Dnes je 25.04.2024, Svátek má Marek, zítra Oto

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Už ani jedno křivé slovo o starých lidech, prosím

Publikováno: 21.02.18
Počet zobrazení: 1123
Autorka: Irena Novotná
Nechtěla jsem zprvu reagovat na výroky některých lidí o starých lidech coby voličích prezidenta Zemana. Tento článek je o tom, jakou cenu starší generace pro nás ve skutečnosti má.

V naší čtvrti žije mnoho starých lidí, kteří jsou však soběstační, takže mohou bydlet ve svých bytech a těšit se z toho, že jsou jako manželé spolu, ale někteří jsou i osamělí. Snaží se, aby nebyli dětem, které často bydlí v sídlištích nebo mimo Brno, na obtíž. Mám je ráda, protože za ty roky, co bydlíme s nimi v této čtvrti, jsem si na ně zvykla. Kolikrát mi poradili a kolikrát mi bylo milé, ve dnech úzkosti, že jsem si měla s kým promluvit. A jak čas běží, i oni potřebují vlídné slovo, sedět na kus řeči a občas si i poplakat za těmi, kteří je opustili.

Říkám si, že můj vztah ke starým lidem je odvozen od vztahu k mým prarodičům a někdy si hodně vyčítám, že jsem je tehdy nechápala a nebyla jsem s nimi ve své dospělosti častěji, ale žili dost daleko, a tak jsme si více dopisovali a telefonovali. Ale v dětství jsem hodně silně prožívala domácnosti mých prarodičů. Měli spoustu zajímavých věcí, starobylé zařízení a domem se linula vůně pečení a květin, které babičky pěstovaly na zahrádkách. A to se prostě nezapomíná, zvláště v těch těžších životních zkouškách, kterými každý člověk tím, jak dospívá, prochází. Samozřejmě, že jsem žila s rodiči, ale těm se některé věci těžko říkaly. Každý malér v nich vzbuzoval strach, co se to stalo, a aby to lidé nevěděli, aby nebyly klepy a aby to neuškodilo v budoucnosti. Naše babičky a dědečkové byli jiní. Prožili si své, za protektorátu, po válce, po celou dobu prožívali strach, úzkost a nejistotu a v tom naši rodiče pochopitelně vyrůstali a převzali tyto vztahy ke svým postojům k nám, dětem.

Moje babičky ovládaly všechno, co bylo třeba k udržení domácností, a vynikaly šetrností.

A tak si často vzpomínám, jak do kuchyně, kde se pořád něco vařilo, okny vanula vůně jabloňových květů, krásných sametových fial, které byly nasázeny kolem domu, vznosných bílých lilijí a jak zářily žluté a bílé narcisy, voněly jahody. Na to se nezapomíná. Ano, v dobách úzkostí je dobré zavřít oči a přivolat si tu atmosféru, která dávno vyvanula v čase, ale ne ve vzpomínkách.

Když už mí prarodiče nebyli mezi živými, zdávalo se mi o nich. Viděla jsem se ve snu šťastné, usmívali se, takže jsem uvěřila, že se lidé ze světa jen tak neztrácejí, že jsou blízko nás, zbaveni svých bolestí a starostí a to mi udělalo radost.

Měla jsem sen, který vypadal jak skutečnost. Ten sen se mi zdál těsně před magisterskými zkouškami, které mi dělaly velké starosti.

Ocitla jsem se najednou v babiččině kuchyni. Měla na sobě zástěru a asi zrovna bylo ráno, protože jsem cítila vůni kávy a koláčků, které vždycky pekla pro mne. Zvenčí jsem slyšela známé zvuky, cítila vůni jabloňových květů a babička mne hladila po vlasech. Pak mi řekla, děvenko, běž si ještě lehnout a odemkla pokoj, v kterém bylo všechno, jak jsem si to pamatovala, i s obrazem madony nad postelemi. Slíbila mi, že mne v sedm hodin vzbudí. Najednou jsem cítila, jak mně někdo bere za rameno, a slyšela jsem babiččin hlas: vstávej, už je sedm hodin. Probudila jsem se ve své posteli a viděla jsem jen bílý stín, jak prošel dveřmi pokoje do předsíně.

Oblékla jsem se, uvařila si kávu a spěchala na fakultu. Byl to den rozhodující zkoušky. Skládala jsem ji jak ve snu. Dopadla výborně a já jsem jen čekala na výsledek, na podání ruky a rozloučení s našimi učiteli. Vyběhla jsem do parku a z očí mi tekly slzy. Sice jsem nevěděla, kde babička zrovna je, ale děkovala jsem jí, že při mne stála i nyní, jako vždycky v mém životě.

Generace našich prarodičů má pro nás velký význam. I přes to, že milujeme naše rodiče, kteří vedle nás stárnou, na své prarodiče nezapomínáme a je to otázka rodinné lásky, nenahraditelných chvil a vztahů a také životní zkušenost.

Dnes jsem také babička dvou milovaných vnoučat, jsou ještě maličké, a tak se naše vztahy pomalu vyvíjí. Není dne, kdybych na ně nemyslela, kdybych je neobdarovala láskou a drobnými dárky, z kterých nemají ještě rozum a věřím, že přijde čas, kdy jim budu stát po boku a naslouchat jim, držet je za ruku, když budou životem klopýtat a hladit je, když budou z něčeho nešťastní a povzbuzovat je. Určitě si na mne uchovají vzpomínku, ať je co nejlepší.

Láska mezi generacemi je velké mystérium. A proto, z důvodů výše uvedených, prosím, abychom udrželi úctu ke stáří, které je nezvratitelným životním procesem a každý k němu dospěje. Už ani jedno křivé slovo o starých lidech, prosím, neumenšujte význam příkladu stáří ve věku, když jste k němu nedospěli. Protože to je pro nás škola, zkušenost, služba, láska, která by měla hořet jako pochodeň v temnotách, která nás občas obklopuje.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

01.03.2018 12:35  Jaroslav

Přesto, že se snažím do svého hodnocení stavu přístupu mladé generace ke starým lidem promítnout okolnost, že vždy se tak nějak říkaly výtky na mladé, tak jsem se utvrdil v názoru, že situace se horší. Chtěl bych zde upozornit na nový fenomén.Ve vývoji společnosti přírodní skutečností, že lidé mají děti, tak již proto promítají tuto skutečnost do jednání, rozhodování o budoucnosti,..Ale nyní ? Klíčové osoby ( Merkerová, Makron, Mayová, Rakouský PV, šéfv EU,..nemají děti. Zajímá to někoho?

26.02.2018 17:23  Věra Svobodová

Krásný a hlavně pravdivý článek. Bohužel, mnozí dnes velmi rychle zapomínají na starší generaci. A co hůř, odsuzují jejich ,,zastaralé,, myšlení, názory, chování. Div, že vlastně ta naše nová, moderní generace přežila jejich láskyplné starání a výchovu.

Zanechte komentář: