Dnes je 24.11.2017, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

SOUTĚŽNarazila jsem na soutěž o SOS...

Zdraví zobrazit diskusi

Dobrý den,prosím o přeložení rengenu,a...

Zdraví zobrazit diskusi

Dobrý den,léta trpím bolestmi...

Stáří v září může být jízda!

Publikováno: 9.09.17
Počet zobrazení: 451
  Autorka článku: Marcela Straková
Obecně prospěšná společnost Elpida již popáté pořádá mezigenerační festival OLD’S COOL, který prezentuje stáří nevšední „cool“ formou.

Myšlenka, že stáří může být cool, tedy „old’scool”, slaví společně s Elpidou letos 15 let od svého založení. Současně je festival OLD’S COOL velkolepou oslavou Mezinárodního dne seniorů (1. 10.). Pátý ročník se koná v pěti městech v termínu od 7. 9. do 2. 11. 2017. Program v Praze již tradičně festival zahájí, a to už za týden. Výstavy, přehlídka, debata i koncert – všechny spojuje téma stáří v nečekaných souvislostech podané zábavnou formou. Mezigenerační festival OLD’S COOL je vyvrcholením celoročních aktivit Elpidy, kdy se prostřednictvím koncertů, diskusí a workshopů šíří a popularizuje téma stárnutí v duchu motta „old´s cool“.

Elpida a OLD´S COOL
Elpida pomáhá seniorům již 15 let stát se respektovanou součástí společnosti. Největší česká nezisková organizace svého druhu se sídlem v Praze se stala samozřejmou součástí nabídky pro seniory zejména skrze své služby, mezi které patří krizová telefonická Linka seniorů (800 207 207), kurzy a přednášky ve 3 pobočkách Centra Elpida (Pankrác, Vršovice a nově Holešovice) a časopis VITAL. Tyto služby doplňuje dnes již neodmyslitelná součást každého šatníku Ponožky od babičky, která v současné době zaměstnává více než 200 babiček-pletařek.

„Na začátku byl nápad propojit seniory s mladými skrze kulturní program. Postupem času se nám potvrdilo, že kombinace nápadů mladých dramaturgů nebo umělců a zkušenosto seniorů, podpořené společným nadšením, přináší neuvěřitelně silné a jedinečné umělecké autorské projekty, o které je zájem. Je nám ctí tvořit příležitosti pro umělce skrze spolupráci se seniory a mít tak na festivalu každý rok novou výstavu, komponovaný večer či koncert,“ představuje festival programová ředitelka Broňa Hilliová.

NÁPLAVKA – KLEMENTINUM – KNIHOVNA VÁCLAVA HAVLA – STUDIO HRDINŮ – PŘÍSTAV 7
Pražský program OLD´S COOL trvá ze všech letošních zastávek festivalu nejdéle, a to od 7. září do 2. listopadu. Festival zahájí Elpida v pátek 7. 9. od 18:00 na Náplavce na Rašínově nábřeží vernisáží v pořadí již třetí velkoformátové výstavy. Letošní výstava nese název Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač…a vystoupí Sbor Elpida. Druhou akcí je 14. 9. vernisáž výstavy v Klementinu – již 7. uvedení cyklu Knihy se těžko vystavují, věnované knižním ilustracím Václava Sivka. Třetí pražskou akcí je mezigenerační debata SMRT V PRAZE dne 19. 9. v Knihovně Václava Havla, na kterou naváže 21. 9. jedinečné uvedení módní performance a koncertu Old´s Cool Rocks! ve Studiu Hrdinů. Vyvrcholením pražského programu je slavnostní otevření Přístavu 7 – třetí pobočky Elpidy, kde senioři od konce září najdou pestrou nabídku kurzů i podnětů, jak aktivně trávit volný čas.

Autorem festivalového vizuálu je grafické studio cartonclan a koncept festivalového webu pochází z počítače Martina Blažíčka.

VÝSTAVY
První z akcí letošního programu OLD´S COOL 2017 je velkoformátová výstava fotografií Bet Orten & Veronika Ruppert: Není zač…, zaměřená na překážky mentální i fyzické. Tématem stylizovaných fotografií, na kterých mj. najdete také klienty Elpidy, jsou překážky, které město v každodenním životě klade seniorům do cesty. Upozorňuje na to, že ve veřejném prostoru je pro starší lidi řada omezení, která v nich budí strach a nejistotu. Často přitom stačí maličkost v podobě podané ruky, pochopení nebo trpělivosti, aby se ze stresující situace stalo příjemné setkání zvládnuté s grácií. Není zač – v samotném názvu je poděkováním všem, kteří pomocnou ruku nabídnou. Stylizované fotografie držitelky Ceny Czech Grand Design (2012) Bet Orten na pražské náplavce na Rašínově nábřeží ztvárňují 6 modelových situací: hluk, rychlé tempo, nerovný terén, sníženou pohyblivost a samotu.

„Šlo nám o to, zachytit momenty, ve kterých senioři ocení pomoc, podporu a trpělivost, která nás často nic nestojí. Stačí jen trocha pozornosti a empatie,“ popisuje inspiraci ke konceptu výstavy Veronika Ruppert (Český rozhlas – RadioWave), která stojí za konceptem a stylingem fotografií.

V pořadí se jedná již třetí velkoformátovou výstavu ve stylu fotokampaně, kterou Bet Orten a Veronika Ruppert pro přehlídku OLD´S COOL připravily. Výstava Není zač… bude k vidění v termínu 8. 9. do 6. 10. 2017 na Náplavce na Rašínově nábřeží v Praze. Letošní ročník OLD´S COOL 2017 dále představí výstavu v Bratislavě, a to v polovině října.

V rámci výstav OLD´S COOL v Praze se představí již po sedmé výstavní cyklus Knihy se těžko vystavují, připravené ve spolupráci s Archivem výtvarného umění kurátorem Martinem Hůlou. Sedmé uvedení cyklu, který se věnuje významným českým poválečným knižním výtvarníkům a grafikům představí v Národní knihovně ČR v Klementinu od 15. 9. do 2. 11. tvorbu Václava Sivka (1923–1974), jehož tvorba spočívá zejména v kresbě, volné grafice a ilustraci.

„Cyklus Knihy se těžko vystavují představuje výrazné postavy poválečného knižního designu. V první řadě se ale snažíme změnit pohled lidí na to, co kniha představuje – že to není jen neutrální nosič informací, ale také komplexní a bohaté výtvarné dílo. Podoba knihy ovlivňuje to, jak jí čteme – dvě různá vydání stejného textu mohou znamenat dva různé čtenářské zážitky,“ popisuje kurátorský záměr Martin Hůla, hudebník, grafik a sběratel knih.

MÓDNÍ PERFORMANCE A KONCERT
V Praze ve Studiu Hrdinů proběhne dne 21. 9. od 20:00 premiérové a exkluzivní uvedení komponovaného večera připraveného pro jubilejní OLD´S COOL 2017 módní novinářkou a stylistkou Veronikou Ruppert, která se pro performance inspirovala tématem sdílené módy mezi generacemi a poukazuje na společně strávený čas vnuků a vnuček, dědečků a babiček, na módní vzory a kolektivní paměť. Součástí večera bude jedinečný koncert, na kterém se představí Jana Kratochvílová, Never Sol a Sbor Elpida.

„Sbor Elpida má za sebou od svého založení v roce 2011 již ke stovce vystoupení. Zpívaly jsme s Pavlem Bobkem, Jiřím Suchým, Janem Burianem a mnoha dalšími. Letos v rámci 5. narozenin OLD´S COOL se jedná o jeden z našich největších koncertů, na kterém se představíme společně s Janou Kratochvílovou a Never Sol,“ uvádí sbormistryně a operní pěvkyně Zuzana Seibertová.

MEZIGENERAČNÍ DEBATY s Českým rozhlasem
Téma překážek bude provázet letošní ročník přehlídky i v dalších částech programu, nejvíce v rámci mezigeneračních debat pořádané ve spolupráci s Českým rozhlasem, které se konají ve všech pěti městech a moderovat je bude Barbora Šichanová, populární hlasatelka z RadiaWave. Inspirací pro názvy debat byly filmové tituly, proto se bude debatovat o Smrti v Praze, Nevěře v Brně, Strachu v Hradci a Samotě v Olomouci. Debata v Praze 19. 9. v Knihovně Václava Havla je věnovaná smrti. Mezi diskutujícími bude publicista Radkin Honzák, držitel Magnesie Litery 2016 a autor Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda, bývalá předsedkyně Akademie věd ČRHelena Illnerová a Kateřina Bohatá – vedoucí krizové Linky seniorů 800 200 007).

„Jednotlivá témata debat jsou společná všem generacím, každá se na ně ale dívá z jiného úhlu či perspektivy. Proto v rámci večerů chceme tyto rozdílné pohledy akcentovat, ale přitom hledat postoj, na kterém se všichni shodneme. Samozřejmě také chceme, aby se o tématech jako je smrt, strach či samota začalo více mluvit v médiích a zprostředkovaně tak pomáhat k jejich detabuizaci,” říká ředitel Elpidy Jiří Hrabě.

OLD´S COOL 2017 v regionech i na Slovensku
Festival, který začal v Praze, se postupně rozrostl do celorepublikového formátu a letos své páté narozeniny oslaví v pěti městech: v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Brně a Bratislavě.

Kompletní program přehlídky OLD´S COOL 2017 najdete na www.elpida.cz.

Zdroj: Marcela Staková, foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: