Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Babičky pomalovaly podchod sprejem

Publikováno: 17.10.17
Počet zobrazení: 1201
Autor článku: Věra Breiová
Vidět babičky se sprejem v ruce, jak malují stěny podchodu – to se nestává tak často. Ve čtvrtek 5. října to ale bylo v Olomouci možné.

Klientky SeniorCentra SeneCura (dříve Anavita) v Olomouci se totiž zúčastnily akce Malujeme podchody (spadá pod projekt Daruj chvilku). Nebyly v tom naštěstí samy – s radostí jim pomáhali studenti Gymnázia Čajkovského.

„Pro nás i naše klientky to byl zpočátku krok do neznáma, ale zároveň velká a lákavá výzva,“ říká aktivizační pracovnice olomouckého SeniorCentra Lenka Bazgerová. Město Olomouc pro tento projekt poskytlo místo – podchod na Foerstrově ulici, jehož stěny mají možnost malovat či zdobit občané všech věkových kategorií. „Myšlenka společného projektu nás nadchla. Prvotní obavy brzy opadly, a tak jsme oslovili i naše klientky a ty pozvání přijali. Propojení generací je krásný nápad a naše seniorky měly chuť zkusit něco, co ještě nikdy nedělaly,“ vypráví s úsměvem aktivizační Lenka Bazgerová, která tři klientky SeniorCentra doprovázela.

Sraz „umělců“ byl přímo v podchodu, kde už čekali studenti Gymnázia Čajkovského. Společně s babičkami se pustili do práce. „Poprvé v životě držím v ruce takovýto sprej a maluju s ním na zeď,“ smála se paní Brychtová, kterou nezastavil ani vysoký věk, ani bolavá kolena a s chutí se pustila do sprejování. Elán seniorek byl studentům sympatický, a tak pomáhali babičkám ze všech sil. S jejich pomocí se dostala i paní Brychtová na nízké lešení. „Tak jdeme na to! Nějaká hudba pro inspiraci by nebyla, mládeži?“ obrátila se na studenty paní Knapová. Když se dozvěděli, že její oblíbenou skupinou je AC⭍ DC, s radostí jí pustili z mobilního telefonu pár skladeb.

Celý projekt vedl Mike Stuart Esson ze Skotska. Na Gymnáziu Čajkovského vyučuje angličtinu, ale vystudoval obor sochařství a zabývá se také různými technikami malby. S nadšením podpořil každý návrh, který od zúčastněných zazněl. „Byl bych moc rád, kdyby vaši klienti vnesli do této společné akce své mnohaleté zkušenosti, pocity a vzpomínky,“ řekl Esson.

Mezigenerační setkání spjaté se společnou tvorbou všechny obohatilo. Babičky se spreji a mladí lidé, kteří jim s nadšením pomáhali zdolat lešení, si i přes velký věkový rozdíl velmi rozuměli. Potvrdilo se, že starší generace dokáže naslouchat mladým, pro studenty byl zase velkou inspirací životní elán seniorek. Na rozloučenou věnovaly klientky SeniorCentra studentům domácí voňavou bábovku. Rozloučili se s příslibem dalšího setkání.

Autor: Věra Breiová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: