Dnes je 19.02.2020, Svátek má Patrik, zítra Oldřich

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Systém v mobilu zachraňuje životy

Publikováno: 18.01.19
Počet zobrazení: 457
  Zdroj: Tisková zpráva
Lidem v Moravskoslezském kraji bude od začátku nového roku pomáhat služba, která bude efektivněji chránit zdraví i životy.

Nová mobilní aplikace využívá ochoty lidí, kteří chtějí díky svému vzdělání či proškolení pomoci v náhlých akutních situacích. „Systém pomoci na vyžádání“ zajistí potřebnou pomoc ještě před příjezdem záchranné služby. Téměř celé náklady zaplatí Evropská unie a stát, roční provoz bude stát jen 1.400 korun.

„Je to vlastně velmi jednoduché. V současné době vidí operátoři záchranky databázi posádek zdravotnické služby a jejich rozmístění v regionu. Představte si to jako malé ikonky na mapě. Díky novému systému těch ikonek výrazně přibude. Ještě před příjezdem profesionálů bude moci potřebnému poskytnout zdravotní pomoc First responder, tedy registrovaný školený zachránce. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotní být k dispozici a pomoci, ale zatím nevěděli komu ani kde,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer a dodal, že v databázi budou také zaznačeny zdravotnické prostředky pro první pomoc, například rozmístění externích defibrilátorů.

„Celý systém už je připravený a otestovaný. Teď už je jen potřeba, aby se dobrovolní záchranáři do systému zaregistrovali, stáhli si mobilní aplikaci a počítali s tím, že jim může zavolat dispečer a poslat je k dopravní nehodě nebo třeba za někým ve vedlejší ulici, kdo potřebuje okamžitou zdravotnickou pomoc. Během začátku příštího roku se tento systém spustí. Díky tomu se k pacientovi dostane první pomoc v kratším čase, což zvýší šance na úspěšnější léčbu nebo dokonce na přežití. Tato chytrá vychytávka je dalším krokem ke zlepšení lékařské péče v Moravskoslezském kraji,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Z celkových nákladů, které nepřesáhly 1,2 milionu korun, bude kraj platit jenom desetinu. „Podařilo se nám získat peníze z Evropy, takže z 85% bude nový systém zaplacen z evropských peněz, zbytek pokryje stát a kraj. O dotace z Evropské unie si říct umíme. Evropské peníze využíváme například i na protidrogovou politiku, na podporu rodinné péče nebo komunitní práce v kraji. Jsou to projekty, které systematicky zvyšují životní úroveň v celém regionu. Pokud je možnost tyto projekty zaplatit z evropských peněz, bylo by škoda toho nevyužít,“ řekl náměstek hejtmana pro evropské projekty Jan Krkoška.

Zdroj: Tisková zpráva

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: