Dnes je 24.01.2019, Svátek má Milena, zítra Miloš

Poslední diskuse


Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Senioři vynaloží třetinu příjmů na bydlení

Publikováno: 7.02.18
Počet zobrazení: 758
Autor článku: Tomáš Kunc
Pomoci jim může příspěvek od státu.

Bytová situace seniorů je v České republice stále palčivějším problémem. Senioři často žijí v příliš velkých bytech, které jen obtížně financují. Náklady na bydlení samostatně žijících seniorů tvoří dle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu dokonce téměř třetinu jejich čistých příjmů. Menší a levnější byty však nejsou k dispozici. Částečnou úlevou pro nejpotřebnější seniory může být příspěvek na bydlení, který poskytuje stát. Kdo na něj má právo a jak lze o příspěvek žádat, se dozvíte v následujícím článku.

Problémy s příliš vysokými náklady na bydlení mají dle odborníků především senioři, kteří žijí osamoceně. Těch přitom stále přibývá. Dle analýzy Ministerstva pro místní rozvoj za rok přibylo více než 15 tisíc domácností, které tvoří samostatně žijící senioři. Z celkového počtu 1,2 milionu samostatných domácností tak aktuálně téměř polovinu obývají lidé nad 65 let. Potýkat se musejí také s rostoucími náklady, ty se mezi lety 2015–2016 zvedly o 113 korun. Měsíční náklady na bydlení pro samostatně žijící seniory tak činí průměrně 4 259 korun.

Měsíční náklady na bydlení českých seniorů jsou sice o zhruba 1 300 korun nižší než náklady průměrné české domácnosti, problémem osamoceně žijících seniorů jsou však jejich mnohem nižší příjmy. Dle údajů Českého statistického úřadu totiž náklady na bydlení u samostatně žijících seniorů tvoří 31 % z čistých peněžních příjmů domácnosti. U průměrné domácnosti tytéž náklady spolknou pouze 17 % z celkových příjmů. „V reálných situacích dokonce mohou senioři vynaložit na bydlení ještě větší podíl z příjmů. Na průměrný důchod, jenž aktuálně činí 12 298 korun, totiž zdaleka nedosáhnou všichni senioři. Důchodce, který měl průměrnou měsíční mzdu 13 tisíc korun, si po 34 letech pojištění například přijde na zhruba 9 tisíc, po zaplacení nákladů na bydlení mu tak často nezbude na věci denní potřeby, natož na nenadálé investice,“ rozvádí problém Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe, jež nabízí asistenční služby lidem nad 50 let. Napjatost rozpočtu tak dle něj může u seniorů přispět nejen k finančním problémům a zadluženosti, ale také k jejich izolaci.
Pomoci zvládnout náklady na bydlení může některým seniorům stát, který prostřednictvím příspěvku na bydlení přispívá rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Na příspěvek mají nárok domácnosti, jež prokážou, že 30 % jejich příjmu nestačí na pokrytí nákladů na bydlení a je zároveň nižších než příslušné normativní náklady stanovené státem. Normativní náklady se liší dle typu bydlení a místa bydliště. Stanovené normativní náklady pro domácnost jednotlivce v nájemním bydlení ve městě nad 100 tisíc obyvatel například činí 6 227 korun. V Praze jsou poté podmínky vzhledem k vyšším cenám bydlení odlišné. Normativní náklady pro tutéž domácnost zde jsou stanovené na 7 870 korun. O příspěvek na bydlení poté mohou žádat domácnosti, jimž na pokrytí nákladů na bydlení nestačí 35 % z celkových příjmů.

Nárok na příspěvek na bydlení pak mají osoby žijící nejen v nájemních, ale i družstevních a vlastních bytech. Při posuzování však musejí počítat s tím, že testování příjmů podléhají všichni členové domácnosti, kteří jsou v bytě hlášeni k trvalému pobytu. Do rozhodného příjmu se započítávají příjmy všech členů za poslední tři měsíce, za příjem je přitom považován i přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek. „Údaje o příjmech domácnosti vyplní žadatel o příspěvek na bydlení do Dokladu o výši čtvrtletního příjmu. Senioři, kteří pobírají pouze starobní důchod a žádným způsobem si nepřivydělávají, nemusejí do formuláře vypisovat konkrétní částky, příslušné úřady si informace dohledají,“ dodává advokát Jan Mandát.

Žadatel musí kromě doložení příjmů dodat také doklad o výši nákladů na bydlení. Zde je třeba uvést veškeré náklady spojené s bydlením včetně podrobné dokumentace. Nutné je mít též originál nájemní smlouvy, průkaz totožnosti a oficiální žádost o příspěvek na bydlení se základními údaji o všech členech domácnosti. Příspěvek na bydlení lze vyřídit na kontaktním místě úřadu práce dle místa trvalého bydliště. Úřad má poté 30 dní na rozhodnutí o oprávněnosti žádosti. Doklady o výši nákladů na bydlení a čtvrtletních příjmech je ovšem nutné každý kvartál aktualizovat.

Autor: Tomáš Kunc, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 7 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

10.02.2018 19:05  Marie Řeháková

Paní šéfredaktorko, nechci se vás nijak dotknout, ale když jsem psala svůj první komentář k tomuto článku, tak u kolonky „vaše komentáře“, bylo napsáno, že na schválení čekají 2 komentáře. A před mým prvním příspěvkem je POUZE 1 komentář. Tudíž 1 někam zmizel! O nic nejde a ani nechci nijak rýpat, jen mám ráda pořádek. Na vaše stránky chodím nahlížet již hodně let, možná už celých 10, co mám PC. Někdy jsem z vašich stránek i čerpala rady a vědomosti. Pokud chodí senioři do práce, tak určitě nemají moc času k psaní příspěvků na stránky pro seniory. Já už jsem 9 let v důchodu a s časem také zápasím, a to do práce nechodím. Mějte hezký den a ať se vám práce daří.

10.02.2018 18:26  Šéfredaktorka

Všechny komentáře jsou schválené a žádné na schválení nečekají. Ano, stránky spravují výhradně senioři 55+, jelikož se důchodový věk posunuje, tak chodí do zaměstnání a ke stránkám se dostanou až večer. V každém případě je důležité, že stránky žijí a senioři je navštěvují a nějaké komentáře píší. Je fajn, že umí používat internet a něco si na něm vyhledat.

09.02.2018 20:31  Marie Řeháková

Uf! Teď teda zírám! Sotva jsem odklikla „odeslat“, komentář je na ploše!

09.02.2018 20:29  Marie Řeháková

Děkuji za odpověď paní šéfredaktorko. Vy jste seniorka, že tu píšete o tom, že senioři jsou pomalejší? A navíc mi tu chybí ten druhý příspěvek, který měl být ke schválení. Časově před mým komentářem byly 2 komentáře a nyní tu je přede mnou pouze jeden!!! Ten zbývající cenzurou neprošel???? Byl tak závadný????

09.02.2018 16:43  Šéfredaktorka

Děkujeme za kritiku, senioři holt bývají pomalejší :-)

09.02.2018 15:39  Marie Řeháková

Dobrý den. Dnes brzy ráno jsem nahlídla na tento článek a u kolonky „vaše komentáře“, bylo oznámení že „dva komentáře čekají na schválení“! Chtěla jsem si tyto příspěvky přečíst a tak jsem nahlédla na článek před chvílí, to je právě teď, a hodiny mi ukazují 15 hodin a 38 minut! A komentáře ještě tu nejsou a tudíž ještě nebyly schváleny. To je teda fofr! Vážená redakce, pokud u vás vládne cenzura, pak by měla být rozhodně rychlejší! A myslím si, že cenzuru by si zasloužily určitě jiné stránky a ne ty, které jsou pro důchodce!!!! Nemyslíte???

08.02.2018 19:56  Jaroslav

Toto není řešení, tímto způsobem se za chvíli bude dávat příspěvek na penzi, na oblečení,...Řešení je, aby minimální penze umožnila zaplatit obyčejné bydlení, stravu a oblečení. Stejně tak státní rozpočet by teprve po splnění požadavku na penze, školství, zdravotnictví,..měl řešit kolik nakoupit pandourů po miliardách pro dobrodružné mise.

Zanechte komentář: