Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

(V)očima diváka – Klenot objevený v krabici

Publikováno: 18.02.17
Počet zobrazení: 1825

Tittulní obrázek Autor: Pavel Vrba

Opravdu se někdy stává zázrak, aneb když člověk nalezne po letech skvost. A nemusí to být jen z důvodů objevení dávno zapomenuté věci či knihy. A někdy také musí uzrát čas, aby člověk pochopil všechny ty širší souvislosti.

1

Před několika dny jsme v rodině vybalovali knihy, před lety uložené do krabic. Když je pak člověk po letech otvírá, jako by se ocitl najednou v jiném čase a na jiném místě. Odlepovat pozůstatky lepící pásky, ze které zůstaly jen cáry. S jistým očekáváním pomalu otvírat papírové díly, zakrývající uložené knihy a všemi smysly vnímat specifickou vůni, která se line z obsahu uložených knih, stejně tak, jako vnímat krásu obalů a zavzpomínat na obsah uložených děl.

2

Když jsme postupně vyndávali jednotlivé tituly, vrátila se mi u mnohých vzpomínka na dětství a dospívání. Všechny ty sny, ale i vnitřně prožívaná dobrodružství neoddělitelně spojená s hlavními hrdiny a s jejich dobrodružnými příběhy. Navrácené vzpomínky na dávno zapomenuté ilustrace, sepsané děje, ale i na jejich autory.

3

Když v takovém případě člověk zavře oči a zavzpomíná, přenese se prostorem a časem do dětského pokojíčku, ve kterém se jako z mlhavého závoje začne vynořovat vzpomínka na tehdejší nábytek, ale i lampička, která doprovázela to mé večerní či noční čtení, všech těch příběhů dětských hrdinů.

4

Při tom všem probírání knihami, najednou mi zůstala v ruce kniha, dávno, dávno napsaná. Román, který zaujme nejen svým obalem, ale i obsahem. Nejspíše, soudě dle mé paměti mám tu knihu v ruce po dlouhých letech, přesto však zcela poprvé. Jakoby čas stanovil dobu, ve které člověk dokáže pochopit a vnímat všechny ty souvislosti a události, které jsou s ní spojeny. Nejen obsahem, ale třeba i datem vydání knihy.

5

Někdo může namítnout, on toho nadělá, takových knih já doma mám.

Jenže já v ruce držím skvost, který má ve svém obsahu zaznamenané střípky ze života. Román, jehož příběh se odehrává v malé pohorské vesnici blízko německých hranic. Román o životě prostých obyvatel z jedné malé vesničky, sepsaný již v roce 1855 spisovatelkou Boženou Němcovou. Podle dostupných informací by od té doby vydán jedenadvacetkrát. A já mám to štěstí, že mám vydání tohoto románu z roku 1942, tedy v 8 vydání, které vytisklo nakladatelství Gustava Petrů Praha – Žižkov.

6

Když se člověk zamyslí právě nad tímto rokem vydání, nemůže opomenout dobu, ve které byl román vytisknut a nějak distribuován. Byla válka, se strašlivými počty obětí na životech, ničení kulturních a historických budov, byly barbarsky páleny knihy, pošlapována lidská důstojnost, kultura národa a to vše jménem nenávisti a zloby. Když jsem se začetl do jednotlivých řádků psaného příběhu, uvědomil jsem si, jaký rozměr má plynutí doby a vývoj jazyka od sepsání tohoto díla. Mnohým napsaným slovům už dneska ani nerozumíme, v mnohých výrazech odhalujeme či odhadujeme jejich obsah a poselství, které je pro nás sepsáno. Vždyť to můžete posoudit sami, z ukázek, které jsem pro Vás připravil:

A po tom prolistovávání knihy a zatím velmi malém přečtení, které je pro mě velkým oříškem, v mé mysli utkvěla otázka: „ kdy se i naše psané řádky a naše slova, v budoucnosti stanou nečitelná“?

Autor: Pavel Vrba

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: