Dnes je 07.12.2019, Svátek má Ambrož, zítra Květoslava

Poslední diskuse


Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, jmenuji se Martin Chalupa a...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde...

Jak se vyhnout zdravotním potížím na letní dovolené?

Publikováno: 8.06.19
Počet zobrazení: 343
Autor článku: Samuela Troblová
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně.

Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. Nezapomeňte proto s sebou přibalit cestovní lékárničku. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Krásné počasí láká k tomu vyrazit na pláž do zahraničí či k rybníku v tuzemsku. Naše tělo ale na změny časových pásem, prostředí či stravy nereaguje vždy pozitivně. Stres doprovázející cestování se může projevit v mnoha podobách a je dobré se ho vyvarovat. Snažte se proto v první řadě brát nečekané situace s klidem a nenechte se rozhodit maličkostmi. Všechno má řešení i v zahraničí. Zbytečně byste si tak mohli dovolenou zkazit. „Pro zklidnění mohu doporučit přírodní doplňky stravy na bázi výtažků ze zeleného čaje. Sáhněte po těch s vysokým obsahem L-tryptofanu,“ radí Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Stres, ale i změna stravy můžou způsobit zažívací potíže, které zcela jistě nejsou vítaným společníkem na letní dovolené. Velmi často se můžete setkat třeba s infekčním cestovatelským průjmem, který sice odeznívá během prvních tří až pěti dní, ale někdy se může dostavit i později. Bohužel s průjmem lze bojovat jen stěží. Zmírnit ho a zabránit jeho výskytu v budoucnu můžete, pokud posílíte svou střevní imunitu. Té velmi prospívá např. užívání probiotik, která pozitivně ovlivňují činnost střev a celého organismu.

Během letních měsíců je obzvláště potřeba dodržovat pravidelný pitný režim. V parných dnech doporučujeme vypít minimálně 2 litry čisté neslazené vody, aby bylo vaše tělo dostatečně hydratováno. Vodu docení i vaše pokožka.

Právě ochranu pokožky bychom zejména v létě rovněž neměli podcenit – hlavní zásadou je používat krémy s vyšším UV faktorem a své tělo nadměrně nevystavovat přímému slunečnímu záření.

Autor: Samuela Troblová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: