Dnes je 22.03.2019, Svátek má Leona, zítra Ivona

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Světový den ledvin

Publikováno: 6.03.18
Počet zobrazení: 620
  Zdroj: Fakultní nemocnice Brno
Světový den ledvin se slaví každoročně druhý čtvrtek v měsíci březnu, letos toto datum připadá na Mezinárodní den žen, což je příležitost, jak poukázat na důležitost zdraví žen s důrazem na zdraví ledvin.

Tématem letošního ročníku je chronické onemocnění ledvin u žen. Cílem celosvětové akce je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby.

Ke Světovému dni ledvin se připojí i Fakultní nemocnice Brno a ve čtvrtek 8. března 2018 

od 7 do 14 hod. provede nefrologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky v 6. patře výškové budovy zájemcům bezplatné vyšetření moči, hladiny cukru v krvi a změří krevní tlak. V případě zájmu je možná konzultace výsledků s lékařem. Při pozitivním nálezu budou mít zájemci možnost objednání ke kompletnímu nefrologickému vyšetření. V 10 hod. a 12 hod. v 15. patře mohou zájemci zhlédnout ukázku peritoneální (břišní) dialýzy.

Chronické onemocnění ledvin (CKD) je „tichý zabiják“, v časném stadiu často totiž nemívá žádné příznaky a nezpůsobuje potíže. Nemocný může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. Proto včasná diagnostika bývá někdy problematická. U rizikových pacientů by měla být pravidelně kontrolována moč na přítomnost bílkovin či krve a měřena koncentrace kreatininu v krvi. 

K příznakům chronického onemocnění ledvin v pokročilém stadiu patří: otoky kotníků, únava, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu.

Nejčastějšími příčinami chronického onemocnění ledvin jsou diabetes a hypertenze. Celosvětově je postiženo chronickým onemocněním ledvin 10 % populace, tudíž každý desátý člověk. Onemocněním ledvin mohou být postiženi lidé jakéhokoliv stáří, riziko se ale zvyšuje s věkem. Rizikové faktory chronického onemocnění ledvin jsou: diabetes, hypertenze, obezita, onemocnění ledvin v rodině, kouření, věk nad 50 let.

8 zlatých pravidel ke snížení rizika chronického onemocnění ledvin:

1. buďte aktivní a udržujte se v dobré kondici
2. nechte si pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi
3. kontrolujte si krevní tlak
4. jezte zdravě, snižte příjem soli a mějte svoji hmotnost pod kontrolou
5. udržujte dostatečný příjem tekutin
6. nekuřte
7. neužívejte pravidelně léky bez konzultace s lékařem
8. nechte si pravidelně zkontrolovat funkci ledvin, jestliže máte jeden nebo více rizikových faktorů

Tématem letošní kampaně je chronické onemocnění ledvin u žen

Chronické onemocnění ledvin na celém světě postihuje 195 miliónů žen. Každoročně na chronické onemocnění ledvin umírá 600 000 žen, je osmou nejčastější příčinou úmrtí žen. Některá onemocnění ledvin se typicky týkají žen: např. lupusová nefritida, infekční záněty ledvin. CKD je rizikový faktor komplikací v průběhu těhotenství a je považováno za rizikový faktor snížení plodnosti.

Naopak, komplikace související s těhotenstvím zvyšují riziko onemocnění ledvin: preeklampsie, syndrom, při kterém onemocnění placenty ovlivňuje ledviny, projevující se vysokým tlakem a únikem bílkoviny do moči, je jednou ze tří nejčastějších příčin úmrtí matek.

U příležitosti 13. Světového dne ledvin bude propagována dostupnost a rovnoprávný přístup ke zdravotní výchově a vzdělávání, ke zdravotní péči a prevenci onemocnění ledvin pro všechny ženy a dívky na celém světě.

Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: