ženy narozené v lednu až srpnu 1955, které vychovaly jedno dítě, ženy narozené v lednu až srpnu 1956, které vychovaly dvě děti, ženy narozené v lednu až srpnu 1957, které vychovaly tři či čtyři děti, a ženy narozené v lednu až srpnu 1958, které vychovaly pět a více dětí.Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto připomíná, jak se žádost o důchod podává, a informuje, co se mění ve výpočtu důchodu v roce 2016. Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží na samotném občanovi. Jedná se o jeho právo, nikoliv povinnost.

Novela zákona o spotřebních daních, Zákon č. 353/2003 Sb., v pl. znění

Účinnosti dnes nabývá i novela zákona o spotřebních daních, podle které spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. Letos tak může krabička cigaret zdražit o tři až čtyři koruny.

Rychlostní silnice se mění na dálnice, zákon č. 13/1997 Sb., v pl. znění

V noci z 31. prosince do 1. ledna se většina dosud rychlostních silnic přeměnila v dálnice, označují je zelené značky namísto modrých. Modré značky se symbolem automobilu se přemístily na vybrané silnice první třídy, na nichž se tím pádem povolená rychlost zvýšila z 90 na 110 kilometrů v hodině.

Tarifní platy v nemocnicích a protonová léčba, Vyhláška č. 134/1998 Sb., v pl. znění

Od 1. 1. 2016 stoupají také tarifní platy v nemocnicích o pět procent, zvyšují se odvody na zdravotní pojištění a zdravotní pojišťovny platí víc lékařům za léčení. Novinkou je i zařazení protonové léčby do seznamu výkonů, které hradí pojišťovny.

Novela loterijního zákona, zákon č. 202/1990 Sb., v pl. znění

Novela loterijního zákona zvyšuje současnou 20procentní daň z hazardu. Loterie a kurzové sázky by měly být zdaněny 23 procenty a hrací automaty 28 procenty. Do státní kasy přinese novela více než dvě miliardy korun, se kterými už teď vláda počítá.

Novela zákona o pedagogických pracovnících, Zákon č. 563/2004 Sb., v pl. znění

Novela zákona o pedagogických pracovnících je výhodná pro učitele. Učitelé už se tak nebudou muset bát, jestli je ředitelé po výpovědi na konci školního roku zase v září vezmou zpět. Novela totiž zaměstnávání učitelů jen na školní rok zakazuje.

Novela zákona o spotřebních daních, , Zákon č. 353/2003 Sb., v pl. znění

Novela zákona o spotřebních daních, účinná od 1. 1. 2016  počítá s další daňovou podporou biopaliv. U vysokoprocentních biopaliv zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu. Zároveň zpřísňuje podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, nově budou muset být v určité míře v každém litru.

Novela zákona o ochraně spotřebitele, Zákon č. 634/1992 Sb.. v pl znění

Novela zákona o ochraně spotřebitele by měla lidi ochránit před tzv. šmejdy.. Uzákoňuje také pravidla pro registr dlužníků v ust. § 27w zákon o ochraně spotřebitele. Další ze zákonů, které v úterý prezident stvrdil, je norma o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Poslední dvě novely upravují dva z podepsaných zákonů.

O registrační značce vozidla, Zákon č. 343/2014 Sb., v pl. znění

Velké změny se dotknou motoristů. Lidé si nově budou moci volit, co chtějí mít na registrační značce vozidla. Za takovou nadstavbu si žadatel připlatí 5000 korun na jednu tabulku, u aut to tedy bude 10 tisíc, u motorek 5000. Úplně volné ruce ale řidiči při výběru mít nebudou, značky například nesmějí obsahovat speciální znaky, vulgarity či zkratky orgánů státní správy. O desítky procent zdraží technické kontroly, neboť vláda chce od stanic technických kontrol zavést některá nová opatření.

Novela silničního zákona a chodci – tématu dále viz Zákon č. 361/2000 Sb. v pl. ,znění

Chystají se také další novinky na vozovkách. Sněmovním třetím čtením prošla v prosinci novela silničního zákona, která například nařizuje chodcům, aby při pohybu na silnicích mimo obec za zhoršené viditelnosti nebo za tmy měli na sobě reflexní prvky. Stejná norma také zpřísňuje trest za projetí železničního přejezdu v době, kdy se to nesmí, dává obcím větší pravomoc zakázat vozítka Segway a zavádí novinky pro autoškoly. Tyto návrhy ale musí ještě potvrdit Senát a prezident.

Druhý pilíř

Druhý pilíř, hlavní část penzijní reformy předchozí vlády Petra Nečase (ODS), definitivně končí. Necelých 85 tisíc klientů přestává od ledna posílat peníze do těchto fondů a vzroste jim tak čistá mzda o dvě procenta, kterými si do druhého pilíře přispívali z vlastního. Do konce září mají čas na rozhodnutí, zda tři procenta vyvedená ze státního systému vrátí zpět, nebo si je nechají vyplatit (a v budoucnu jim kvůli tomu klesne důchod zřejmě o desítky korun měsíčně).

Třetí pilíř

Začínají platit také některé změny, jimiž chce vláda zatraktivnit třetí pilíř, tedy dřívější penzijní připojištění. Spořit v něm nově mohou i děti (respektive jejich rodiče). Po dosažení 18 let věku si lidé budou moci vybrat třetinu částky, kterou jim rodiče naspořili. Schváleno už je i zvýšení daňových výhod, ale týká se až příspěvků počínaje rokem 2017. Podrobný přehled schválených i připravovaných změn v důchodech najdete zde.

Poplatky při penzijním připojištění

Od roku 2016 se zvyšují poplatky, které lidé platí penzijním společnostem ze spravovaných peněz (z 0,6 procenta na 0,8 procenta u starých fondů a z 0,8 na jedno procento u nových fondů kromě konzervativního). Odměna z připsaného hodnocení (výnosů) se pak u starých fondů sníží z 15 na 10 procent, ale u nových stoupne z 10 na 15 procent. Více o dopadech těchto změn zde.

Daňová sleva na dítě

Daňová sleva na dítě od roku 2016 s největší pravděpodobností opět stoupne. Pro první dítě v rodině sice zůstane na 13 404 korunách ročně, ale u druhého dítěte se má zvýšit o 100 korun měsíčně na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak o 300 korun měsíčně na 20 604 korun ročně. Kvůli zpoždění novely ale zaměstnanci nepoznají vyšší slevu hned v lednové výplatě, ale až v dalších měsících, případně ji pak získají zpětně v ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2017. Slevu, oficiálně zvanou daňové zvýhodnění na vyživované dítě, zvýšila koalice už pro uplynulý rok. Za druhé dítě si rodič – počínaje příjmy za leden 2015 nebo v daňovém přiznání za rok 2015 – může odečíst z daní o 200 korun měsíčně více, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více než za rok 2014. Rodina se dvěma dětmi si tak oproti předchozímu roku polepší až o 2400 korun, se třemi dětmi o 6000 korun.

Daň „školkovné“

Také za rok 2015 mohou rodiče využít další dárek od současné vlády a snížit si daň o takzvané školkovné. Tedy o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se tedy roční limit zvyšuje na 9200 korun, pro rok 2016 stoupne na 9900 korun.

Příjmy osvobozené od daně, Zákon č. 586/1992 Sb., v pl. znění

Příjmů za rok 2015 se týká novinka, která se naplno projeví právě v následujících týdnech: Lidé musí nově oznamovat finančnímu úřadu i příjmy osvobozené od daně, pokud přesáhnou pět milionů korun. Typicky tedy velké dědictví a dary, prodej uměleckých sbírek nebo třeba cenných papírů (po třech letech).

Daňové změny

Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí se tato oznamovací povinnost netýká, stejně jako třeba změn zapisovaných do katastru nemovitostí, do něhož má finanční úřad přístup. Povinnost je nutné splnit do konce lhůty pro podání daňového přiznání, tedy standardně do začátku dubna následujícího roku. Jinak hrozí pokuta až do výše patnácti procent z neoznámeného příjmu – tedy vlastně náhrada daně.

Topení v bytovém domě, vyhláška č. 269/2015 Sb., v platném znění

Rozúčtování nákladů na centrální vytápění v bytových domech má být počínaje rokem 2016 spravedlivější. Nová pravidla pomohou domácnostem, které své byty vytápějí průměrně – tedy ani výrazně více než ostatní v domě, ale ani výrazně méně. Dále čtěte zde

Dosud platilo, že domácnosti s nízkou spotřebou tepla mohou ušetřit až 40 procent nákladů oproti průměru celého domu. Podle nových pravidel půjde nyní uspořit maximálně 20 procent oproti průměru ostatních domácností. I kdyby se v bytě vůbec netopilo, bude muset jeho majitel (nájemník) v zásadě zaplatit čtyři pětiny průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu.

Čtyřicetiprocentní limit dosud platil také opačným směrem. I domácnost s výrazně vyšší spotřebou si tedy připlatila maximálně 40 procent nad průměrné náklady domu. Nově se limit zvyšuje na 100 procent – celkový účet tak může být až dvojnásobný oproti průměru.

Nová vyhláška současně umožní majitelům domů (společenstvím vlastníků), aby skutečná spotřeba hrála v celkovém vyúčtování výraznější roli než dosud. Mohou totiž zvýšit podíl spotřební složky k základní (která je nezávislá na chování konkrétní domácnosti – typicky jde o velikost bytu a podíl na společných prostorech domu).

Současně se také zvyšuje sankce pro majitele bytů, kteří – přes opakované a prokazatelné upozornění – neumožní odečet naměřených hodnot nebo montáž měřidla. Dosud to byl 1,6násobek spotřební složky podle průměru ostatních domácností, nově půjde o trojnásobek spotřební složky.

Údržba a opravy bytu, Nařízení vlády č. 308/2015 Sb., v pl. znění

Nájemci i majitelé dostali nový seznam toho, co se považuje za běžnou údržbu a drobné opravy bytu. Podrobnou definici a maximální roční limit možných výdajů obsahuje vládní nařízení, které začíná od ledna platit. Nový občanský zákoník od ledna 2014 stanoví, že nájemce provádí a platí běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu, neupřesňoval ale blíže, co konkrétně se tím myslí. Existovalo sice nařízení vlády z roku 1995, to však zrušil právě nový občanský zákoník, navíc bylo potřeba seznam zaktualizovat.

Není vyloučeno, aby si pronajímatel (majitel) a nájemce (nájemník) sjednali menší rozsah povinností, než stanoví nařízení vlády, případně aby se dohodli, že se nájemce nebude na údržbě a drobných opravách podílet vůbec. Nelze si však dohodnout větší rozsah povinností. Podrobněji o novém nařízení čtěte v této zprávě.

Ceny energií

Ceny elektřiny a zemního plynu se od Nového roku výrazně nemění, v některých případech (zejména u plynu) mírně klesnou – především při využití fixací a podobných speciálních nabídek. Samotné komodity na světovém trhu sice zlevňují, ale v Česku se zvyšuje regulovaná část ceny určovaná Energetickým regulačním úřadem.

K výraznějšímu zdražení z celorepublikového pohledu letos nedochází ani u služeb, jejichž ceny i způsob účtování se regionálně liší – zejména vodné a stočné, centrálně dodávané teplo, svoz odpadu nebo městská hromadná doprava. Nejvíce zřejmě zdražuje voda – například v Praze meziročně o 1,7 procenta.

Daň při převodu nemovitostí, Zákon č. 338/1992 Sb., v pl znění

Od 1.1. 2016 platí novela zákona č. 338/1992 Sb. dani z nemovitých věcí – viz zde.

Cestovní pasy a občanské průkazy

Více peněz si musí připravit zájemci o expresní vydání cestovních pasů. Nově přijde na 4000 korun místo dosavadních 1500 korun (pro děti na dva tisíce místo jednoho). Doba pro vydání se však zkrátí na nejvýše šest pracovních dnů místo dosavadních patnácti dnů, současně už nebudou omezeny jen půlroční platností a mají obsahovat strojově čitelné biometrické údaje.

Standardní poplatek za vydání cestovního pasu se nemění a zůstává na 600 korunách, úřad na to má maximálně jeden měsíc. Požádat o cestovní pas lze nově na jakémkoliv úřadu a tam si jej také vyzvednout – dosud to bylo omezeno trvalým bydlištěm.

Občanské průkazy

Další změna může potěšit lidi starší 70 let. Úřady jim začnou vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností na 35 let místo standardních deseti let.

Nově se musí platit 100 korun za zrušení údaje o místu trvalého pobytu. Zavedením poplatku chce ministerstvo vnitra zabránit účelovému rušení tohoto údaje – lidé to využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

Změny pro podnikatele – Zákon č. 235/2004 Sb., v platném znění

Na podnikatele čekají vedle už zmíněných nebo každoročních změn (jako zvýšení minimálních záloh na pojistné) dvě výrazné novinky. Už od ledna má každý plátce daně z přidané hodnoty podávat kontrolní hlášení. Měsíčně nebo čtvrtletně musí finanční správě elektronicky zaslat údaje z daňových dokladů (faktur).

Elektronická evidence tržeb

Kvůli zpoždění na ministerstvu financí a následným obstrukcím opozice ve Sněmovně nabírá zpoždění elektronická evidence tržeb – další zbraň, od níž si ministr financí Andrej Babiš slibuje omezení daňových úniků. Zatím tak není jasné, kdy přesně začne fungovat. V první fázi by se pak měla týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, postupně se přidají i další podnikatelé.

Půjčky a hypotéky

Od jara má platit nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro poskytovatele spotřebitelských půjček. Zavádí například strop pro sankce za pozdní splátky, rozšiřuje možnosti předčasného splacení hypotéky bez sankcí a přináší přísnější podmínky pro poskytovatele nebankovních úvěrů. Změna k lepšímu čeká i na klienty, kterým končí dosavadní fixační období hypotéky. Návrh nové úrokové sazby pro další období jim bude muset banka poslat nejpozději tři měsíce před koncem fixace. Regulace se má nově vztahovat i na půjčky nižší než pět tisíc korun. Kvůli přísnějším pravidlům zřejmě klesne počet firem nabízejících půjčky ze současných desítek tisíc na pouhé desítky. Kontrolu nad nebankovními úvěry převezme Česká národní banka (od České obchodní inspekce).

Vklady v bankách a záložnách

Rok 2016 přináší také změny v systému zákonného pojištění vkladů v bankách a družstevních záložnách (kampeličkách). Nadále sice v zásadě platí, že pojištěny jsou vklady do ekvivalentu 100 tisíc eur (zhruba 2,7 milionu korun), nově ale tento limit ve výjimečných případech stoupne na 200 tisíc eur. Zákon uvádí konkrétní příjmy, na něž se vyšší limit použije – jde o specifické životní situace jako například prodej nemovitosti sloužící k bydlení, finanční vyrovnání po rozvodu, pojistné plnění, náhrada škody a další. Výjimka ale platí jen tři měsíce od připsání částky na účet. Od června se pak zkrátí lhůta, během níž musí Fond pojištění vkladů zahájit výplatu peněz klientům zkrachovalé finanční instituce. Nově půjde o sedm pracovních dnů místo dosavadních dvaceti.

Veřejná doprava

Už od poloviny prosince platí nové jízdní řády vlaků a autobusů v celém Česku. Ceny většiny jízdenek Českých drah se nezměnily. Dostupnější je například cestování v první vozové třídě. Zdražilo naopak přepravné jízdních kol. Mírně si připlatí také zájemci o celodenní jízdenky. Od ledna se pak tradičně mění jízdní řády hromadné dopravy v mnoha městech, k výraznému zdražení ale nedochází.

Zdroj: Petr Kučera, Aktuálně.cz. Zákony doplnila JUDr. Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 15 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

03.03.2016 19:38  Jana Čagánková

Zajímá mez odpověď na dotaz pána Josefa Němce že dne 14.2.2016 děkuji Čagánková

24.02.2016 18:19  Ladislav

Hlavně že se nenažranci zase napakovali!!

23.02.2016 15:05  JUDr. Ladislav Polák (ladislav@polak.org)

Faktická poznámka ke komentáři Ing. Dušana Fursta z 15.2.02016. Jím v souvislosti s daní z nabytí nemovitých věcí uváděný zákon č. 340/2013 Sb. n e n í zákon, ale zákonné opatření Senátu.
http://www.nemo.eu

22.02.2016 19:29  Šéfredaktorka

Záleží na tom, zda pracujete na pracovní smlouvu ( a zaměstnavatel za Vás odvání odvody), pak byste mohl požádat o přepočítání důchodu na místně příslušné správě sociálního zabezpečení nebo se tam zeptat

22.02.2016 13:36  P. Hloušková

Zdravím a ptám se: jako pracující důchodce jsem se doslechla, že máme nárok na navyšování důchodu když ještě pracujeme, je to pravda?? Děkuji za odpověd.

21.02.2016 12:47  Antonín Náhlík

Dobrýž den.Konkrétní dotaz nemám. Velice ale vítám tento způsob informovanosti pro všechny věkové kategorie, zejména nás, starších (jsem ročník 1937). Moc děkuji.

15.02.2016 22:31  ing. Dušan Fürst

Daň při převodu nemovitostí, CHYBA!! Zákon č. 338/1992 Sb-o dani z nemovitých věcí NENÍ zákonem o převodu nemovitostí - viz: Dne 1. 1. 2014 nabyl účinnosti zákon č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, který nahradil zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a ...

14.02.2016 20:19  Josef Němec

Dobrý den mám jen dotaz dostávám příspěvek na bydlení mám R.D.a paní na úřadě mě tvrdí že kolik zaplatím za uhlí ji vůbec nezajímá zajímá ji jen voda,elektřina a SIPO ale všude se píše že dvojčlená rodina má nárok na 966 kč. na uhlí,Nevíte kdo má teda pravdu.Dík Němec Josef Vel.Opatovice 53 67963

10.02.2016 10:04  Mikuláš Karoly

Kupodivu nikdo asi nemá problém s měřením pitné studené vody kromě mne. Obeslal jsem všechny kompetentní instituce,(během posledních 5ti let) většinou mi dávají za pravdu, ale uzákonnit používání poměrových měřidel(bytových vodoměrů) ne a ne, navzdory skutečnosti, že naprostá většina seriozních majitelů domů poměrová měřidla v zájmu spravedlivého rozúčtování nákladů na spotřebu pitné studené vody(SV) standardně bez vytáček používá. M.Karoly

09.02.2016 07:06  Eva Kozikowská

Děkuji za výčet nových informací,které platí pro rok 2016 S pozdravem E.Kozikowska

07.02.2016 16:24  Mikuláš Karoly

Jsem zvědav, jestli už konečně někoho kompetentníhonapadne, uzákonnit,povinné účtování pitné vody nájemcům bytů v pane- lových domech podle údajů poměrových bytových vodoměrů zej- ména tam,kde jsou již léta instalovány a nájemci zaplaceny nikoliv toto nechat na libovůli majitelům, kteří v honbě za neoprávněnými zisky zneužívají skuliny v zákoně, že nejsou povinni měřidla pravidelně cejchovat(přeměřovat). Stanovení paušální roční spotřeby majitelem poškozuje zejména ty nájemce,kteří si pitné vody váží a snaží se jí šetřit. M.K.

06.02.2016 18:56  Milena Adamová

Jsem ráda, že někdo si dal tuto práci, aby nás informoval. Moc díky. Adamová

21.01.2016 07:56  Jan Konečný

Děkuji za pořehled novinek. Trápí mě neusálé obstrukce kolem zavedení elektronické evidence tržeb. Jsem přesvědčen, že Babiš má pravdu a "poctiví " živnostnmíci vbedení Kalouskem hrůzu - proto ten odpor. Stejně tak mě vadí prováděné změny ze strany bank a záložen, které lidem snažícím se o vytvoření potřebné finanční zálohy pro budoucnost kladou stále větší překážky a jejich úsilí o úspory obvracejí ve svůj cprospěch.Hanebné. S pozdravem J.Konečný

08.01.2016 13:56  Dr. Irena Novotná (novotnaire@seznam.cz)

Během tohoto roku se budu na stránkách Třetího věku v rubrice Právní okénko pro důchodce věnovat především změnám v zákonech a informacím v legislativě.Přeji pěkný rok 2016.
http://www.pravoastatire.webnode.cz

07.01.2016 21:10  vaclav

Děkujeme za výčet nových informací, které platí pro rok 2016 a přejeme dodatečně lepší rok 2016. S pozdravem V. Švehla

Zanechte komentář: