Dnes je 17.07.2019, Svátek má Martina, zítra Drahomíra

Poslední diskuse


Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, jmenuji se Martin Chalupa a...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde...

Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, ráda bych vám doporučila...

Vědět o sobě co nejvíc se vyplatí.

Publikováno: 23.08.18
Počet zobrazení: 744
Autorka článku: Irena Novotná
Každý z nás něčím trpí, o něco usiluje, prožívá vnitřní i vnější konflikty, pochybnosti o světě kolem sebe i světě, který jsme si v sobě vybudovali. Je nutné vědět o sobě co nejvíc.

Člověk může být vzdělaný v mnoha oborech, poznat svět, vědecky pracovat a přesto si nemusí umět pomoci v určitých okamžicích, kdy se ocitne v těžké chvíli, je zraněn a nikdo není na blízku, zrovna v ten okamžik. V takové chvíli člověka zachvátí panika, strach, neschopnost si plně uvědomit, co se děje.

Lékařská věda stále zkoumá taje života, které laik nedokáže obsáhnout. Denně jsme zpravováni o jejím pokroku, umění chirurgů, neurologů a jiných specialistů v oboru lékařství a farmakologie, tu se uchylujeme k lékům, tu zase k bylinám, kterým rozumíme ještě méně. Ale kdy padne kosa na kámen, rozbolí nás hlava k nesnesení, začne nás bolet ruka nebo noha v nejnevhodnější chvíli, snažíme se rychle bolesti zbavit, ale není to tak jednoduché. Léky i bylinky velmi často nejdou pospolu ruku v ruce. Taková léčba si totiž vyžaduje nejen znalosti v přípravě i užívání, ale zabere spoustu času. A my tvrdíme, že čas nemáme.

Myslím, že se příliš spoléháme na vnější informace, které mnoho slibují, ale nesnažíme se získat znalosti sami o sobě. Ne každý snáší Ibalgin, Brufen a jiné všeléky, jak byly pojímány dříve a nespoléháme se na obyčejné obklady, které mohou zmírnit bolest a právě v tu chvíli mohou být tím pravým prostředkem právě pro nás.

Zkoumala jsem, kolik časopisů pro laickou veřejnost vychází se zaměřením na sebevzdělání o fungování lidského organismu, Ano, Internet je téměř zahlcen články k rozeznávání různých chorob – jakási preventivní autodiagnostika, kterou jako laici nemůžeme zvládnout.

Na počátku devadesátých let vycházel pěkný časopis Domácí lékař, velmi užitečný, co kterého přispívali odborníci. Těžko říci, proč už nevychází. Jistě k tomu přispěly ekonomické problémy s vydáváním nebo s odbornými přispěvovateli.

Všechno, co jsem nyní napsala o tomto tématu v článku vede k ústřední myšlence, která mne už dlouho zabývá; pro laickou veřejnost by měl vycházet časopis, který seznámí srozumitelnou formou laiky s běžnými každodenními problémy se zdravím, lidé by se seznámili nejen s obvyklými domácími prostředky (galeniky), ale také jejich fungování a s problematikou farmak bez lékařského předpisu. Mezi velkým množstvím časopisů, které vycházejí, by se takový rozhodně neztratil.

Nedělá to dobrotu, když se téměř denně informace o zdraví, o lécích mění.jedna zpráva popírá druhou. Ve změti těch informací, které nejsou často podloženy jmenovitě odborníky je jistě riziko napsat třeba článek o aspirinu, jehož autor může být ihned po jeho vyjití bombardován námitkami a veřejnost opět zmatena. Ale musí být cesta člověka k sobě samotnému a k vlastnímu tělu otevřena a ne jen v rukou jiných lidí a institucí, aby sám sobě porozuměl a též porozuměl signálům, které ho zavedou k lékaři nebo k vlastní domácí lékárně, s kterou si rozumí a neskladuje v ní jen nedoužívané léky, které pro jistotu nechce vyhodit. Rozumět si se svým lékařem, to je velké terno a oboustranná důvěra může vést ke kýženému poznání jak se léčit, nic nepřehánět a být v tom důsledný, jak se snaží i tělo, na jehož fungování a spolehlivost mnohé záleží.

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: