Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

POZOR!!!! na sociální pracovnici jménem...

Zdraví zobrazit diskusi

Dobrý den,prosím o přeložení...

Jak vybrat správné chodítko?

Publikováno: 13.10.17
Počet zobrazení: 1795
  Autor článku: Nikol Fialová
Vybrat správnou kompenzační pomůcku při snížené stabilitě a hybnosti dolních končetin není jednoduché. Na trhu existuje spousta různých druhů chodítek – statická, pohyblivá nebo pojízdná, pevná nebo skládací, vybavená brzdami, sedátkem nebo nákupní taškou.

Vybrat takové chodítko, které bude vyhovovat přesně vašim požadavkům, vám pomůže zodpovězení následujících otázek:

  1. Kdo bude chodítko používat?

Chodítka jsou určena nejen pro seniory k usnadnění pohybu, ale také pro zdravotně postižené nebo pro osoby zotavující se po úrazu. Podle kondice uživatele je pak třeba zvolit chodítko s madly nebo s podpažními opěrkami, které pomáhají odlehčovat namáhání horních končetin.

S vhodným typem chodítka dle míry snížení hybnosti poradí rehabilitační lékař, ortoped nebo neurolog. Ti vám také, až budete mít konkrétní chodítko vybrané, mohou kompenzační pomůcku rovnou předepsat. Chodítka podléhají schválení revizním lékařem. Mnoho chodítek je plně nebo částečně hrazeno pojišťovnou.

  1. Je chodítko určeno převážně do interiéru?

Typ chodítka se vybírá nejen podle charakteru a míry omezení schopnosti chůze, ale i podle místa, kde bude využíváno. Klasické čtyřbodové chodítko bez koleček je lehké a je vhodné především do interiéru, kde není nutné překonávat větší vzdálenosti. Před každým krokem je totiž potřeba celé chodítko nadzvednout a posunout dopředu. Pro snadnější pohyb je možné takovéto chodítko vybavit předními kolečky, které lze posunovat v rozsahu jednoho kroku. Dalším typem čtyřbodového chodítka je chodítko kloubové, které umožňuje díky kloubům jít zároveň s uživatelem, tedy postupuje současně, krok za krokem.

 Tento typ chodítek je dostupný s pevným nebo skládacím rámem. Skládací rám je praktický zejména pro snadnější převoz v osobním autě nebo pro menší interiéry, kde by při odložení zabíral místo apod.

Konstrukčně je pevné chodítko lehčí, ale pro použití venku je prakticky nevhodné. Chůze na velké vzdálenosti by byla příliš namáhavá a v členitém terénu i nebezpečná.

  1. Je chodítko určeno do exteriéru?

Pokud se senior nebo obecně člověk se sníženou stabilitou cítí při chůzi doma jistě, ale na delších procházkách, ve venkovním nebo neznámém prostředí má obtíže, je vhodnější zvolit čtyřkolové chodítko s kolečky – tzv. rollator.

Tzv. rolátory mají čtyři kola a uživatel je před sebou při chůzi rovnoměrně tlačí. Jsou vybaveny brzdami, praktickým nákupním košíkem a sedátkem, které umožňuje si kdykoliv během delších procházek na chvilku odpočinout. Tento typ chodítka má nosnost až 130 kg.

Rolátor je samozřejmě možné využívat i v interiéru, je však nutné mít dostatečný prostor. Součástí některých typů je i odnímatelný podnos, na kterém je možné převážet drobné věci – např. z kuchyně ke stolu apod.

Vhodně vybrané chodítko nebo rolátor nabízí osobám s omezenou schopností chůze možnost opět se bezpečně pohybovat na menší i větší vzdálenosti a věnovat se nejrůznějším aktivitám.

Autor: Nikol Fialová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: