Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Mezigenerační festival Elpida

Publikováno: 12.09.17
Počet zobrazení: 1475
Autorka článku: Marcela Straková
Výstava velkoformátových fotografií Není zač… zachycuje překážky, které město klade do cesty seniorům.

Upozorňuje na to, že se ve veřejném prostoru starší lidé potkávají s řadou omezení, která v nich budí strach a nejistotu. Často přitom stačí maličkost v podobě podané ruky, pochopení nebo trpělivosti, aby se ze stresující situace stalo příjemné setkání zvládnuté s grácií. Stylizované fotografie Bet Orten ztvárňují šest modelových situací, jako hluk, spěch, nerovný terén nebo samotu.
Náplavka, Rašínovou nábřeží
Fotografie: Bet Orten
Koncept, styling: Veronika Ruppert
Make up: Eva Svobodová / Studio Heavy-Duty
Vlasy: Michael Birrer / Kevin.Murphy
Speciální poděkování Dopravnímu podniku hl. města Prahy za zapůjčení tramvaje, kavárně Smetana Q a galerii Továrna za poskytnutí prostor, obchodu Basmatee (Wear Art) a Kateřině Papežové za vstřícnost a pomoc při přípravách stylingu.
15. 9.– 2. 11., vernisáž 14. 9., 18:00
Knihy se těžko vystavují VII: Václav Sivko

Těžiště díla Václava Sivka (1923-1974) spočívá zejména v kresbě, volné grafice a ilustraci.
Výraznou, byť často přehlíženou, stopu zanechal v šedesátých letech v oblasti knižní grafiky
jako výtvarný redaktor nakladatelství Mladá fronta a Albatros, a jako autor ilustrací celé řady časopisů. Celkem ilustroval, vyzdobil a graficky upravil více než 500 knih.
Výstavní cyklus Knihy se těžko vystavují, který se věnuje významným českým poválečným
knižním výtvarníkům a grafikům, pořádá Elpida, o. p. s. ve spolupráci Archivem výtvarného
umění. Kurátor: Martin Hůla.
Vstup zdarma

Národní knihovna ČR – Klementinum 190, 110 00 Praha 1 – Staré Město

19. 9., 19:00
MEZIGENERAČNÍ DEBATA: SMRT V PRAZE
Umíme přijmout smrt jakou součást života? Proč máme strach o smrti mluvit? Přijďte s našimi hosty hledat odpověď.
Hosté: Radkin Honzák (psychiatr a publicista), Helena Illnerová (vědkyně, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR), Ondřej Nezbeda (novinář, autor knihy Průvodce smrtelníka), Kateřina Bohatá (vedoucí krizové Linky seniorů 800 200 007), moderuje Barbora Šichanová (Český rozhlas – Radio Wave).
Vstup zdarma

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 129/13, Praha 1 – Nové Město

21. 9., 20:00
Old´s Cool Rocks!
Fashion performance a koncert Jany Kratochvílové, Never Sol & Sboru Elpida

Večer s módní performancí a koncerty je koncipovaný jako konverzace generací skrze módu a hudbu. Jana Kratochvílová se svou hudbou a módními kreacemi už přes čtyři dekády trefuje do trendů, které širší popkultura vstřebává až s několikaletým zpožděním. Její vizionářskou, a pro někoho až provokativní svobodomyslnost obdivují její oddaní dlouholetí fanoušci i nejmladší generace clubberů a umělců. Podobně jako ona, i když většinou s mnohem civilnějším a klasičtějším stylem, jsou dnešní babičky a dědečkové pro své vnučky a vnuky často životními vzory. Ovlivňují jejich vkus a představy o kráse a eleganci. Pro hudebnici Never Sol jsou už dva roky hudebními múzami dámy ze Sboru Elpida, se kterými společně vystoupí. Módní performance, která bude celý večer otevírat, se dotkneme tématu recyklace a předávání módy mezi generacemi. Ústředním motivem je udržitelný koloběh oděvu a společně strávený čas.

Koncept, art direkce, styling: Veronika Ruppert
Vstupné 150/120, –
Studio Hrdinů, Dukelských hrdinů 47, Praha 7

26.9.2017, 9:30–15:00
Kotvíme na sedmičce / workshopy pro veřejnost

Slavnostní otevření nového pobočky Elpidy – vzdělávacího a kulturního centra pro seniory přinese bohatý mix zážitků s podtitulem „Buď zvědavej, nebudeš brzo starej.“

Zájemci (nejen) z řad seniorů jsou zváni na ochutnávku z kurzů Elpidy, přednášek a cvičení. Naučíme vás, jak ovládat tablet a jak si s pomocí počítače sestavit rodokmen. Ukážeme vám, že s výukou jazyků můžete úspěšně začít i ve stáří. Vyzkoušíte si také jógu a další cvičení, můžete nahlédnout do výtvarných dílen, nechat se nalíčit v kosmetickém koutku anebo se účastnit odborné degustace vín. K dispozici budou i pracovníci naší linky důvěry, pokud se budete chtít podělit o svoje radosti a strasti. Vstup zdarma.

9:30–11:00 Počítačová poradna
10:00–11:00 Rodokmen na počítači
10:00–11:00 Jazykový koutek pro seniory
10:00–11:00 Japonská kaligrafie
10:00–11:00 Pohyb v tanci a hlase – taneční a pohybová dílna
10:00–12:00 Linka seniorů naživo
10:00–12:00 a 13:00–15:00 Líčení a kosmetický koutek

11:00–11:45 Tisková konference a slavnostní přestřižení pásky
11:45–12:00 Václav Havelka & Sbor Elpida
12:00 Raut

12:30–13:30 Angličtina napříč úrovněmi
12:30–13:30 Relaxační techniky
12:30–13:30 „Kájo, zavolej!“ workshop o tom, jak pomoci blízkým zvládnout krizovou situaci
13:45–14:45 Výtvarná dílna s arteterapeutickými prvky
12:30–13:30 Základy tabletu
13:45–14:45 Jóga
13:45–14:45 Tablet pro pokročilé
13:00–15:00 Masážní koutek – indická masáž hlavy a reflexní masáž plošek nohou
14:00–15:00 Sommeliérský koutek

15:00–16:30
Konec moře, začátek přístavu / debata a křest knihy

Beseda novináře Karla Tejkala s fejetonistou a spisovatelem Rudolfem Křesťanem spojená s křtem knihy Zuzky Kučerové a Lady Brůnové Konec moře.

„Je to kniha o tom, že prožitek smrti není jednou ze součástí života. Je to spíš něco jako DNA. Možná ho nevnímáte, ale bez něj byste nebyli stejní,“ uvádí autorka.

17:00–19:00
Tančírna v Přístavu 7
Už dlouho jste si nezatančili na živou hudbu? Polka, valčík nebo waltz? Taneční styl je na vás, k poslechu i tanci vám zahraje harmonika!
Přístav 7, Jankovcova 8, Praha 7

Akce Elpidy, o.p.s. v Přístavu 7 se konají s finanční podporou nadačního fondu Osvojme si stáří.

HRADEC KRÁLOVÉ
27. 9. 2017
16:00
KONCERT: Sun & Dead & Sbor Elpida
Mezigenerační přehlídku OLD´S COOL zahájí v Hradci Králové prvorozený syn herečky Lenky Krobotové a hudebníka Václava Havelky, Šimon společně se Sborem Elpida. Šimon se doslova narodil s bubenickými paličkami v ruce, a posedlý rytmem od narození jej nejprve neustále vyťukával do všem možných předmětů kolem sebe, až do momentu, kdy mu rodiče ke třetím narozeninám koupili bicí soupravu. Od té doby pro něho a jeho tatínka není větší radosti než spolu hrát a koncertovat. K dnešnímu dni odehrálo duo v průběhu let mezi 6 – 8 lety Šimona desítky koncertů a další přibývají. V repertoáru duo nemá skladby pro děti ale písně ať už autorské, většinou z repertoáru Please The Trees nebo svých oblíbených kapel jako The Beatles, The Rolling Stones, Wilco a dalších. Šimonovými bubenickými vzory jsou Glenn Kotche, Ringo Starr, Charlie Watts a Steve Shelley.
Vstup zdarma
Masarykovo náměstí
18:00–19:30
MEZIGENERAČNÍ DEBATA: STRACH NAD HRADCEM
Žijeme v nejbezpečnějším období lidstva, přesto se bojíme. Hlavně toho, s čím nemáme žádnou zkušenost. Nebojte se přijít diskutovat s našimi hosty o strachu. Hosté: Karel Hvíždala (publicista a spisovatel), Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel Post Bellum), Jiří Hrabě (ředitel Elpidy a šéfredaktor časopisu VITAL) a bloggerka Anna Stránská, moderuje Barbora Šichanová (Český rozhlas – Radio Wave).
Vstup zdarma
Bio Central
20:00
KONCERT: Please The Tress & Sbor Elpida
Sbor Elpida dnes tvoří pětadvacet dam ve věku od šedesáti do osmdesáti let a sbormistryně, operní pěvkyně, Zuzana Seibertová. Premiérové vystoupení Sboru s leadery české nezávislé scény Please The Trees a Pavlem Bobkem proběhlo v únoru 2011 v Praze, následovala řada koncertů a nahrávek, mimo jiné např. s Jaromírem Švejdíkem, Dušanem Neuwerthem, Janem Burianem, Martinem Hůlou (dříve Bonusem), Jiřím Suchým a Never Sol. Sbor koncertoval na řadě velkých českých festivalů, mj. Colours of Ostrava, Rock For People, United Islands of Prague a dalších.V současnosti sbor aktivně koncertuje a podílí se na kampaních, které přispívají k pozitivnímu vnímání seniorů ve společnosti.
Vstupné 120/60, –
Bio Central

OLOMOUC
5. 10. 2017
9.00–10.30
DIVADLO PRO SENIORY – VEŘEJNÝ WORKSHOP
Přijďte si vyzkoušet, jak můžete prostřednictvím aktivit dramatického kurzu SENior Divadla na cucky získat nejrůznější dovednosti z oblasti komunikace, osobnostně-sociálního a umělecko-estetického rozvoje.
Vstup zdarma
Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42
13.00–17:00
WORKSHOP PLETENÍ HLADCE OBRACE
První olomoucké uvedení úspěšného mezigeneračního workshopu Elpidy Hladce obrace, kde se mohou návštěvníci naučit, jak se pletou Ponožky od babičky. Do háčkování a pletení se vrhneme pod vedením babiček – pletařek. Můžete donést staré vlny, které vám doma odpočívají nevyužité v krabicích, babičky je rády zrecyklují a promění v krásné ponožky. Pletením ponožek Elpida zaměstnává více než 200 babiček/pletařek z celé republiky. Ty dokáží uplést “cool” ponožky i ze starých svetrů. Peníze z prodeje ponožek podporují pletařky a programy pro seniory, které pořádá Centrum Elpida.
Vstup zdarma
Naše café, Dolní nám. 173/15
14:00
OLD´S COOL: PROJEKCE FILMU SAMA
Film o ženě, která zůstala na všechno sama, který se odehrává pouze v jejím bytě a 92letá bývalá herečka je jeho jedinou aktérkou. Zájem přátel, rodiny a divadel slábne, a tak se rozhodne, že její poslední šancí vrátit se na jeviště a produkovat si sama představení. Sežene režiséra, místo a uskuteční se to celé a za jakou cenu? Po projekci následuje diskuse s režisérem Otakarem Faifrem.
Projekce proběhne v rámci Filmového Klubu Seniorů.
Vstupné 70, –
Kino Metropol, Sokolská 572/25
15:30–17:00
WORKSHOP MEZI GENERACEMI
Vezmi babi, dědu nebo souseda a přijď si vyzkoušet něco z divadla. Skrze hru a tvořivost budeme společně objevovat nové možnosti komunikace mezi starším člověkem a dítětem.
Vstup zdarma
Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42
17:00–19:00
MALÁ VEČERNÍ TANCOVAČKA
Podzimní podvečer, žloutnoucí listí stromů, piano, saxofon a tanečníci. Ať už zamíříte do altánu v Bezručových sadech za touto kulisou záměrně nebo budete mít pouze cestu kolem, čeká vás příjemný večer se známými standardy různých tanečních stylů. Malá večerní tancovačka je vhodná pro všechny věkové kategorie, tanečního partnera či partnerku můžete najít přímo na místě. Motýlek, klobouk, vázanka či boa jistě nebudou na překážku. Spolupořádají Piana v Olomouci a projekt Zaparkuj.
Vstup zdarma
Bezručovy sady, altán
18:00–19:30
MEZIGENERAČNÍ DEBATA: SAMOTA V OLOMOUCI
Jsme sami. Když chceme i když nechceme. Co až se život singles změní – ze samoty na osamění? Přijďte diskutovat s našimi hosty o hranicích „být sám“.
Hosté: Otakar Faifr (režisér dokumentu Sama o Ljubě Skořepové), Jan Bartoš (vedoucí vzdělávacího Centra pro seniory/ Elpida), Naděžda Špaténková (socioložka), Simona Bagarová (sociální pracovnice domova pro seniory Kamenická),
Moderátor: Barbora Šichanová (Český rozhlas – Radio Wave)
Vstup zdarma
Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42
20:30–22:00
KONCERT: Bonus, Mary C & Sbor Elpida
Sbor seniorek pod vedením Zuzany Seibertové má za sebou již mnoho úspěchů. Od prvního koncertu s kapelou Please The Trees vzniklo album, videoklip a proběhlo mnoho dalších koncertů. Seniorky z Elpidy v rámci letošního festivalu OLD’S COOL 2017 vystoupí s Martinem Tvrdým aka Bonusem, který poté naváže s projektem Člověk Pokrokový s DJkou Mary C.
Vstupné 100/50, –
Jazz Tibet Club, Sokolská 48

BRNO
7. 10. 2017
14:00–18:00
Mezigenerační workshop: Brno šije Ponožky od Babičky
Druhé brněnské uvedení úspěšných mezigeneračního workshopu opět pracuje s tématy recyklace a upcyklace, které se soustředí na zužitkování nepotřebného textilu. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že upcyklací věc vedle dalšího života navíc ještě získává na hodnotě. Staré tričko se tak například nepromění v hadr na podlahu nebo v izolaci, ale třeba na šaty, doplněk nebo šperk. Letošní workshopy společně s Elpidou připravily designérky z projektu Brno šije Beáta Spáčilová a Světlana Kulíšková. Na workshopech pořádaných v rámci Old’s Cool 2017 se vedle starých známých Ponožek od babičky představí také trojice mladých brněnských designérek, kdy každá povede samostatný workshop. S Brno šije si budete moci vyzkoušet upcyklaci starého oblečení, Karolína Kohoutková Vás naučí jak si vyrobit pružinový klobouk po vzoru našich babiček a Andrea Lojkásková aka Theó Vám představí výrobu kabátu nebo šatů inspirovaných folklórem, které jsou prakticky z jednoho kusu materiálu. Do háčkování a pletení se vrhneme pod vedením babiček – pletařek z Elpidy. Můžete donést staré zbytky textilu a oblečení nebo vlny, které vám doma odpočívají nevyužité v krabicích, designérky i babičky je rády zrecyklují a společně s vámi promění v oděv, klobouk nebo krásné ponožky. Na workshop výroby kloubouků zasílejte registrace na brnosije@gmail.com, ostatní workshopy jsou bez registrace.
Pletením ponožek Elpida zaměstnává více než 200 babiček/pletařek z celé republiky. Ty dokáží uplést ponožky i ze starých svetrů. Peníze z prodeje ponožek podporují pletařky a programy pro seniory, které pořádá Centrum Elpida.
Na všechny workshopy je vstup zdarma.
19:00
MEZIGENERAČNÍ DEBATA: NEVĚRA V BRNĚ
Někdo má názor, někdo zkušenost. Nevěra je téma, který se týká všech bez rozdílu věku. Jaké jsou hranice něvěry? Přijďte s námi diskutovat. Hosté: Marika Pecháčková (dokumentaristka) a Lucie Vidovičová (socioložka), moderuje Barbora Šichanová (Český rozhlas – Radio Wave).
Vstup zdarma
Kulturní prostor PRAHA – nádvoří Pražákova paláce Moravské galerie v Brně
Husova 18a, Brno
Program v Brně probíhá pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

BRATISLAVA
9.–22. október

Bet Orten & Veronika Ruppert: Slow up | Není zač…
výstava veľkoformátových fotografií
Hviezdoslavovo námestie
15. september–1. október
Guerilla knitting: Aby ani bicyklom nebolo zima
Komunitné stretnutia s cieľom obštrikovať niekoľko bicyklov. Spojenie starých a nových prístupov – štrikovanie, háčkovanie a guerilla knitting.
Pozor: bicykle budú slúžiť ako pútače na festival!
KC Bystro, Cintorínska 3
Hlavný program
Piatok 13. október, 18:00–21:00
Premietanie filmu „Eva Nová“ a diskusia Maje Hriešik s Emíliou Vášáryovou
Hraný debut Marka Škopa je ocenený Cenou kritiky na MFF Toronto 2015. Zachytáva príbeh starnúcej herečky, ktorá pred rokmi všetko stratila a teraz to chce získať späť.
Slovensko/Česko, 2015, 90 min.

Satori Stage – prednáškový priestor

Sobota 14. október, 11:00–11:30
Otvorenie festivalu OLD´S COOL Bratislava 2017
Satori Stage – kaviareň

11:30–14:30
Nohy v teple, kamaráti a kamošky? Upleťme si svoje vlastné ponožky!
Workshop, ktorý povedú skúsené pletárky z projektu „Ponožky od babičky“, je otvorený začiatočníkom aj pokročilým všetkých generácií. Počas neho si budete môcť kúpiť aj oldschoolové ponožky, ktoré špeciálne pre festival vytvorila spoločnosť Fusakle.

12:30–13:30
Príbehy našich susedov: „A ako ste sa vyrovnávali s toľkou neslobodou?“
Post Bellum v spolupráci so žiakmi zo ZŠ Karloveská predstavia príbehy pamätníka Otta Šimka a pamätníčky Lydky Piovarcsiovej, ktorých životy ovplyvnili nedemokratické režimy na Slovensku.
Hudobná hosťka: Zuzana Mikulcová

Satori Stage – prednáškový priestor

13:30–14:30
Divadielko Margarí Margarú pre deti, ich rodičov a starých rodičov
Viete, ako robí mačka? Naozaj? Viete aj, ako robí mačka, keď odídete z domu? Margarí Margurú vie. Zažila to na vlastnej kožušine. A dokonca vie, ako robí človek!
Bábkové divadlo Veteš.
Satori Stage – prednáškový priestor

11:30–13:00, 13:30–15:00
Dom stojí. Ľudia sa menia. Komentovaná prehliadka funkcionalistického domu AVION
Bytovým a obchodným komplexom AVION nás prevedú od podzemia až nad strop Ivor Švihran (M_P_BA) a Aviončania. Porozprávajú nám o zmenách v živote domu, jeho obyvateľov i o striedaní generácií. Prehliadka je určená pre limitovaný počet účastníkov.
začiatok u Satori Stage

14:30–15:30
Prvá láska…, pamätáte sa ešte? Monika Pascoe Mikyšková o projekte „Lásky“
Výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková sa rozhodla opustiť svoj ateliér a v projekte „Lásky“ zachytila príbehy prvých lások starších ľudí od sedemdesiat po takmer sto rokov. Pritom fotografovala predmety a prostredie, ku ktorým mali jej rozprávačky a rozprávači vzťah v súčasnosti.
Satori Stage–prednáškový priestor

14:30–15:30
OLD´S COOL speed-dating: „Sme tým, čo sme zažili“
Rande s kávou a s príbehmi, ktoré sa dotkli našich životov. Spoločná diskusia vo formáte speed-datingu alebo world café, ktorá spojí starších aj mladších. Otázky kladie: Zora „Kalka“ Pauliniová

Satori Stage–kaviareň

Sprievodný program v Satori Stage
OLD´S COOL medzigeneračná fotostena
Kedy ste si naposledy urobili rodinnú fotografiu? Náš fotograf pripraví Vašej rodine či kamarátom krásnu skupinovú fotku ako zo starej školy, na ktorej nebude zavadzať žiadna selfie palica.

Pečieme v tandeme
Krátko pred začatím festivalu vytvoríme dvojice, ktoré sa dlho nevideli, alebo sa vôbec nepoznajú, pričom ich delí jedna či viac generácií. Spoločne upečú koláč, pričom jeden dodá ingrediencie a druhý know-how. Výsledky tejto spolupráce budú môcť účastníci festivalu ochutnať. Ako pečenie prebiehalo prezradí fotodokumentácia, ktorú si budete môcť pozrieť v priestoroch Satori Stage.

Satori Stage, Mickiewiczova 9, Staré Mesto

Sobota 14. október
17:00–19:00
Diskusia na tému „Ako sme pripravení na starnutie?“
Európa „šedivie“. Staroba a starnutie sa tak stáva predmetom mediálneho, sociálno-politického, výskumníckeho i ľudského záujmu. Zaujímame sa však dostatočne?
Hostia a hosťky: Táňa Pauhofová – a zrušeného stacionáru Záhrebská
Jiří Hrabě – riaditeľ Elpidy a šéfredaktor časopisu Vital
Eva Janíková – zakladateľka stacionáru Záhrebská
Lýdia Brichtová – SocioFórum
Moderujú: Laco Oravec (Nadácia Milana Šimečku) a Bára Šichanová (ČRo Rádio Wave)

Berlinka pri Slovenskej národnej galérii, Námestie Ľudovíta Štúra 33/4, Staré Mesto

20:00
Benefičné koncerty na podporu stacionára pre seniorov Záhrebská
Never Sol a seniorský zbor Elpida & Katarína Malíková s ansámblom

Česká umelkyňa Never Sol debutovala albumom Under Quiet (2013) vytvoreným v spolupráci s Janom P. Muchowom (Ecstasy of Saint Theresa). V Berlinke predstaví svoju hudbu cez spoločný projekt so skvelým seniorským zborom Elpida.

O speváčke, klaviristke a skladateľke Kataríne Málikovej, ktorá tvorí originálne skladby a aranžmány ľudových piesní, ste už možno počuli. Áno, je úžasná! Áno, všimlo si to aj Radio Head Award (2016). A v Berlínke sa nám predstaví spolu so svojím úžasným ansámblom aj niekoľko nových skladieb.

Vstup na benefičný koncert je dobrovoľný, odporúčaná suma: 8 eur.
Berlinka pri Slovenskej národnej galérii, Námestie Ľudovíta Štúra 33/4, Staré Mesto

Zdroj: Marcela Staková, foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: