Dnes je 22.03.2019, Svátek má Leona, zítra Ivona

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Studenti baví seniory

Publikováno: 13.04.18
Počet zobrazení: 610
  Autorka článku: Angelika Raisová
Pochopení vzájemně vzdálených generací nebývá vždy jednoduché. Stále máme pocit, že mladé nic nebaví ani nezajímá. Právě tohle tvrzení si vzalo k srdci několik studentů středních škol i gymnázií a chtějí ukázat, že to není pravda.

Svůj volný čas se rozhodli věnovat zpestření života v domovech pro seniory i mimo ně.
Havířov, Petřvald či Orlová, to jsou města, kam již zavítala skupinka studentů, které spojuje projekt Hravé stáří. Organizují celkem 13 setkání ve vybraných domovech pro seniory, kde se běžně poklidná odpoledne promění v místo soutěží a paměťových her. Organizátor projektu Jakub Neužil ale ví, že hrou lze získat mnohem víc než jen zábavu. „Senioři se vzájemně poznávají a zároveň cvičí paměť, která v tomto věku hodně slábne. I jedinou hrou se dá mnoho zlepšit,“ dodává Jakub. Díky podpoře programu O2 SmartUp mohli pro seniory nakoupit nejrůznější deskové hry, pexesa i speciální knihu „Babička vzpomíná“. Výherce této knihy si bude moci s pomocí organizátorů projektu vyplnit prázdné stránky vlastními vzpomínkami. Myšlenka projektu Hravé stáří nekončí spolu se setkáním, ale pokračuje dál. Veškeré hry i knížky jsou věnovány domovům, aby sloužily i v dalších letech.

Hudbou k harmonizaci
Zkrátka nepřicházejí ani senioři o pár kilometrů jižněji. V Luhačovicích kousek od Zlína se skupina studentek rozhodla zavítat do zdejšího domova pro seniory. U jedné návštěvy ale nezůstalo. V rámci projektu Od srdce k srdci pravidelně zpestřují čas seniorům předčítáním z knih i společnou tvorbou ozdob z ovčího rouna nebo motáním svíček z včelího vosku. Jednoho takového setkání se zúčastnila i muzikoterapeutka Jana Barvířová. Účastníky seznámila s řadou speciálních nástrojů – ústní harfa, fujara, didgeridoo či tibetské mísy a gong. „Všechny nástroje jsou z přírodních materiálů s přirozeným laděním. Dokáží působit na všechny složky lidské osobnosti a hrou na ně dochází k harmonizaci a celkovému uvolnění.“, vysvětluje na setkání Jana.

Hercem v důchodu
Kromě hudby, her a ruční výroby zapojují studenti seniory i do mnohem dramatičtějších aktivit. V Olomouci se díky projektu SENior proměňují senioři v divadelní herce. S grantem od O2 SmartUp se jim podařilo vybudovat komunitu, kde pod vedením profesionální režisérky Silvie Vollmanové trénují senioři své herecké schopnosti. Na červen již chystají inscenaci Malého prince, která proběhne v prostorách olomouckého Divadla na cucky. I když je projekt kapacitně už od počátku zcela naplněn, zájemci nemusejí zoufat, protože se pro ně otevírají ještě další dva kurzy pod vedením odborných lektorů z různých tvůrčích oblastí. „Díky práci v kurzu mohou účastníci objevovat nové roviny vnímání světa i sebe sama. Jedná se o unikátní projekt, který naplňuje volný čas seniorů a zabraňuje jejich stagnaci,“, dodává Alžběta, jedna z organizátorek. Projekt SENior nezůstává ale jen u toho. Jejich největším cílem je založit první divadelní soubor pro seniory v České republice.
Proč by se ale mladí měli zabývat generací, která je jim nejvzdálenější ze všech? Vyvrácením mýtů a předsudků spojených se seniory i mladou generací lze dosáhnout mnohem lepší komunikace a vzájemného pochopení. Senioři se díky originálním nápadům stávají aktivní součástí zajímavých projektů a obohacují nejen sebe, ale i své okolí.

Aktivity všech projektů lze sledovat na webových stránkách O2 SmartUp. Jedná se o vzdělávací a grantový program Nadace O2, který podporuje nápady mladých lidí ve věku od 15 do 29 let. Pro zajímavé nápady mohou mladí lidé získat v programu nejen finanční podporu, ale především potřebné zkušenosti, kontakty a pomocné vedení.

Autor: Angelika Raisová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: