Dnes je 20.02.2019, Svátek má Oldřich, zítra Lenka

Poslední diskuse


Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Téma týdne zobrazit diskusi

Hezký den, Chtěla bych Vás poprosit o...

Sezóna infekčních nemocí cestovatelů je v plném proudu

Publikováno: 9.08.18
Počet zobrazení: 272
  Zdroj: Synlab
Podle průběžných dat Informačního systému infekčních nemocí se v ČR za první půlrok 2018 vyskytlo 17 případů horečky dengue, 13 nákaz malárie, 132 onemocnění hepatitidou A a 26 hepatitidou B.

Hlášeno bylo také po jednom případu žluté zimnice a cholery. Češi se těmito chorobami obvykle nakazí při cestování do zahraničí, kdy stále podceňují prevenci. Většině z infekčních chorob se přitom dá předejít vhodným očkováním. I přes případné očkování lékaři po návratu domů doporučují preventivní rozbor krve, mimo jiné kvůli vzácným nemocem a těm, proti kterým se nelze očkovat. Na pozoru by se měli mít zvláště ti, kteří se chystají na dovolenou do exotických destinací v Asii, Africe nebo Střední a Jižní Americe. Situaci by však neměli podceňovat ani lidé, kteří míří do zdánlivě bezpečných míst jižní Evropy. I tam totiž může číhat například tetanus, pneumokokové nákazy, nebo i exotičtější nemoci jako např. některé typy hemorhagických horeček či zánětů mozku.

Pro úvodní konzultaci očkování je vhodné zajít ke svému praktickému lékaři, či přímo do některého z center cestovní medicíny, která se nacházejí ve většině velkých nemocnic. „Při cestách do exotických zemí je dobré se s expertem poradit již zhruba tři měsíce před plánovanou cestou kvůli potřebným odstupům mezi jednotlivými vakcinacemi a nástupu jejich plné účinnosti. I očkování těsně před odjezdem je však lepší než žádné, neboť dopady případné infekce alespoň zmírní,“ uvádí MUDr. Vít Nádvorník z infekční a hepatologické ambulance SYNLAB.

Po návratu z dovolené, zejména z atypických míst a pokud jste před odjezdem zanedbali očkování, je vhodné zajít také na preventivní rozbor krve. „Včasná diagnostika pomůže předejít následkům u těch nejzávažnějších nemocí, které si cestovatelé mohou přivážet domů, a odhalit choroby, proti kterým není možné se dopředu očkovat, jako například horečka dengue, malárie či HIV,“ říká MUDr. Vít Nádvorník.

Celosvětově nejrozšířenějším onemocněním, proti kterému je možné se chránit očkováním, je hepatitida typu A a B. Při podstoupení dvou injekcí proti žloutence A bude očkování účinné minimálně deset let, v současnosti však převažuje názor, že imunita je po tomto očkování celoživotní. Proti žloutence typu B doživotně ochrání série tří vakcín. Očkování se provádí minimálně dva týdny před vycestováním u samostatných vakcín a šest týdnů u kombinovaných vakcín. V některých destinacích je povinná vakcinace proti žluté zimnici, která začíná být účinná již po deseti dnech, nebo očkování proti meningokokové meningitidě, které se aplikuje dva týdny před cestou. Většina dalších očkování vyžaduje několikatýdenní odstupy a začínají fungovat až po více aplikovaných dávkách.

—————————————————————————————————————————

Infekční choroby podle destinací:

Střední a Jižní Amerika

Před vstupem do zemí Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Ta se četně vyskytuje v oblastech kolem rovníku mezi 15. severní a jižní rovnoběžkou. Existují státy, které potvrzení o očkování proti žluté zimnici vyžadují při vstupu na své území. Řada dalších zemí na potvrzení trvá i v případě, že přijíždíte ze země, kde se nemoc vyskytuje.

Žlutá zimnice je přenášena komářím bodnutím. Nákazu provází horečka, bolest hlavy, zvracení a únava. U těžších forem propuká žloutenka jako projev zánětu jater a může dojít i ke krvácení do kůže či zažívacího traktu a k dalším komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Podle dostupných lékařských záznamů více než polovina turistů nakažených touto chorobou umírá.

Očkování proti žluté zimnici je nutné si nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu. Jedna dávka vakcíny vás ochrání celoživotně, přičemž očkování začíná být účinné deset dní po aplikaci.

Afrika

U Afriky záleží na konkrétní oblasti. V zemích rovníkové oblasti je povinné očkování proti žluté zimnici, jedná se přibližně o oblast kolem rovníku mezi 15. severní a jižní rovnoběžkou. Obecně lze však říct, že nejčastějším onemocněním v Africe jsou průjmová onemocnění, mezi která patří i cholera, jež se vyskytuje v oblastech s podprůměrnou hygienou.

„Cholera je infekční průjmové onemocnění, kterým se člověk typicky nakazí z potravin nebo kontaminované vody. Nákaza se projevuje vodnatými průjmy, typicky bez horečky s nutnou velmi rychlou a intenzivní rehydratací,“ říká MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB.

Proti choleře existuje účinné „očkování“ ve formě speciálního nápoje po dvou dávkách, které se podávají s týdenním časovým rozestupem. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně týden před vycestováním. Vakcinace by měla poskytnout ochranu po dobu 2 let – při dlouhodobém pobytu se každých šest měsíců přidává posilovací dávka.

V Africe také může na cestovatele číhat meningokoková meningitida – zejména v oblasti subsaharské a rovníkové Afriky. Při této nemoci dochází k horečkám a k zánětu mozkových blan, jež se projevuje silnými bolestmi hlavy s poruchami vědomí, bolestmi svalů a únavou. Na kůži se také mohou objevit červené skvrnky nebo modřiny. Jedná se o bakteriální onemocnění přenášené mezi lidmi, které zanechává i trvalé následky v podobě ztráty sluchu, obrny či epilepsie, výjimkou není ani úmrtí. Vakcíny aplikované v jediné injekci mají účinnost tři až deset let. Doporučená doba aplikace je dva týdny před vycestováním.

V Africe rovněž připadá v úvahu vakcinace proti břišnímu tyfu, podobně jako v Asii.

Asie

V Asii se kromě hepatitidy, cholery a meningokokové meningitidy můžou cestovatelé setkat i s břišním tyfem. Jedná se o závažné horečnaté bakteriální onemocnění, které hrozí zejména v jihovýchodní Asii a v oblastech s nízkým hygienickým standardem.

„Zdrojem nákazy břišním tyfem je nemocný člověk, tzv. bacilonosič, či jím kontaminovaná voda, potrava a různé další předměty. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, obluzení, setrvalá horečka, nechutenství a nevolnost. Ve druhém týdnu se přidává bolest břicha. K závažným komplikacím může patřit např. krvácení do střeva. Průjem pro toto onemocnění není typický,“ popisuje MUDr. Vít Nádvorník z ambulance SYNLAB. Proti břišnímu tyfu se očkuje jedna dávka a ochrana trvá tři roky. Doporučená doba vakcinace je minimálně dva týdny před vycestováním.

V řadě oblastí při kontaktu s volně pobíhajícími zvířaty hrozí také nákaza vzteklinou. Jedná se o závažné virové onemocnění, jež postihuje centrální nervovou soustavu a zpravidla končí smrtí. Nejčastějším přenašečem jsou psi a volně žijící domácí i divoká zvířata jako lišky, kočky, šakali, kojoti, opice, jezevci, případně některé druhy netopýrů. Virus vztekliny je obsažen ve slinách nakažených zvířat. K nákaze dochází při kontaktu slin s porušenou kůží člověka, typicky kousnutím či poškrábáním.

V současné době neexistuje účinná léčba vztekliny kromě rychlé dodatečné vakcinace po nákaze, která je však velmi často neefektivní. Proto u tohoto onemocnění hraje nezastupitelnou roli preventivní očkování. Aplikace v rámci prevakcinace se doporučuje v horizontu několika týdnů před vycestováním.

Evropa, Austrálie a Severní Amerika

I ve vyspělých zemích s dobrým hygienickým standardem se můžete setkat s nemocemi, které vám mohou pobyt značně znepříjemnit. I pokud jedete „jen“ do jižní Evropy, zkontrolujte si, zda máte v pořádku očkování proti tetanu, jehož přeočkování se provádí po 10 až 15 letech. V očkovacím průkazu si také zkontrolujte platnost očkování na záškrt, spalničky a příušnice. V sezoně před vypuknutím epidemie rovněž zvažte očkování proti chřipce, meningokokovým a pneumokokovým nákazám nebo planým neštovicím. Tyto nemoci se totiž přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově.

—————————————————————————————————————————

Nemoci, proti kterým se lze chránit očkováním (zdroj ambulance SYNLAB):

Žlutá zimnice Vyskytuje se v tropických oblastech Ameriky a Afriky. Před vstupem do některých zemí je očkování proti této nemoci povinné a je nutno si jej nechat potvrdit do Mezinárodního očkovacího průkazu. Jedna dávka vakcíny vás ochrání celoživotně a očkování musí proběhnout nejméně deset dnů před odjezdem.
Virová hepatitida typu A a B Hepatitida A je nejčastější onemocnění, které se vyskytuje po celém světe a přezdívá se mu nemoc špinavých rukou – očkování proti žloutence A se vám bude hodit i doma, ochrání vás série dvou vakcín. Proti žloutence typu B se očkují tři vakcíny, přeočkování se též neprovádí. Vakcinace se provádí minimálně dva týdny před vycestováním u samostatných vakcín a šest týdnů u kombinovaných vakcín. Obě vakcíny jsou k dostání také v kombinované formě, v tomto případě jsou aplikovány 3 injekce.
Cholera Na choleru můžete narazit v exotických oblastech s nízkým hygienickým standardem. Existuje proti ní účinné „očkování“ ve formě dvou dávek nápoje, které vás ochrání až na dva roky. Aplikace druhé dávky se doporučuje minimálně týden před vycestováním. Ochrana obvykle trvá 2 roky. Při dlouhodobém pobytu lze po 6 měsících podat tzv. posilovací dávku.
Meningokoková meningitida S touto nemocí se nejčastěji můžete setkat v Africe, ale i v arabských oblastech – často je povinné při cestování do oblasti Mekky v Saudské Arábii. Vakcíny aplikované v jediné injekci mají účinnost tři až deset let. Doporučená doba aplikace je dva týdny před vycestováním.
Břišní tyfus Proti břišnímu tyfu, který se vyskytuje zejména v oblastech s nízkým hygienickým standardem se očkuje vakcínou v jedné dávce a ochrana trvá tři roky. Doporučená doba aplikace je minimálně dva týdny před vycestováním. Toto očkování by měli podstoupit zejména tzv. batůžkáři.
Vzteklina Jedná se o závažné virové onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu a po svém propuknutí zpravidla končí smrtí. Očkování je možné provést jak před vycestováním, tak i bezprostředně po nákaze. Aplikace v rámci prevakcinace se doporučuje několik týdnů před vycestováním.
Tetanus Očkování na tetanus je vhodné kamkoliv, v ČR je povinné a všichni by jej měli mít, jeho přeočkování se provádí po 10 až 15 letech.
Záškrt, spalničky, příušnice, meningokokové a pneumokokové nákazy, chřipka a plané neštovice Tyto nemoci se přenáší vzduchem a vyskytují se celosvětově. Zkontrolujte si svůj očkovací průkaz – co chybí, dejte do pořádku.

 

Zdroj: Synlab

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: