Dnes je 16.06.2019, Svátek má Zbyněk, zítra Adolf

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Pět technologických a IT pomocníků roku 2019

Publikováno: 11.04.19
Počet zobrazení: 243
  Autorka článku: Martin Hajný
Chytrá asistence

Ostravská společnost Benetronic před čtyřmi lety představila na konferenci INSPO inteligentní kompenzační pomůcku MouthMouse, která výrazně usnadňuje život lidem s plegií horních končetin. Lze ji ovládat ústy, jazykem, mimikou i dotykem.

 

S pomocí ústní myši se můžete propojit s počítačem, mobilem nebo tabletem a také dálkově ovládat televizi, DVD, rádio, klimatizaci, větrák, topení nebo dveře. V ovládacím modulu je rovněž zakomponovaný mikrofon a dá se spojit se zařízeními pomocí Bluetooth a WiFi, k dispozici je i herní režim a mód kniha.

Nyní přichází s konceptem Chytré asistence. Tento systém, který využívá umělou inteligenci, dokáže pouhou jedinou fotografií pořízenou například mobilním telefonem nastavit inteligentní kompenzační pomůcku Benetronic a MouthMouse na míru uživateli. Lze tak nastavit, jak si přeje klient pomůcku ovládat (například ústy, dotykem, jazykem) a co konkrétně má pomůcka ovládat (například televizi, rádio, telefon, alternativní komunikaci). Není zapotřebí číst návody, není nutná hlubší technická znalost – stačí jediná fotografie pořízená mobilním telefonem.

Eiffel

Společnost Benetronic na letošní konferenci představila i asistenčního robota Eiffel. Ten je jako koncept vyvíjen s důrazem na pracovní uplatnění lidí s hendikepem a na poskytování odborných, poradenských služeb hendikepovaným osobám na dálku. Robot je ovladatelný na dálku nejen klávesnicí a joystickem, ale také ústy, jazykem, dechem či hlasem. Pro vedení dialogu je pak k dispozici audiovizuální komunikace v reálném čase – robot je operátorem ovládaný na dálku, může tedy posloužit jako prostředník pro komunikaci třeba ve zdravotnických zařízeních. Robot také může výrazně usnadnit hendikepovaným přístup na pracovní trh. Operátor může bez omezení pracovat z domu, a přitom být v neustálém přímém kontaktu s kolegy na pracovišti.

Deaf Travel

Unikátní interaktivní platforma, která mimo jiné vzešla ze startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone, umožňuje neslyšícím přiblížit památky a další zajímavá turistická místa prostřednictvím videí se znakujícími průvodci. I ti, kteří by si kvůli svému hendikepu nemohli cestování naplno užít či dovolit mají nyní příležitost zažít zblízka světovou kulturu bez komunikačních bariér. DeafTravel nabízí profesionálního překladového videoprůvodce v českém znakovém jazyce a v mezinárodním znakovém systému pro neslyšící po celém světě. Platforma se stala vítězem Central European Startup Awards v kategorii Best Social Impact.

Cash Reader
Situace, které si v běžném životě ani nevšimneme: počítání peněz. Rozpoznat bankovky a mince je však pro nevidomé přinejmenším komplikované. Aplikace Cash Reader dostupná na Android i iOS je schopná rozpoznat bankovky nejširšího spektra světových měn, od Evropy po Austrálii. Kompenzační pomůcka je schopná rychle přečíst hodnotu peněz – v případě potřeby je navíc dostupný i tichý režim, který je vhodný hlavně soukromí uživatele. Hodnotu peněz je schopen vyjádřit třeba jen určitým počtem vibrací. Aplikace je maximálně intuitivní: stačí jen namířit telefon směrem na bankovku a aplikace vysloví hodnotu ihned, jak se objeví v záběru. Nezáleží na úhlu ani světelných podmínkách. Funguje navíc i offline.

Seeing AI

Přelomový projekt Seeing AI vede v Londýně Saqib Shaikh, softwarový inženýr Microsoftu, který je nevidomý. Díky síle cloudu a umělé inteligenci vytvořil volně dostupnou aplikaci, která lidem se zrakovými problémy ulehčuje běžný život tím, že mění vizuální svět na akustický. Aplikaci stačí namířit na objekt, který vás zajímá, a ona zvukově popíše, co vidí. Seeing AI tak dokáže přečíst menu v restauracích, identifikovat peníze, nebo poznat přátele a lidi okolo vás. Například jeden nevidomý učitel naučil program poznávat své studenty. Když namíří telefon proti dveřím, začne aplikace postupně říkat jména studentů, kteří vcházejí do třídy.

Autor: Martin Hajný; Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: