Poslední diskuse


Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek

Publikováno: 12.10.17
Počet zobrazení: 683
Autor článku: Věra Breiová
Na okraji Telče, obklopen zelení, bude stát nový domov pro seniory – SeniorCentrum společnosti SeneCura.

„Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Telči a okolí bude k dispozici na přelomu let 2018 a 2019,“ řekl Anton Kellner, generální ředitel SeneCura s. r.o. a Senior Holding, která je investorem projektu. Developerem a generálním dodavatelem stavby je společnost RS development.

SeniorCentrum v Telči bude mít celkovou kapacitu 122 lůžek, 62 z nich bude určeno pro Domov pro seniory, zbývajících 60 pro Domov se zvláštním režimem, tedy prioritně pro osoby s Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence. Tomu bude SeniorCentrum architektonicky a technicky přizpůsobeno. „Samozřejmostí je bezbariérovost, barevné prvky usnadňující orientaci, co největší přístup světla v kombinaci s vhodným osvětlením. Klienti budou mít k dispozici také dostatek multifunkčních prostor pro širokou škálu terapií a aktivizačních programů,“ vysvětluje architekt Pantelis Larcou. Významnou součástí celého areálu bude terapeutická meditační zahrada, tzv. Memory garden.

Pro projekt bude využit i stávající objekt prvorepublikové školy v původní rozlehlé zahradě se vzrostlou zelení. „Bývalá škola bude rekonstruována, nicméně zachováme její původní podobu. K ní pak dostavíme bezbariérovou novostavbu dispozičně a provozně řešenou tak, aby vyhovovala všem klientům,“ popisuje architekt Larcou. Součástí projektu bude i dům s 22 malometrážními byty pro vitálnější seniory, kteří jsou schopni samostatného bydlení. Ti budou mít velkou výhodu v možnosti využití doplňkových služeb a SOS péče SeniorCentra.

„Vytváříme koncept takových domovů pro seniory, které jsou opravdovým domovem,“ vysvětluje Anton Kellner. To se podle něj projevuje jak v prostorovém řešení, tak v použitých materiálech, ale i ve vybavení včetně detailů. V domově se vytvoří přátelská společenství-domácnosti seniorů na schématu společného obývacího pokoje s jídelními stoly a kuchyňkou, na který budou navazovat jednotlivé „ložnice“ – pokoje klientů. „Každá domácnost má také společnou terasu, která spolu s obývacím pokojem seniory sdružuje, vytváří živoucí prostředí a podporuje jejich aktivitu,“ popisuje Anton Kellner s tím, že ve stejném duchu je již vedeno například SeniorCentrum v Chrudimi či na pražské Klamovce.

V prostorách domova budou také zřízeny „memory koutky“ s historickým nábytkem a dekoracemi, které podporují u seniorů aktivizaci vzpomínek a stimulují mysl. Přízemí bude z velké části uzpůsobeno pro společné činnosti seniorů. Setkávat se mohou ve společenském sále, v hobby místnosti s keramickou pecí či v přednáškové místnosti.

Také budou moci využít kapli, fitness specializované pro seniory a prostor pro rehabilitace a masáže nebo kadeřnictví. „Chceme, aby naše domovy byly živé a aktivní a staly se přirozenou součástí města, proto i tyto naše prostory budou sloužit i ostatním seniorům z Telče a okolí v rámci podpůrného programu 77+ a dalších,“ slibuje architekt Larcou. Lidem z okolí bude přístupná také jídelna v přízemí. Budou se tak moci přesvědčit i o kvalitě jídla, které se bude připravovat ve zdejší kuchyni. Jídelníček v SeniorCentrech sestavuje nutriční specialista a garantuje tak vyvážený a seniorům na míru uzpůsobený přísun vhodných potravin včetně vitamínů.

Významnou součástí domova bude zahrada. Ta stávající je řešena částečně jako arboretum a výuková zahrada. „Část zahrady upravíme na Memory garden – systém uzavřených smyček pro nekonečné procházení. Zahradnické řešení a vybavení pak poskytne seniorům mnoho vjemů pro všechny smysly a podnětů pro aktivitu. Bude zde třeba bylinkový záhon, ovocný sad, ale i vodní prvek, nějaká zvířátka, hmyzí domek či dendrofon,“ vypočítává Pantelis Larcou.

SeniorCentrum v Telči budou moci využít také zájemci o odlehčovací pobytovou službu či o denní stacionář. Tyto služby jsou poskytovány převážně seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost a kteří jsou doposud v péči v jejich přirozeném sociálním prostředí – většinou u rodiny. Pro tyto rodiny jsou velkým přínosem, jejch cílem je umožnit pečujícím osobám nezbytný odpočinek.

Nové SeniorCentrum se stane také významným zaměstnavatelem – jeho provoz bude zajišťovat zhruba 65 zaměstnanců. Ti budou moci využít služeb dětské skupiny, která bude součástí SeniorCentra a bude se starat o děti od 1 do 6 let. „Programy seniorů a dětí se budou často prolínat, protože z našich domovů, kde toto propojení generací již funguje, víme, že to má pozitivní vliv na obě skupiny,“ zdůrazňuje Anton Kellner.

„Počítáme s tím, že mnoho seniorů zde bude se sníženou soběstačností. Proto poskytujeme našim klientům celodenně nejen sociální, ale i zdravotní péči, což je samozřejmě náročné z personálního hlediska. Pro nás je však důležité poskytovat klientům kvalitní služby,“ vysvětluje Anton Kellner. Proto i v novém domově v Telči budou nejen pracovníci pro sociální péči, ale k dispozici bude i lékař a po celých 24 hodin zdravotní sestry. Součástí týmu, který se o seniory bude starat, budou také fyzioterapeuti či aktivizační pracovníci. „Samozřejmě budeme potřebovat i administrativní a technický personál,“ podotýká Anton Kellner.

Autor: Věra Breiová

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

16.10.2017 07:12  Karel

Dobrý den. Spousta superlativ, chybí mi jedno podstatné: Kolik to bude stát? Bude na tento typ bydlení na stará kolena mít i běžný důchodce? Vzhledem k tomu, že vím od svých známých kolik platí oni za svoje ,,běžné,, domovy důchodců, byty s pečovatelskou službou, tak asi ne.Možná se ale pletu.

Zanechte komentář: