Dnes je 03.06.2020, Svátek má Tamara, zítra Dalibor

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Přibývá požárů na polích

Publikováno: 6.08.19
Počet zobrazení: 415
  Zdroj: Hasičský záchranný sbor
posledních dnech výrazně přibývá požárů na polích. Nejčastější příčinou těchto požárů je technická závada zemědělské techniky (traktory, kombajny, automobily) nebo lidská nedbalost (např. nedopalek cigarety nebo se vznítí sláma od rozžhaveného výfuku automobilu).

Hasiči se setkávají i s požáry, které způsobí kámen nebo jiný cizí předmět, jenž se dostane do techniky. To je i případ včerejšího požáru (28. června 2019) v obci Lesní Albrechtice na Opavsku. Zde během odpoledne likvidovalo 16 jednotek hasičů požár pole, na kterém probíhala sklizeň. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 250 tisíc korun.

Zemědělci by proto měli svou techniku ještě před žněmi zkontrolovat, včetně elektroinstalace a palivové soustavy, promazat třecí plochy, kde by třením mohlo dojít k nadměrnému zahřívání součástí a k požáru. Stroje by měly být opatřeny lapači jisker a funkčními přenosnými hasicími přístroji.

Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR zpracovalo metodickou pomůcku pro období žňových prací určenou pro kraje, obce i samotné zemědělce. Metodika obsahuje návrh možných řešení k předcházení vzniku požáru a jeho šíření a k minimalizaci ohrožení zdraví a škod na majetku.