Dnes je 23.02.2018, Svátek má Svatopluk, zítra Matěj

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

POZOR!!!! na sociální pracovnici jménem...

Zdraví zobrazit diskusi

Dobrý den,prosím o přeložení...

V jednoho boha věřiti budeš

Publikováno: 3.08.17
Počet zobrazení: 525
  Autorka článku: Anna Kousalíková
Jsou Češi národem bezvěrců? Souvisí to nějak s náladou ve státě?
 

Oproti našim sousedům se občané naší země minimálně hlásí k náboženstvím a k církvi. Je možné, že to nějak souvisí s normalizačním obdobím, kdy komunistický režim náboženství zakazoval a stíhal.
Výsledkem je, že se přes 70 procent lidí naší země nepovažuje za věřící.

Náboženská víra se jistě nedá nikomu vnucovat, ale obecný trend v nic nevěřit se odráží na naší společnosti velice negativně.

Když lidé chodili do kostela, přece jen jim nezbylo, než si vyslechnout kázání a občas se nad ním mimoděk zamyslet. Ne všichni podle božího řádu žili, ale podvědomě se báli božího trestu a své hříchy se čas od času pokusili vyrovnat dobrým skutkem.

Dnes se lidé nebojí ničeho, natož božího trestu. Neváží si ani hodnot ani svých spoluobčanů. Jsme národem nejen bezvěrců, ale i egoistů zahleděných do sebe a svých problémů. Nebereme na nikoho ohledy, neumíme naslouchat. Internet a sociální sítě nás odnaučily komunikaci, která dřív byla výrazně na vyšší úrovni. Před kostelem farníci pohovořili o svých starostech, ve všední den je probrali ve frontě v obchodě, večer pak v místní restauraci. Nepotřebovali psychology ani psychiatry, kterým se dnes prudce zvyšuje klientela. Léky na spaní byly nedostupné, pro lepší spaní sloužilo mléko s medem nebo odvar z bylinek.

Dnešní doba nabízí prázdnou komunikaci na sociálních sítí, přestali jsme se bát očistce a pekla a hříchy jsou nám k smíchu.

Ve smutné době nám může být útěchou, že zůstává víra v osud nebo v něco, co neumíme definovat a v co věří jen každý jednotlivec sám, bez sounáležitosti s jinými.

Autor: Anna Kousalíková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

10.08.2017 15:03  Milan

Nesouhlasím s Vámi, paní. Ti lidé, kteří se nebojí Boha, se bojí všeho ostatního. A proto jsou z nich nešťastní otroci.

03.08.2017 14:35  Magdaléna Popelářová

Jak řekl nějaký moudrý člověk, je mnoho náboženství, ale jen jedna mravnost.Máme být dobří kvůli lidem kolem a ne jen proto, že se bojíme božího trestu. Takto je hodný každý pes. A o mravnosti lidí kdysi na vesnici, přestože všichni chodili do kostela, jsem věděla své i v těch mých 15-18 letech. Není dobré dělat závěry o mravnosti jen podle věrovyznání lidí.

Zanechte komentář: