Poslední diskuse


Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Když světlo projde špínou, zůstane čisté

Publikováno: 9.10.17
Počet zobrazení: 424
Autor článku: Irena Fuchsová
1990 – září.

Útoky proti mně pokračovaly, nejenom na stránkách „Medovníku“. Stárnoucí soudružky si přede mnou odplivovaly na ulici. Chodily mi anonymní dopisy. Občas někdo zatelefonoval na naši pevnou linku. Když to vzaly děti, mlčel. Když jsem to vzala já, ozvalo se, ty svině.
Aspoň že děti nechali na pokoji.
V té době si také v Medovníku postěžovala moje jmenovkyně, jistá Irena Fuchsová z městečka ve středních Čechách. Prý si ji lidé spojují se mnou. A že jí to hodně vadí. Že nemá se mnou, bývalou komunistkou, naštěstí nic společného, ale že jí je hodně nepříjemné, když si ji lidé spojují se mnou, a proto vydává v Medovníku toto prohlášení.
Bylo mi to také hodně nepříjemné. Všechny útoky, nejenom v Medovníku, pro mě byly hodně nepříjemné. Kdyby se jednalo jenom o mě, snesla bych to s úsměvem. Ale trpěla moje maminka, pan Fuchs, moje děti a vadilo to i ostatním příbuzným.
„Proč pořád píšou jenom o tobě? Jako by nebyli jiní komunisti! Pořád jenom Fuchsová, Fuchsová,“ řekla mi jednou naštvaně teta Eva Jirsová, a já pokrčila rameny. V Medovníku je Fuchsová med pro mravence, pomyslela jsem si, ale nahlas jsem to neřekla.
Nelíbilo se to ani panu Fuchsovi, hrubě se mu to nelíbilo a po každém takovém „medovém“ vyjádření proti Ireně Fuchsové, bývalé komunistce, bylo doma víc než dusno. A nepomohlo, když jsem Medovník, po zjištění, že tam o mně zase píšou, doma zapřela. Kamarádi i sousedé mu každé kopnutí do mě, zčerstva a s radostí hlásili.
„Zase píšou v Medovníku o Ireně…“
Takže vám všem dodatečně děkuju za mnoho dusných chvil, které jste mi připravili. A věřte, že moje duše vám je nikdy neodpustí, i když se s vámi už dávno vypořádala. Moje tělo vám odpustilo, i když se s vámi samo nevypořádalo. Na jaře 1992 muselo jít na operaci, aby se zbavilo nádoru, na kterém máte svůj podíl.
Příběh mé jmenovkyně, která cítila potřebu se očistit a nenechat na sobě ani špetku podezření, že by snad, proboha, mohla mít něco společného „s tou bývalou komunistkou Fuchsovou z Kolína“, má pokračování.
13. března 2013, mi přišel z mých webových stránek tento e-mail:
Od: „Web-dotaz“ www@kdyz.cz
Komu: irena.fuchsova@kdyz.cz
Datum: 13.03.2013 09:56
Předmět: Dotaz z www.kdyz.cz
Dobrý den, milá jmenovkyně, zaslouženě populární. Často, když řeknu
svoje jméno, musím vysvětlovat, že autogram sice dám, ale asi to nebude to pravé, co žadatel očekává. Tak vás moc prosím, pokud budete mít trochu času a nálady, napište své jmenovkyni aspoň malinko, co nejlépe udělat, pokud by taky chtěla aspoň malilinko psát nebo spíše své pokusy někam – kam? – nabídnout, nebo za jakých okolností se na to vykašlat. Děkuji, děkuji. A narodila jsem se ještě ke všemu v Kolíně. Moc zdravím a děkuji a přeji vše dobré. Irena Fuchsová.

Zrovna jsem pracovala na téhle kapitole, tak jsem na milou jmenovkyni vypálila odpověď, jestli to nebyla náhodou ona, kdo se ohradil v roce 1990 proti tomu, že ji lidé spojují se mnou.

Dodnes mi neodpověděla.

Autorka: Irena Fuchsová

Třicátá kniha Ireny Fuchsové (www.kdyz.cz), KDYŽ SVĚTLO PROJDE ŠPÍNOU, ZŮSTANE ČISTÉ, vyšla v červenci 2013. Je to román o dívce, která v osmnácti letech, v roce 1968, začala pracovat v kolínském divadle. Autorka stěžejní část románu, týkající se let 1968 až 1992, napsala podle svého deníku a text doprovodila fotografiemi ze svého života. Knihy Ireny Fuchsové si můžete za výhodnou cenu objednat na webu nakladatelství http://www.beskydyknihy.cz/ nebo přímo na tel.736 608 678.

http://fuchsova.blog.idnes.cz/

https://www.facebook.com/irena.fuchsova

http://www.palmknihy.cz/catalogsearch/result/?q=Irena+Fuchsov%C3%A1

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: