Dnes je 13.07.2020, Svátek má Markéta, zítra Karolína

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Dovolená může ženám rozhodit menstruační cyklus

Publikováno: 27.08.19
Počet zobrazení: 323
Autor: Markéta Kohoutková
Změna životního rytmu, stres před dovolenou nebo naopak relax na prázdninách, to vše u žen často vede k výkyvům v pravidelném menstruačním cyklu. Některé ženy dokonce termín menstruace záměrně posouvají kvůli termínu plánované dovolené. Co vede k nepravidelné menstruaci v průběhu léta a jak se cyklus zase ustálí?

Běžnou praxí v průběhu léta je, že ženy chtějí cíleně oddálit menstruaci nebo ji zcela vynechat. Využívají k tomu léky nebo hormonální antikoncepci. Často pak přicházejí s dotazem, zda tato umělá úprava cyklu bude mít vliv na pozdější pravidelnost menstruace. Jestliže žena užívá hormonální antikoncepci a rozhodne se posunout menstruaci třeba tím, že bude pokračovat v užívání tablet bez přestávky i další měsíc, případně bude brát tablety z dalšího plata léků o pár dnů déle a cyklus pouze protáhne, nezmění se prakticky vůbec nic. V průběhu užívání hormonální antikoncepce je totiž přirozený cyklus zcela zablokovaný a menstruace se tak dostaví pouze v případě, že žena užívání tablet přeruší.

Pokud ale žena užívá tablety na oddálení menstruace pouze v létě, tedy jednorázově, může se následně s nepravidelným cyklem potýkat. Vždy to ovšem záleží jen na citlivosti ženy na různé faktory a rozhodně to není pravidlem. Výkyvy v cyklu však nejsou dlouhodobé. Většinou stačí počkat dva až tři měsíce a cyklus se samovolně upraví. Jestliže potíže přetrvají, vždy je dobré poradit se s lékařem.

Dovolená může cyklus rozhodit nebo naopak upravit

Během léta mohou mít na menstruační cyklus vliv i další faktory, jako je například změna životního rytmu a odjezd na dovolenou. Organismus některých žen reaguje na jakékoliv vybočení ze stereotypu nebo stres z cestování či z cizího prostředí. Tyto změny se mohou projevit tím, že ženy prodělají anovulační cyklus – cyklus, který proběhne bez dozrání vajíčka. V důsledku toho dochází k opoždění či vynechání menstruačního krvácení. I zde ale opět platí, že by se cyklus měl během několika měsíců sám ustálit.

Jiným ženám může naopak dovolená pomoci. Na prázdninách se totiž zklidní a opadne z nich dlouhodobý stres z práce, díky čemuž se jim cyklus upraví. Často se tak například stává, že páry na dovolené nebo bezprostředně po ní počnou potomka, o kterého se předtím dlouho neúspěšně snažily.

Nepravidelný cyklus pomůže upravit třeba sója

Po příjezdu z dovolené mohou tedy ženy občas bojovat s nepravidelným menstruačním cyklem. K posunutí termínu menstruace jsou náchylnější ty, které se již v minulosti s nepravidelností cyklu setkaly. K ustálení menstruace pomůže návrat ke každodennímu režimu, dostatek pohybu i spánku. Pro rychlejší návrat do normy je možné zařadit do jídelníčku užívání přípravků na přírodní bázi, jež pomohou cyklus ustálit. Vhodné jsou zejména doplňky stravy s obsahem mateří kašičky, pylu a sóji, například Sarapis mensis. Ženskému tělu pomohou zejména fytoestrogeny, které jsou zdrojem přírodních hormonů a jsou obsaženy právě v sóji či červeném jeteli.

Autor: Markéta Kohoutková; foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: