Dnes je 23.02.2018, Svátek má Svatopluk, zítra Matěj

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

POZOR!!!! na sociální pracovnici jménem...

Zdraví zobrazit diskusi

Dobrý den,prosím o přeložení...

Nevezmeš jména božího nadarmo

Publikováno: 10.08.17
Počet zobrazení: 470
Autorka článku: Anna Kousalíková
Z druhého božího přikázání si dnešní lidé nedělají vrásky. Kdyby jen boží jméno! Když člověk slyší a čte na sociálních sítích slovník dnešní doby, žasne nad výrazy, které lidé běžně vypouštějí z úst.

Starší generace kroutí hlavou, když hezké dívky vypouštějí výrazy, které by dřív nevypustil z úst ani dělník potají, natož veřejně.

Souvisí to jistě se sebeovládáním, se ztrátou studu, s anonymitou internetu i nedostatkem úcty k ostatním zdvořilým a slušným lidem.

Nepomáhají ani přísné pohledy ani napomenutí. Jediné, co můžeme udělat je jít příkladem jak v mluveném tak v psaném slově. I psané slovo se nám hodně deformuje. Ve zprávách i v e-mailech se český jazyk deformuje, v uspěchané době vynecháváme čárky, interpunkci i velká písmena. Dřív se říkalo, že „papír snese všechno“. Dnes snese všechno monitor počítače a mobilu a vypadá to, že z českého jazyka všichni nejméně jednou ve škole propadli.

Ve škole nebo na hřišti děti používají slovník odposlouchaný od starších spolužáků, z televize, počítačových her a mnohdy i od rodičů.

Výrazy, které jsme dříve slýchali po hospodách od notně opilých návštěvníků dnes běžně slýcháme v hromadné dopravě a na ulici. František Palacký by se v hrobě obracel a senioři se jen diví, kam se ubírá svět a jeho morálka.

Dávejme si pozor na jazyk, pišme správně česky i nedůležité zprávy a doufejme, že se někdo chytne za nos a bude naši snahu o slušnou češtinu následovat.

Autor: Anna Kousalíková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

10.08.2017 15:00  Milan

Bezvýhradně s Vámi souhlasím, paní.

Zanechte komentář: