Poslední diskuse


Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Fuchsoviny II.

Publikováno: 4.06.18
Počet zobrazení: 305
  Autor článku: Irena Fuchsová
Velikonoční vzpomínka.
 

Po velikonocích je už dávno, ale já teprve teď objevila poznámky, které jsem si udělala pár dnů po nich.
„Koupila jsem si triko,“ zavolala mi dcera, když před Velikonocemi jela z Prahy.
„To je dobře. Na Velikonoce máš mít něco nového.“ O tomhle zvyku nevěděla. „Moje babička to říkala. A na Velikonoce na nás pokaždé rvala nové bílé podkolenky,“ zavzpomínala jsem a přemýšlela, co nového si vezmu na sebe já.
Odpoledne jsem šla do zálabské zeleniny, naproti EKO VODĚ. Byl tam jen jeden zamlklý pán, který stál nad cibulí a evidentně byl myšlenkami někde jinde, tak jsem se začala bavit s Ivanou, která tady prodává.
„Musím koupit nějakou čokoládu, pan Fuchs mě zase bude v pondělí mrskat…“ Rozesmála se a já si vzpomněla na něco, co jsem kdysi někde slyšela.
„Letos je přestupný rok! A když je přestupný rok, tak je to naopak! Ženské mrskají chlapy!“ Zamlklý muž se na mě otočil a začal se smát. Smál se opravdu od srdce a přitom kroutil hlavou, co za blbost jsem to řekla. Bylo mi to jedno, protože vidět ho, jak se směje, když se ještě před chvílí tvářil, jako když mu ukradli nové auto, bylo osvěžující a rozesmálo nás to obě, mě i Ivanu…
Loni neměl pan Fuchs pomlázku, protože mu ji rok před tím náš Atíček rozkousal, a tak mě a dceru Ritu „vyplácel“ dřevěnou tyčkou, kterou používáme, abychom drát, na kterém visí závěs v okně, zahákli na záchytku u stropu, protože těžký závěs by ten blbý tenký drát prověsil a vypadalo by to strašně…
Takže pan Fuchs před rokem použil tuhle dřevěnou tyčku a Rita, která je velmi zásadová, mu odmítla za takovou „mrskačku“ dát vajíčka a už vůbec ne čokoládu, na kterou se pan Fuchs klepe celý rok. Po dlouhých debatách nakonec nerada ustoupila a nechala se několikrát přetáhnout tyčkou na závěsy, ale letos pana Fuchse přinutila, aby si pomlázku koupil, a protože ho tím zaskočila (opět se totiž, skrblík, chystal, že použije dřevěnou tyčku), koupil tu největší pomlázku, jaká na náměstí byla…
A jak tedy u nás letos pomlázka dopadla?
Jako každý rok jsem si připravila k posteli misku s vajíčky a se sladkostmi. Když se pan Fuchs připlížil ráno do mého pokoje a napřáhl na mě monstrum – pomlázku, vrhl se ke mně na postel náš drsnosrstý Atíček a stala se z něj mě bránící šelma. Výprask byl tedy minimální.
Když přišla dcera, letěl pan Fuchs pro pomlázku do svého pokoje. Za chvíli přišel a tvářil se naštvaně.
„To jsou blbý fóry…“ ucedil, a očima jezdil po bytě. Došlo nám, že si myslí, že jsme mu pomlázku schovaly a upadly jsme smíchy. Pan Fuchs se urazil, udělal nám přednášku o starých zvycích, a nakonec řekl, že jsme úplně blbé, a abychom mu tu schovanou pomlázku koukaly dát…
Tak jsme ji začali hledat všichni tři. Nakonec ji našla Rita, ukázala mu, kam si ji schoval, a utíkala pro vajíčka, ale to už za ní spokojený nálezce pomlázky běžel. Když Atík viděl, že jeho milovaná panička běhá po bytě a ječí a za ní se žene jeho milovaný pán s příšernou dvoumetrovou věcí, využil chvíle páníčkovi nepozornosti, pomlázku mu vyškubl a začal s ní běhat po bytě. A dovedete si představit, jak to vypadá, když jezevčík běhá po bytě s dvoumetrovou pomlázkou ve své roztomilé tlamičce! Spojili jsme síly, Atíčka jsme odchytili, aniž by něco rozbil a pomlázku jsme na další rok zastrčili za skříň.
Večer v televizi ukazovali různé mrskačky a ukázali také vesničku, kde je zvykem, když je přestupný rok, že ženy mrskají muže.
Pane, vy, co jste se tak chechtal v zelenině, doufám, že jste to viděl také!

Autorka: Irena Fuchsová

Třicátá kniha Ireny Fuchsové (www.kdyz.cz), KDYŽ SVĚTLO PROJDE ŠPÍNOU, ZŮSTANE ČISTÉ, vyšla v červenci 2013. Je to román o dívce, která v osmnácti letech, v roce 1968, začala pracovat v kolínském divadle. Autorka stěžejní část románu, týkající se let 1968 až 1992, napsala podle svého deníku a text doprovodila fotografiemi ze svého života. Knihy Ireny Fuchsové si můžete za výhodnou cenu objednat na webu nakladatelství http://www.beskydyknihy.cz/ nebo přímo na tel.736 608 678.

http://fuchsova.blog.idnes.cz/

https://www.facebook.com/irena.fuchsova

http://www.palmknihy.cz/catalogsearch/result/?q=Irena+Fuchsov%C3%A1

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: