Dnes je 12.12.2018, Svátek má Simona, zítra Lucie

Poslední diskuse


Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Základní informace pro řidiče v zimním období

Publikováno: 14.11.17
Počet zobrazení: 540
  Zdroj: Policie ČR
V období od 1. listopadu do 31. března, kdy zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidle kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky.Platí to i v případech, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Dopravní značka zimní výbava platí od 1. listopadu do 31. března, pokud není pod značkou umístěna dodatková tabulka, vyznačující odlišnou dobu platnosti. Konec úseku je označen značkou „zimní výbava – konec“.

Tato dopravní značka přikazuje řidiči motorového vozidla použití zimních pneumatik a to u vozidel do 3,5 tuny na všech kolech a u vozidel nad 3,5 tun pouze na hnaných kolech.

U vozidel do 3,5t (osobní auta, dodávky) musí být pneumatiky na všech kolech a hloubka nejméně 4mm. Výjimka je jen nouzový dojezd s rezervou.

U vozidel nad 3,5t (velká nákladní auta) musí být pneumatiky jen na kolech hnacích náprav a musí mít vzorek nejméně 6mm.

Zimní pneumatiky jsou považovány za pneumatiky, na jejíž bočnici je vyznačeno MS nebo M. S nebo M/S nebo MS (v překladu Mud and Snow – bláto a sníh) či terénní pneumatiky.

Proč právě hloubka nejméně 4 mm, případně 6mm?

Na základě zkušeností a průzkumu bylo zjištěno, že zimní pneumatika s hloubkou dezénu nižší než 4 mm již ztrácí své vlastnosti na sněhové pokrývce, ztrácí tzv. samočistící efekt.

Je potřeba si uvědomit, že dodržováním nejen povinné zimní výbavy, ale předpisů celkově, nechráníme jen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Zdroj: Policie

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: