Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Fuchsoviny II.

Publikováno: 9.04.18
Počet zobrazení: 484
Autor článku: Irena Fuchsová
Vlekaři, půjč nám na důchody!

„…Představenstvo Svazu provozovatelů lanovek a vleků dnes bude jednat o tom, jakým způsobem upozornit stát, že jim letošní zimní sezóna způsobuje obří ztráty…“

To jsem si přečetla v novinách 16. ledna 2007. Nejsem meteorolog, právník ani politik. Nemám lanovku ani vlek. A přesto mě tahle zpráva naštvala.
Psala jsem kdysi v jednom fejetonu, že když potkám podobnou zprávu, vysvětlím si ji po svém tak, že danou situaci převedu na rodinu. Je to jednoduché, objektivní a dokonce bych řekla, že i moudré. Posuďte sami.

Byla, nebyla, jedna Velká Rodina (dále VR), která kromě jiných pracovních aktivit měla také lanovky a vleky. Když byla zima dobrá, dala VR část zisku z této činnosti stranou, na zimy horší, a část zisku investovala, podle hesla „Zákazník, náš pán“.

Jedna část VR se ale před časem rozhodla, že se o jednu lanovku a jeden vlek bude starat sama. VR se tedy sešla, probrala všechna pro a proti a nakonec souhlasila.
Dobře. O lanovku a vlek se pro příště bude starat Malá Rodina (dále MR). Zisky budou pouze její a se ztrátami se musí vyrovnat sama.

Všichni byli spokojení, protože ve VR, kde vládne spravedlnost, by ani nespokojení být nemohli.
Loňská zima byla k MR velmi štědrá. Dokonce tak štědrá, že si její štědrost v tisku i v televizi členové MR pochvalovali. Letos je to bohužel jiné. Už koncem loňského roku si MR stěžovala a nikdo se jí nedivil. Sníh nebyl a není. Hoteliéři sice byli docela spokojení, prý lidé až na výjimky objednávky pobytů neruší, ale co je to platné, na sjezdovku bez sněhu vám nikdo s lyžemi nepůjde…

Ale vraťme se k naší MR, která se sama stará o svůj vlek a o svoji lanovku. Když loni vydělala, ani ji nenapadlo, aby v něčem pomohla VR. Ve VR se totiž vždycky najde něco nebo někdo, kdo pomoc potřebuje, to přece všichni víme. Ale MR to neudělala. Proč by to dělala? VR ji přece o nic nepožádala.
Ano, VR opravdu MR o nic nepožádala, protože jí to přišlo blbé – jednou jsme se rozhodli, že zisky budou MR a teď bychom od ní něco chtěli? Ne, to by nebylo fér. I když MR hodně vydělala, nebudeme si jí o nic říkat, pomůžeme si sami, řekla si VR a také to tak udělala.

MR ale přemýšlela jinak. Když po loňské štědré zimě přišlo jaro a překulilo se léto, podzim a zima, a po sněhu ani památky, rozhodla se MR, která loni sice vydělala, ale přesto jí nezbyla žádná rezerva, že požádá o pomoc VR.

Jak to asi dopadne? Myslím, že to víte. VR, která je ke všem svým členům stejně spravedlivá, řekne, ne, nepomůžeme ti. Všichni jsme přece souhlasili s tím, že zisky budou jenom vaše a se ztrátami se vyrovnáte. Pomozte si sami…

Autorka: Irena Fuchsová

Třicátá kniha Ireny Fuchsové (www.kdyz.cz), KDYŽ SVĚTLO PROJDE ŠPÍNOU, ZŮSTANE ČISTÉ, vyšla v červenci 2013. Je to román o dívce, která v osmnácti letech, v roce 1968, začala pracovat v kolínském divadle. Autorka stěžejní část románu, týkající se let 1968 až 1992, napsala podle svého deníku a text doprovodila fotografiemi ze svého života. Knihy Ireny Fuchsové si můžete za výhodnou cenu objednat na webu nakladatelství http://www.beskydyknihy.cz/ nebo přímo na tel.736 608 678.

http://fuchsova.blog.idnes.cz/

https://www.facebook.com/irena.fuchsova

http://www.palmknihy.cz/catalogsearch/result/?q=Irena+Fuchsov%C3%A1

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: