Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

John Dann McDonald a jeho příběhy

Publikováno: 1.11.16
Počet zobrazení: 1699

aman1 Autor: Dr. Irena Novotná

Máte rádi vzrušující příběhy, milé babičky a dědečkové? Zvu vás do světa drsnější americké literatury, na kterou nejsme moc zvyklí. Spíš známe vzrušující kriminální příběhy z nočního vysílání v televizi, ale po autorech těchto příběhů se nějak nepídíme. Myslím, že je lépe si číst knihy, než přebírat dojmy z filmu, protože kniha je autentičtější.

Máme dobré nakladatele a překladatele

Naštěstí pár dobrých překladů najdete na trhu nebo ve veřejných knihovnách v pěkných českých překladech. V roce 1991 vyšla jeho detektivka Tmavomodré sbohem v nakladatelství PRAGMA. Příběh se odehrává na Floridě. Trevis McGee jako „rytíř na bílém koni“ se svým přítelem Meyerem pomáhá Kathy Kerrové získat zpět majetek jejího otce, který získal poněkud nestandardně od US Army a nestal si jej užít, protože zemřel ve vězení (víc už se dočtete v románě). Další knihou je  soubor tří příběhů Třikrát detektiv amatér Travis McGee, v němž najdete tři detektivní příběhy: Tmavší než jantar, Dlouhý levandulový pohled a Skořicová pleť. Současně se v knize potkáte s doslovem od Karla Medka s názvem Macdonaldův smutný gentleman. Tato kniha vyšla v 1. vydání v roce 1983 a v druhém vydání v roce 1987 v nakladatelství ODEON v Edici 3x (Třikrát), v níž jsou zařazeny oblíbené detektivní romány.

Kdo je autor John Dann McDonald?

Často je John Dann MacDonald (24. července 1916 – 28. prosince 1986) charakterizován jako plodný autor trestné činnosti a napínavých románů. MacDonald vystudoval Universitu v New Yorku a Harvard Graduate School of Business (MBA 1939). Během druhé světové války sloužil v úřadu strategických služeb OSS, předchůdcem CIA. V polovině čtyřicátých let se v tisku začaly objevovat jeho sci-fi povídky a od roku 1950 už vydával romány.

O postavě Travisi McGee

Jistě Vám něco říká jméno Travis McGee. To je románová postava, kterou náš autor vytvořil. Travis McGee není ani policista, dokonce ani soukromý vyšetřovatel. Vyšetřuje případy, spojené se sociálními a morálními problémy. Postava McGee se objevuje v jednadvaceti románech, které obdržely významné ceny. Sám sebe vnímá jako „záchranného poradce“.  Mezi jeho klienty patří lidé, kteří byli zbaveni něčeho důležitého, nebo cenného. Tyto věci získali většinou typicky bezohledným způsobem, nebo nelegálními cestami, a nemají možnost je získat zpět v souladu se zákonem. McGeeho obvyklý honorář činí polovinu hodnotu položky, pokud se ztracené věci objeví. Jeho klienti z dohody s ním riskují vysoké částky peněz. Ale ti, kdo mají nějaké námitky vůči výši honoráře, tak Travis připomíná, že dostat zpět poloviny z něčeho je lepší, než vlastnit všechno z ničeho. V jednom případě byla pověst klienta tím ukradeným majetkem.

Přeji Vám příjemnou četbu pěkných a napínavých knih v nadcházejících podzimních dnech a mějte se co nejlépe.

Zdroj: Knihy autora Johna Danna McDonalda,  informace o autorovi z Encyklopedia Britanica

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: